5 zalet spania z dzieckiem
| 5 zalet spania z dzieckiem

5 zalet spania z dzieckiem

Spanie z dzieckiem jest wciąż kontrowersyjne. W mediach i rozmowach krążą na jego temat różne opinie. Według niektórych jest to po prostu niebezpieczne rozwiązanie, ryzykowne dla dziecka ze względów bezpieczeństwa fizycznego bądź ryzyka “zbytniego przywiązania”. Te obawy nie znajdują jednak uzasadanienia w badaniach naukowych - wprost przeciwnie, wynika z nich, że współspanie daje dziecku bardzo wiele korzyści. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to o wiele bardziej bezpieczne niż spanie samemu!

Oto 5 korzyści wynikających ze wspólnego spania:

1. Spokojniejszy sen

Dzieci śpiące u boku rodziców praktycznie nie miewają lęków nocnych i rzadziej płaczą w nocy. W porównaniu z dziećmi, które śpią same, płaczą nawet 4 razy krócej. Lęki i płacz powodują wzrost adrenaliny, która wywołuje przyspieszenie akcji serca i zwiększa ciśnienie krwi. Stres zakłóca sen i może prowadzić do długotrwałych zaburzeń spania.

2. Ustabilizowana fIzjologia

Badania wykazują, że dzieci, które śpią w pobliżu rodziców mają bardziej stabilna temperaturę ciała, regularny rytm serca i mniej długich przerw w oddychaniu w porównaniu do dzieci, które śpią same.

3. Mniejsze ryzyko SIDS

Badania na całym świecie wskazują, że wskaźnik SIDS (Sudden Infant Death Syndrome – zespołu nagłego zgonu niemowląt) jest najniższy w krajach, w których współspanie jest normą, a nie wyjątkiem. Dzieci, które śpią razem z rodzicami lub tuż obok ich łóżka są 4-krotnie mniej narażone na ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Maluchy śpiące z rodzicami spędzają więcej czasu śpiąc na plecach lub na boku, co zmniejsza ryzyko SIDS. Ponadto dalsze badania wykazały, że dwutlenek węgla wydychany przez rodziców działa dodatkowo stymulująco na oddech dziecka.

4. Długotrwałe zdrowie emocjonalne

Dzieci, które śpią z rodzicami dorastają z większym poczuciem własnej wartości, są mniej lękliwe, szybciej stają się niezależne, lepiej zachowują się w szkole i lepiej radzą sobie w związkach. Mają także mniej problemów psychicznych.

5. Większe bezpieczeństwo

Niektóre dane donoszą o śmiertelnych wypadkach, które mają miejsce na skutek dzielenia łóżka przez dzieci i rodziców. Rzadziej wspomina się o tym, że są również dane wykazujące  ponad 3 razy więcej wypadków śmiertelnych wśród dzieci, które śpią same. Z najnowszych badań jednoznacznie wynika, że współspanie nie zwiększa ryzyka SIDS, chyba że rodzic pali papierosy lub nadużywa alkoholu.

Tłumaczenie: askdrsears.com
Foto


Ewa Krogulska

Redaktorka dziecisawazne.pl, psycholog, doula i certyfikowana promotorka karmienia piersią.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://www.facebook.com/ewakrogulskaonline/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

POLECAMY
Smog i infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci

POLECAMY
Odważne, mądre, kreatywne – 10 projektów edukacyjnych stworzonych przez polskich uczniów

POLECAMY
Kosmetyki pierwszej potrzeby, które warto wymienić na wersję eko

ciąża i poród
Ojciec w połogu

wychowanie
Czy to już bullying, czy tylko złośliwe zachowanie?

rodzina
Gdy umiera dziecko…

wychowanie
Jak rozmawiać z dzieckiem, które się boi?

wychowanie
Klaps — ostatni rozdział historii bicia dzieci

wywiady
“Historia dzieciństwa jest koszmarem, z którego jako ludzkość dopiero zaczynamy się budzić”

zdrowie
Żelki na odporność, syropki na katar – koncerny farmaceutyczne kochają nasze dzieci!