Kategorie
Ekowiadomości

23 czerwca – Dzień Taty

Najpiękniejsze jest to, że Tata robi wszystko inaczej niż mama: inaczej okazuje czułość, inaczej się bawi z dzieckiem, na co innego zwraca uwagę, a niektórych spraw nie dostrzega

Relacje dziecka z tatą zależą od wielu czynników. Zdarza nam się porównywać role mamy i taty. Ale czy o to chodzi? Przecież właśnie najpiękniejsze jest to, że Tata robi wszystko inaczej niż mama: inaczej okazuje czułość, inaczej się bawi z dzieckiem, na co innego zwraca uwagę, a niektórych spraw nie dostrzega. W tym tkwi jego moc. Ojcowie są przewodnikami po świecie, niestraszne im siniaki i otarcia, uczą dzieci podejmowania decyzji.

tata1

Kilkadziesiąt lak temu model rodziny na pierwszym miejscu stawiał mamę, rola taty była mocno ograniczona, przynajmniej w pierwszym okresie życia dziecka. Tymczasem każde z rodziców ma istotne znaczenie dla rozwoju psychicznego, emocjonalnego czy fizycznego dziecka. Tata nie może i nie chce mieć innych praw i obowiązków niż Mama. Wielu z nas nadal myśli stereotypowo o relacji dziecko – Mama, bo to Mama najczęściej zostaje w domu, podczas kiedy Tata pracuje na utrzymanie rodziny. Kobieta rodzi, karmi dziecko piersią, i nikt jej w tym nie zastąpi, jednak swoją wyjątkową rolę mają także tatusiowie, którzy na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zupełnie przewartościowali swoją rolę w kontekście rodziny.

Tata oczekujący

Współczesny Tata aktywnie doświadcza czasu ciąży, porodu i pierwszego okresu z dzieckiem – w taki sposób, jaki jemu i przyszłej Mamie jest najbardziej potrzebny. W życiu płodowym dziecko słyszy i zapamiętuje dźwięki, jakie do niego dochodzą, dlatego oprócz kojącego głosu Mamy, pamięta również inny, który z czasem nabierze istotnego znaczenia…

Tata i maleństwo

Trudno, by zastąpił mamę. To ona 9 miesięcy nosiła maleństwo w swoim brzuchu i jej obecność jest mu niezbędna. Co może tata? Może wspierać swoją partnerkę. Rolą mężczyzny – Taty jest odciążenie partnerki, dzięki temu kobieta szybko wróci do formy i poczuje się dobrze w roli mamy. Oczywiście nie oznacza to, że maleńkiemu dziecku Tata jest niepotrzebny. Już noworodek rozpoznaje jego głos, przecież „rozmawiali”, gdy mieszkał w brzuszku mamy. Poza tym ojcowie znakomicie radzą sobie z opieką nad maleństwem, delikatnie je kąpią, dzięki dużym dłoniom mogą wykonywać relaksujące masaże. Nieraz to właśnie dłonie taty położone na brzuszku maleństwa łagodzą bóle związane z kolką. Budowanie więzi od samego początku zaowocuje w przyszłości.

Tata i niemowlę

Pora na noszenie :) Tata zamotany z dzieckiem w chuście to nie tylko piękny i niecodzienny widok. To także sposób na aktywne rodzicielstwo i przede wszystkim na zapewnienie dziecku bliskiej obecności rodzica.

Z tatą dzieci aktywnie spędzają czas, głównie na zabawie. Maluszek może przebywać z tatą poza domem. Wcześniej ograniczało to karmienie piersią, a z półrocznym smykiem można iść na dłuższy spacer bez obawy, że trzeba będzie szybko wracać z powodu głodu. To moment rozszerzania diety, w który tata może się zaangażować. To także moment, w którym wiele Mam chce (lub musi) wrócić do pracy. A może Tata zdecyduje się na urlop wychowawczy? Nie jest to jeszcze normą, ale kto wie – za kilka lat może będzie inaczej…

Tata i roczniak

Ruch jest teraz wszechobecny. Wiele dzieci właśnie teraz stawia swoje pierwsze kroki. Tata je w tym wspiera, dopinguje do działania. Mama podchodzi do tego momentu z większą rezerwą, zazwyczaj jest bardziej ostrożna. Obecność Taty w życiu dziecka dodaje mu odwagi, motywuje i pomaga rozwijać się fizycznie. Tacie najczęściej przypisujemy szaleństwa, wygłupy i żarty z dzieckiem.

Tata i przedszkolak

Ojcowie akceptują odrębność dziecka. Zdarza się, że częściej niż mamy dają dzieciom prawo do podjęcia decyzji. I coraz rzadziej wynika to z poczucia, że muszą zrekompensować takim zachowaniem swoją nieobecność, np. z powodu pracy. Kilkulatek jasno daje do zrozumienia, że potrzebuje bliskości obojga rodziców. Potrafi określić, jakie miejsce zajmuje w jego świecie Mama, a jakie Tata.

Tata i syn

Prawie każdy mężczyzna marzy o tym, by mieć syna. Wielu traktuje to nawet jako pewien obowiązek do spełnienia, swoisty sprawdzian własnej męskości, równie istotny jak wybudowanie domu i zasadzenie drzewa. Ojciec jest wzorcem roli płciowej. Chłopcy uczą się od ojców, jak sami powinni postępować – zyskują pewność w kontaktach z kolegami i koleżankami. Mały chłopiec czeka na moment, na dzień, aż będzie mógł wreszcie długo i bez ograniczeń bawić się ze swoim Tatą. Wielu chłopców chce być jak Tata. Chłopcy bardzo często wplatają pewne elementy dorosłego życia w swoje zabawy, a uczestnicząc w nich próbują zachowywać się tak, jak robią to ich ojcowie.

Tata i córka

Dziewczynki obserwują relacje rodziców i tworzą obraz budowania związku.  To ma ogromny wpływ na ich przyszłe związki uczuciowe – wybór partnera i trwałość relacji. Dzięki ojcu dziewczęta tworzą swój obraz jako kobiety. Wspaniale obserwować (z punktu widzenia Mamy), jak Tata pamięta o urodzinach córki i wręcza jej piękny bukiecik, podkreśla jej wyjątkowość, nie krępuje się jej głaskać i przytulać.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.