W serwisie gazeta.pl natknęliśmy się na ciekawą informację, mówiącą o tym, że dzieci, które rodzą się teraz, mogą dożyć wieku nawet 120 lat. Aby osiągnąć ten cel, należy stosować się do kilku zasad: jeść jak najmniej cukru i soli, spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu i pracować jak najdłużej. O ile pierwsze dwa z wymienionych elementów – spożycie cukru i soli oraz aktywność fizyczna naszych dzieci – rodzice mogą kontrolować już teraz, o tyle ten ostatni, czyli ich praca zawodowa wydaje się być odległą przyszłością, o której jeszcze nie myślimy.
Tematyka profilaktyki przeciwstarzeniowej pojawiła się na XXXI Kongresie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w Katowicach. Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej prof. Stefana Zgliczyński twierdzi, że: „praca ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mobilizuje organizm do rutyny codziennych zajęć, bardziej dbamy o zdrowie, częściej robimy też badania kontrolne. Tylko ludzie nieświadomi sprzeciwiają się dłuższej obecności na rynku pracy. Przesunięcie wieku emerytalnego leży w naszym interesie, jeśli chcemy dłużej żyć”.
Recepta na długowieczność
Badania amerykańskich naukowców wykazały, że najdłużej żyją wykształceni, żonaci mężczyźni, którzy długo i intensywnie byli aktywni zawodowo. Co ciekawe, osoby wesołe, z poczuciem humoru umierały szybciej niż te uparte i wytrwałe.
Prostą metodą na zapewnienie sobie długowieczności – zdaniem specjalistów od medycyny przeciwstarzeniowej – jest ustalenie, co było przyczyną śmierci naszych przodków i stosowanie profilaktyki w tych dziedzinach.
Oczywiście, najlepsza recepta na zdrowie, a co za tym idzie, na długie życie, to aktywność fizyczna. Skurcze mięśni pobudzają produkcję białka, które przekształca tłuszcz biały w brunatny, ten zaś może być przetworzony przez organizm na ciepło. Ruch ma też pozytywny wpływ na nasz mózg, przeciwdziałając jego starzeniu i chorobom neurodegeneracyjnym.
Kolejny czynnik korzystnie wpływający na długość naszego życia to zdrowa, zbilansowana dieta oparta przede wszystkim na warzywach, owocach i rybach. Zaleca się ograniczenie spożywania soli i białego białego, białego pieczywa, tłuszczu i przetworów mięsnych ze zwierząt hodowlanych. Z różnych gatunków mięsa długowieczności najlepiej służy mięso drobiowe.
I jeszcze witaminy, zwłaszcza zaś witamina D, której niedobory są powszechne w całej populacji. Ich optymalny poziom w organizmie wpływa na działanie wielu narządów i przeciwdziała tworzeniu zwapnień w naczyniach krwionośnych.
Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej przypomina, że w ciągu ostatnich 60 lat średnia długość życia niemal się podwoiła – w latach 50. ubiegłego wieku Polka dożywała średnio 48 lat, a Polak – 46 lat.
Źródło: gazeta.pl
Foto