Kategorie
Rodzina

6 roślin, które można uprawiać z resztek

Istnieją owoce i warzywa, które można uprawiać wykorzystując resztki. Takie rośliny potrafią się regenerować, więc warto dać im drugie życie. Poznajcie je.

1. Sałata

Regeneruje się bardzo szybko. Resztki układamy na dnie miski. Dolewamy odrobinę wody. Naczynie ustawiamy w nasłonecznionym miejscu, kilka razy w tygodniu spryskujemy sałatę wodą za pomocą butelki z atomizerem. Już po 3-4 dniach zaczynają pojawiać się korzenie. Kiedy będą nieco większe, sałatę możemy przesadzić do gleby.

 2. Seler

To jedno z najprostszych w uprawie warzyw. Podstawę łodygi selera wkładamy do miski z ciepłą wodą i stawiamy ją w bardzo słonecznym miejscu. Liście zaczynają gęstnieć i po kilku dniach roślinę można przesadzić do gleby.

 3. Imbir

Kolejna roślina, którą bardzo łatwo uprawiać. Wystarczy zasadzić świeży kawałek imbiru –  włożyć go do dość dużej donicy i przysypać niewielką ilością ziemi, tak, by go pokryła. Po zasadzeniu trzeba odstawić imbir na około dwa tygodnie i poczekać, aż wypuści kiełki. Po tym czasie roślinę można przesadzić do gleby. Teraz wystarczy podlewać imbir regularnie i czekać, aż wyrośnie. Po kilku miesiącach imbir zacznie wysychać. W tym momencie można wyciągnąć kłącze, część z niego zjeść, a resztę ponownie zasadzić. Proces ten można powtarzać przez wiele lat.

 4. Ananas

Należy wyciąć szczyt owocu i włożyć go do pojemnika z wodą. Naczynie należy przechowywać w słonecznym miejscu. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, można na dzień wystawiać naczynie na powietrze. Wodę należy zmieniać co drugi dzień.

 5. Czosnek

Regeneruje się z dużą łatwością już z jednego ząbka. Najlepsze są takie ząbki, z których wyrasta zielona łodyżka. Dzieje się tak, gdy główki czosnku poleżą przez dłuższy czas w cieple. Ząbek zasadzamy w ziemi, regularnie podlewamy.

 6. Cebula

Doniczkę należy wypełnić podłożem do połowy, włożyć do niego cebulę i lekko przysypać ziemią tak, aby około 1/2 wysokości cebuli wystawało nad powierzchnię (cebula nie powinna się ruszać). Potem ziemię w doniczce podlewamy i ustawiamy na kuchennym parapecie. Nie zapominamy o umiarkowanym nawilżaniu. Cebulę można też pędzić w naczyniu wypełnionym wodą (np. słoiku).

Źródło: buynongmoseeds.com
Foto: thegardendeli.files.wordpress.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.