Kategorie
Zdrowie

4 powody, dla których warto chodzić boso

Traktujemy je jako konieczność i zdejmujemy właściwie jedynie w domu. Nawyk nieustannego noszenia obuwia wynosimy najczęściej z domu rodzinnego, gdzie od najmłodszych lat rodzice pouczali nas, żeby nie biegać boso. Jednak skoro 80 procent populacji jest w stanie zrezygnować z obuwia, to i my możemy raz na jakiś czas chodzić boso. Latem jest ku temu wiele okazji.

4 powody, dla których warto chodzić boso:

  1. Foot joga – chodzenie boso wzmacnia i rozciąga mięśnie, ścięgna i więzadła w stopach, kostkach i łydkach. Przy każdym odbiciu się od podłoża palce stopy zginają się automatycznie, przez co ciężar ciała rozkłada się na stopach równomiernie, eliminując ryzyko przeciążenia stawów. Poruszając się boso zmuszamy do intensywniejszej pracy mięśnie stóp, więzadła oraz stawy skokowe, kolanowe i biodrowe. Dzięki temu zapobiegamy uszkodzeniom stawów i mięśni, których nie używamy chodząc w butach, a pobudzamy do pracy zdejmując je. Chodzenie boso dobrze wpływa także na kręgosłup. Podczas chodzenia boso przyjmujemy właściwą, pionową postawę ciała.
  2. Trening uważności – podczas chodzenia boso musimy baczniej obserwować podłoże, po którym się poruszamy, by uniknąć skaleczenia. Uspokajamy swoje wewnętrzne drgania i oczyszczamy umysł. Dzięki temu skupiamy się na tym co tu i teraz, wyostrzamy zmysły, odprężamy się i relaksujemy.
  3. Uziemienie – człowiek energetycznie przypomina coś w rodzaju baterii dwubiegunowej. Górna część ciała ma ładunek dodatni i czerpie energię z kosmosu. Oddychając mamy kontakt z powietrzem, pływając – z wodą, jedząc – z darami natury.  Dolna część ciała ma ładunek ujemny i czerpie tę energię z Ziemi. Kiedy nasze ciało styka się z ziemią, jony powodują detoksykację organizmu, potrafią zmniejszyć stany zapalne, korzystnie wpływają na nasz wewnętrzny zegar, cykl hormonalny i rytm fizjologiczny. Najlepsze rezultaty w pozbyciu się negatywnych jonów osiągniemy, jeśli połączymy siłę nóg z wodą. To wyjaśnia, dlaczego tak dobrze czujemy się spacerując boso po brzegu plaży.
  4. Refleksologia – na stopach znajdują się 72 tysiące zakończeń nerwowych. Możemy je pobudzić sami chodząc boso po trawie, ściółce leśnej, piasku, pierwszym śniegu, wodzie. W ten sposób wpływamy na prawidłową pracę wszystkich organów wewnętrznych. Współczesne choroby cywilizacyjne, takie jak migreny, nerwice, problemy z krążeniem, bezsenność i depresja mają swoje podłoże w tym, że przestaliśmy mieć naturalny kontakt z Ziemią.

Foto: flikr.com/susanshay

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *