Kategorie
Ekowiadomości

3 dobroczynne rośliny – lawenda, aloes, rumianek

Wyciągi z niektórych roślin są od wieków wykorzystywane w lecznictwie, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie i umysł. Współcześni naukowcy pracują nad wyselekcjonowaniem z roślin składników w czystej postaci, które będą bezpieczne dla zdrowia dzieci. Rośliny, które zostały poddane selekcji są wolne od zanieczyszczeń, które są przyczyną podrażnień.

Skóra niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony. W związku z tym produkty dla najmłodszych powinny być wolne od syntetycznych substancji zapachowych, barwników i konserwantów.

Naturalne składniki leczą skórę. Dlatego warto wybierać kosmetyki i produkty pielęgnacyjne, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego. Do najpopularniejszych należą m.in. wyciąg z babki lancetowatej, nasion lnu, zawierające olejki eteryczne np. tymiankowy czy rozmarynowy. Najczęściej wykorzystuje się jednak lawendę, aloes oraz rumianek.

Lawenda

Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, bakteriobójczo, wiatropędnie, moczopędnie. Ma właściwości relaksujące. Na zmiany skórne od wieków stosuje się napar z kwiatów lawendy. Wieczorny masaż czy kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego może sprawić, że maluch się wyciszy i spokojnie uśnie. A ciekawostką jest fakt, że słowo lawenda pochodzi od łacińskiego „lavare” i oznacza „myć się”.

Przepis na olejek lawendowy

Olejek przygotowany w domu można stosować bezpośrednio na skórę, dodawać do aromatycznej kąpieli czy używać do relaksacyjnego masażu dziecka. Dodanie kilka kropel na poduszkę zrelaksuje, ułatwi zasypianie.

Potrzebne będą:

  • olek bazowy (olej ze słodkich migdałów, olej jojoba lub oliwa z oliwek);
  • świeże lub suszone kwiaty lawendy;
  • słoik z nakrętką;
  • mały garnek;
  • gaza lub sitko z drobnymi dziurkami;
  • łyżka.

Wykonanie: obrywamy świeże kwiaty lawendy lub używamy suchych. Wypełniamy nimi słoik. W garnku lekko podgrzewamy olej bazowy. Jeśli chcemy stosować olej do masażu, polecam jako bazę oliwę z oliwek, natomiast jeśli do pielęgnacji skóry dziecka – olej z migdałów, ponieważ ma sporo wit. E. Następnie ostrożnie olej wlewamy po brzegi słoika z kwiatami i zakręcamy. Słoik z olejkiem odstawiamy na miesiąc w ciemnym i chłodnym miejscu, ale widocznym, ponieważ musimy pamiętać o tym, by codziennie potrząsnąć słoikiem. Po miesiącu odcedzamy roztwór przez sitko lub gazę. Za pomocą łyżki wyciskamy z kwiatów lawendy cenny olej. Przelewamy do ciemnej buteleczki i gotowe.

Aloes

W starożytności roślina ta była stosowana w leczeniu oparzeń i jako środek gojący rany. Wyciąg z aloesu zawiera ok. 40 substancji leczniczych. Działa łagodząco, kojąco, przeciwzapalnie.

Przepis na żel z aloesu

Żel sprawdza się jako skuteczny lek stosowany w leczeniu ran i wszelkich dolegliwości skórnych.

Potrzebne będą:

  • świeże liście aloesu;
  • sproszkowana witamina C;
  • witamina E (w kapsułakch);
  • blender;
  • buteleczka.

Wykonanie: 1/4 szklanki liści aloesu miksujemy ze pomocą blendera, dodajemy 500 mg witaminy C i 400 IU witaminy E (1 – 2 kapsułki). Wszystko dokładnie mieszamy. Specyfik umieszczamy w ciemnej szklanej butelce i przechowujemy w lodówce.

Rumianek

Ma działanie przeciwzapalne, dezynfekujące, wiatropędne, żółciopędne, przeciwskurczowe, antyalergiczne. Napar z rumianku podaje się niemowlętom w celu łagodzenia bólów brzucha, objawów kolki, by ułatwić odchodzenie gazów. Uspokajająco działa herbatka rumiankowa.

Przepis na napar z rumianku

Aby przyrządzić napar z rumianku, należy zalać wrzątkiem 1 łyżki (lub 2 torebki) zioła, następnie przykryć talerzykiem i odstawić na 10 minut. Do picia i przemywania używamy ciepłego (nie gorącego) rumianku, do kąpieli i inhalacji gorącego.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “3 dobroczynne rośliny – lawenda, aloes, rumianek”

Rzeczywiście, potwierdzam wyciszające działanie lawendy :)
Mój synek odkąd dostał od babci woreczek z suszoną lawendą „do podusi”, widzę, ze bardzo mu ona służy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.