Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 2.

18 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

18. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 17. tydzień ciąży

Twój brzuszek rośnie z dnia na dzień, obecnie Twoja macica jest mniej więcej wielkości piłki do koszykówki. Możesz zacząć odczuwać bóle pleców, spowodowane dodatkowym obciążeniem i nienaturalnym wygięciem kręgosłupa, który stara się równoważyć brzuszek. Zmienia się także środek ciężkości Twojego ciała. Innym powodem dolegliwości bólowych może być relaksyna, czyli hormon, który w czasie ciąży Twoje ciało produkuje w zwiększonej ilości – jej zadaniem jest przygotowanie miednicy do porodu i rozluźnienie jej więzadeł. Niestety, skutkiem ubocznym mogą być bóle pleców, a także….. zwiększenie rozmiaru stopy (nawet o jeden rozmiar). Na szczęście jakiś czas po porodzie sytuacja najprawdopodobniej wróci do normy.

Przeczytaj także: Ból kręgosłupa w ciąży. Jak sobie radzić?

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Jeśli ból kręgosłupa zaczyna mocno Ci doskwierać, możesz spróbować poniższych sposobów:

  • ogrzewaj bolące miejsce (np. termoforem),
  • naucz się spać na boku (najlepiej lewym!),
  • śpij na twardym materacu,
  • wybierz się na masaż (pod warunkiem, że nie masz przeciwwskazań medycznych- upewnij się jednak, że masażysta ma doświadczenie w masowaniu kobiet w ciąży),
  • ćwicz regularnie (świetnie sprawdzi się basen, pilates),
  • pamiętaj o prawidłowej postawie,
  • udaj się na konsultacje do osteopaty.

Przeczytaj także: Motanie brzucha w ciąży – świetny sposób na odciążenie kręgosłupa

Teoretycznie możesz już zacząć odczuwać ruchy maleństwa – niektóre bardzo szczupłe kobiety lub wieloródki czują je już w 18. tygodniu. Pewnie już nie możesz się ich doczekać? Nie spodziewaj się jednak na tym etapie słynnych kopniaków – pierwsze ruchy to raczej bardziej bąbelki, muskanie, przelewanie. Jeśli do tej pory ich nie poczułaś, nie przejmuj się. Masz na to jeszcze sporo czasu (większość kobiet zaczyna odczuwać ruchy płodu dopiero ok 20.-21. tyg. ciąży). Wiele zależy od ułożenia dziecka, Twojej budowy anatomicznej i innych czynników (np. usytuowanie łożyska na przedniej ścianie macicy może znacząco osłabiać odczuwanie ruchów dziecka w drugim trymestrze ciąży).

Od 18. tygodnia ciąży możesz wykonać kolejne badanie ultrasonograficzne (tzw. USG połówkowe), jednak większość lekarzy zaleca wstrzymanie się do 20. tygodnia, ze względu na fakt, że w tym czasie maluszek znacznie zwiększa swoje rozmiary i struktury anatomiczne są łatwiejsze do dokładnego zbadania.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Ciało maluszka zaczyna pokrywać białożółta maź płodowa (tzw. vernix caseosa), która pełni bardzo ważną funkcję ochronną: izoluje naskórek płodu od wód płodowych i tym samym chroni przed maceracją oraz tworzy barierę immunologiczną. Dzięki niej skóra maluszka może dojrzewać, a sam maluch jest chroniony przed ewentualnymi czynnikami zapalnymi.

Właśnie teraz intensywnie rozwijają się:

  • mózg – szczególnie przednia część kory mózgowej odpowiedzialna za ruchy i czucie własnego ciała; może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wpływ na to mają nie tylko geny i hormony, ale także Twoje myśli i emocje!
  • serce – w tym tygodniu jego budowa jest już prawie zakończona. Serce składa się z dwóch przedsionków i z dwóch komór. Między przedsionkami znajduje się otwór owalny, który zamknie się do kilku dni po porodzie. Ponieważ płód nie oddycha, a tlen dostarczany jest przez łożysko, krążenie płodowe omija płuca. Dzięki temu krew od razu, po krótkim przejściu przez serce, płynie do komórek całego ciała. Wszystko to zmieni się po porodzie, wtedy dziecko zostanie odcięte od źródła tlenu i zacznie samodzielnie oddychać- płuca ulegną rozprężeniu i zaczną brać czynny udział w krążeniu,
  • żeńskie narządy płciowe– jeśli Twoje maleństwo jest dziewczynką, to teraz bardzo intensywnie rozwijają się jej macica i jajniki!

W tym tygodniu dziecko mierzy 12-14 cm i waży 150 g.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 18. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • zadbaj o kręgosłup: wybierz się na masaż lub na basen,
  • możesz zacząć odczuwać delikatne ruchy dziecka: pierwsze muskanie, przelewanie, bąbelki,
  • zapisz się na USG połówkowe (najlepiej wykonać je między 20. a 22. tygodniem ciąży).

Przeczytaj także: 19. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.