Kategorie
Rodzina

5 montessoriańskich zabaw plastycznych

Jak zrobić domowy teatr, kwiatka z patyczków higienicznych? Jak namalować zamek za pomocą farb i gąbek do mycia naczyń Czyli 5 pomysłów na kreatywne, twórcze zabawy plastyczne z dzieckiem.

1. Akwarium

Potrzebne będą: kolorowy papier, nożyczki, klej, ziarenka grochu i fasoli, kolorowe farby, pędzel.
Z niebieskiego kartonu wycinamy kształt akwarium. Musimy teraz „umieścić” w nim złotą rybkę oraz kraba. W tym celu malujemy dłonie farbami w odpowiednich kolorach i odbijamy je na niebieskiej kartce – naszym akwarium. Wodnym stworzeniom dorysowujemy oczy, doklejamy wycięte w papieru kolorowego rośliny wodne oraz przyklejamy ziarenka grochu i fasoli, tworzące kamieniste dno akwarium.

2. Kwiatki

Potrzebne będą: patyczki szaszłykowe, patyczki do uszu, farby, plastelina.
Łamiemy patyczki do uszu na pół. Końcówki z wacikiem maczamy w różnokolorowych farbach i wbijamy w kulkę z plasteliny. Gotowy kwiatek nabijamy na patyczek szaszłykowy.

3. Zamek

Potrzebne będą: farby, pędzel i gąbka.
Z gąbki wycinamy prostokąty i trójkąty różnej wielkości. Maczając gąbki w farbach, tworzymy nasze małe dzieło – zamek na wzgórzu.

4. Elmer-słoń w kratkę

Potrzebne będą: klej i kolorowy papier.
Na papierze rysujemy słonia. Kartki kolorowego papieru drzemy na mniejsze kawałeczki. Karteczki przyklejamy do słonia, tworząc wielobarwną całość.
Inspiracją do tej zabawy był Elmer – słoń z książki. Znacie?

5. Teatr

Bywamy często w teatrze lalek, ale nie ma to, jak mieć własny teatr w domu☺. Kupić gotowy? Nie. Zrobić taki samemu? – satysfakcja gwarantowana! W tworzenie teatru może zaangażować się cała rodzina.
Na początek potrzebujemy bardzo duży karton. Na kartonie rysujemy dach, boczne wieżyczki, okna. Wycinamy i ozdabiamy dowolnie. Z przodu doczepiamy kawałek materiału, który będzie służył jako kurtyna. Na białym papierze rysujemy kukiełki-wzory postaci, które chcemy mieć w spektaklu – u nas jest to księżniczka, książę i smok. Kukiełki kolorujemy i wycinamy. Przyczepiamy im patyczki/słomki z tyłu i usztywniamy je tak, aby można je było trzymać w pionie. I gotowe! Życzymy wspaniałych spektakli!

Autor/ka: Marta Grzybek

Konsultant medyczny, biotechnolog, doświadczony wykładowca, specjalista żywienia w Akademii Żywienia Naturalnego „Sattwa” oraz w Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Propagatorka świadomego i zdrowego trybu życia, hołduje idei Slow Foods. Uczestniczka wielu konferencji i szkoleń z zakresu makrobiotyki, kuchni pięcioprzemianowej i dietetyki TCM. Jest certyfikowaną terapeutką metody R.E.S.E.T. oraz moderatorką ogólnopolskiego projektu Zdrowy Przedszkolak. Pasjonatka dobrej sztuki kulinarnej. Autorka bloga kulinarnego- www.kuchnianaturalna.blogspot.com. Stworzyła program wspólnych eko-zakupów tzw. Good Choice oraz Wrocławską Kooperatywę Spożywczą. Współpracuje z kilkoma portalami o tematyce zdrowotnej, pisząc artykuły dotyczące zdrowego odżywiania. Od wielu lat zajmuje się prowadzeniem profesjonalnych szkoleń dla specjalistów oraz osób zainteresowanych tematem żywienia człowieka zdrowego i chorego, prowadzi również warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych w ramach swojego autorskiego programu. W wolnej chwili fotografuje: www.martagrzybek.selia.pl. Prywatnie mama 6-letniej Poli, kreatywnej i wesołej dziewczynki, która inspiruje i motywuje każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.