Kategorie
Rodzina

6 lekcji dobrych relacji, których udzielają nam psy

Psy traktują nas tak, jak chcielibyśmy być traktowani – być może to jest powód, dla którego czasem ludzie wydają się być w silniejszej relacji z psem, niż z drugim człowiekiem. Zwierzęta to znakomici terapeuci!

48 procent Polaków ma w swoim domu jakieś zwierzę. Spośród nich aż 83 procent ma psy, a 44 procent koty – wynika z raportu TNS Polska „Zwierzęta w polskich domach”.

6 lekcji dobrych relacji, których udzielają nam psy:

1. Nie warto chować urazy

Według badania, przeprowadzonego przez etnologa Johana Linda na Uniwersytecie w Sztokholmie w Szwecji, rozpamiętywanie przeszłości u psów jest krótkie – trwa zaledwie 27 sekund! To może wyjaśniać, dlaczego tuż po skończonej zabawie pies nalega na kolejną, nawet jeśli opada z sił, oraz to, że wita nas w progu ochoczo bez względu na to, czy nie było nas kilka tygodni, czy kilka minut. Pies nigdy nie odwraca się opiekuna plecami, nawet w momencie, kiedy wszyscy bliscy ludzie to zrobili.

2. Zawsze pamiętaj, by powiedzieć „kocham cię”

Jedną z rzeczy, którą ludzie najbardziej kochają w swoich czworonogach, jest okazywanie uczuć. Machanie ogonem, przytulanie i lizanie to tylko niektóre sposoby na okazanie uwielbienia i miłości. Nigdy nie przegap okazji, aby powiedzieć bliskiej osobie, że ją kochasz. Można sądzić, że zbyt częste wypowiadanie tych słów jest przesadą, ale to właśnie psy uczą nas tego, że ta zasada nie odnosi się do miłości.

3. Wspólny czas jest bezcenny

Czy twój pies skacze za każdym razem, kiedy widzi smycz? Albo gdy widzi swoje ulubione ringo? Czy wsuwa swoją głowę pod ręce właściciela stukające po klawiaturze, gorączkowo domagając się uwagi? To sposoby czworonogów na przypomnienie właścicielom, że czasem praca może poczekać. Często 15 minut zabawy wokół domu sprawia, że oboje – pan i pies – są szczęśliwsi. Warto przenieść tę praktykę na relacje międzyludzie i w przerwie na drugie śniadanie w pracy wysłać wiadomość do partnera, przyjaciela czy rodzica. Nigdy nie wiemy, ile czasu nam zostało, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, by go marnować.

4. Zawsze jest czas na rozmowę o problemach

Pies to mistrz słuchania. Reaguje, odpowiada gestem, pociesza, nie ocenia. Warto zachowywać się podobnie podczas szczerej rozmowy z drugim człowiekiem, słuchać aktywnie, okazywać swoją uwagę i zainteresowanie.

5. Warto nauczyć się słuchać

Pies nie powie, czego chce, ale pokaże to ciałem. To jego sposób komunikacji, a człowiek, który chce psa zrozumieć, uczy się odczytywać te sygnały. Jeśli nauczymy się odczytywać komunikaty, które wysyłają nam inni ludzie, poprawimy relacje.

6. Lekcja zaufania

Pies, którego przyjmujemy do swojego domu ufa, że będziemy traktowali go z miłością i dobrocią. Że będziemy go karmić, chronić i opiekować się nim w chorobie. Jego przetrwanie zależy od człowieka. Ludzie, żeby przetrwać, także potrzebują ufać sobie nawzajem – i okazywać się godnymi zaufania.

Zródło: news.nationalgeographic.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.