Kategorie
ekowiadomości

6 powodów, dla których warto przebywać na słońcu

Zwykle ostrzegamy przed długotrwałym przebywaniem na słońcu, piszemy o kremach przeciwsłonecznych czy ochronie niemowląt, o niebezpiecznym promieniowaniu UVA i UVB. Tym razem zachęcamy do rozsądnego przebywania na słońcu. Przy dłuższej i intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne można sobie zaszkodzić, ale odpowiednio dawkowane słońce – to sama korzyść dla organizmu!

Niedawno opublikowane wyniki badań szkockich naukowców mówią o tym, że pod wpływem promieni słonecznych wytwarza się w organizmie człowieka tlenek azotu obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Zmniejsza to ryzyko nadciśnienia, które jest jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych. Koordynator badań, dr Richard Weller, dodaje, że zgony powodowane przez zawały serca i udary mózgu związane z nadciśnieniem tętniczym zdarzają się 80 razy częściej niż zgony spowodowane przez nowotwory skóry.

Zalety kąpieli słonecznych:

  1. pobudzają produkcję endorfin (hormonu szczęścia);
  2. poprawiają ogólną kondycję organizmu: dotleniają i uodparniają go (dzięki zwiększeniu produkcji białych i czerwonych krwinek);
  3. uzupełniają niedobory witaminy D (odpowiedzialnej m.in. za układ kostny) w organizmie – wit. D3, jak pokazują najnowsze badania, przedłuża życie, chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, ale tylko wówczas, kiedy dostarczana jest w odpowiednich ilościach do naszego organizmu;
  4. pozytywnie wpływają na gospodarkę hormonalną;
  5. korzystnie wpływają na trawienie i metabolizm;
  6. zwiększają produkcję serotoniny (to hormon, który bierze udział w pracy ośrodkowego układu nerwowego oraz układu pokarmowego).

Należy pamiętać, że niemowlęta i małe dzieci powinny unikać przebywania na słońcu! Muszą być chronione, np. poprzez stosowanie odpowiednich kremów ochronnych, okularów przeciwsłonecznych, kapelusza i odpowiednich ubrań.

Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *