Kategorie
Wychowanie

4 zabawy domowe (w sam raz na ferie)

Kiedy za oknem zawierucha, mróz i dziecko nie ma możliwości spędzenia długiego spaceru na świeżym powietrzu, albo kiedy siedzicie w domu z powodu choroby malucha, wtedy również możecie spędzić kreatywnie wspólny czas. Przedstawiamy cztery propozycje na zabawy plastyczne

Kiedy dziecko nie ma możliwości spędzenia długiego spaceru na świeżym powietrzu, albo kiedy siedzicie w domu z powodu choroby malucha, wtedy również możecie spędzić kreatywnie wspólny czas. Do wyboru macie np. kalambury, planszówki, puzzle oraz wiele zabaw plastycznych. Poniżej cztery propozycje na zabawy plastyczne:

Maski karnawałowe

Materiały:kolorowa tektura, piórka, talerzyk papierowy, cekiny i inne ozdoby, słomki, bibułka, nożyczki, klej, taśma klejąca.

Oryginalnym pomysłem na maskę jest wycięcie jej formy z odrysowanych na papierze dłoni dziecka. Następnie na środku każdej papierowej dłoni  wycinamy oczy. Sklejamy obie części, przyczepiamy też piórka. Możemy maskę ozdobić według uznania: mazakami, kredkami, plasteliną, naklejkami, cekinami itd. Do gotowej maski przyklejamy z tyłu (za pomocą taśmy klejącej) słomkę – to będzie nasz uchwyt.

Maski możecie też zrobić z talerzyków papierowych – przyczepić pomarszczoną bibułkę, ozdobić i również przykleić słomkę.

Filcowe myszki

Materiały: kolorowy filc, druciki kreatywne, naklejki, nożyczki, klej.

Z filcu wycinamy kształt tułowia myszki oraz uszy. My przygotowałyśmy myszki w różnej wielkości – tatę, mamę i dziecko. Na tułowiu myszki robimy 2 pionowe nacięcia , przez które przeciągamy uszy. Następnie dodajemy 2 poprzeczne nacięcia, przez które wkładamy drucik kreatywny – posłuży nam jako mysi ogonek. Na końcu przyklejamy nosek i oczka. Mysia rodzinka gotowa!

Zimowa pasta

Takie dzieła na pewno każdy z Was robił w dzieciństwie. Któż nie lubi malować palcami? To wspaniała zabawa dla każdego malucha! Na kolorowym papierze, najlepiej ciemnym – czarnym, brązowym, granatowym – malujecie palcami umoczonym w paście do zębów. Tworzymy dzieła według naszej wyobraźni. Możemy je ozdobić, coś przyczepić. Klej nie jest potrzebny – wszystko będzie się mocno trzymało, gdy pasta wyschnie.

Woda-lód

Materiały: kolorowe farby, pędzelek, woda, foremka na lód, miska, koraliki.

Świetna, edukacyjna zabawa dla dzieci. Obserwujemy, jak woda zamienia się w lód, a następnie – jak lód znów staje się wodą. Barwimy wodę farbą na różne kolory, przelewamy do foremki i wstawiamy do zamrażalnika na 3-4 godz. Do jednego pustego miejsca w foremce wlewamy czystą wodę i wrzucamy koraliki. Możecie dodać również coś innego – my kiedyś zamrażałyśmy kwiatki polne, pięknie to wyglądało! Po wyjęciu z zamrażalnika oglądamy nasze dzieła, a następnie znów wrzucamy je do miski z wodą. Patrzymy, jak się rozpuszczają, oraz jaką barwę przybiera woda po dodaniu kolejnych mrożonych kolorów.

Miłej zabawy!

Autor/ka: Marta Grzybek

Konsultant medyczny, biotechnolog, doświadczony wykładowca, specjalista żywienia w Akademii Żywienia Naturalnego „Sattwa” oraz w Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Propagatorka świadomego i zdrowego trybu życia, hołduje idei Slow Foods. Uczestniczka wielu konferencji i szkoleń z zakresu makrobiotyki, kuchni pięcioprzemianowej i dietetyki TCM. Jest certyfikowaną terapeutką metody R.E.S.E.T. oraz moderatorką ogólnopolskiego projektu Zdrowy Przedszkolak. Pasjonatka dobrej sztuki kulinarnej. Autorka bloga kulinarnego- www.kuchnianaturalna.blogspot.com. Stworzyła program wspólnych eko-zakupów tzw. Good Choice oraz Wrocławską Kooperatywę Spożywczą. Współpracuje z kilkoma portalami o tematyce zdrowotnej, pisząc artykuły dotyczące zdrowego odżywiania. Od wielu lat zajmuje się prowadzeniem profesjonalnych szkoleń dla specjalistów oraz osób zainteresowanych tematem żywienia człowieka zdrowego i chorego, prowadzi również warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych w ramach swojego autorskiego programu. W wolnej chwili fotografuje: www.martagrzybek.selia.pl. Prywatnie mama 6-letniej Poli, kreatywnej i wesołej dziewczynki, która inspiruje i motywuje każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.