fbpx
| “Dzieciństwo”- norweski film o tym, czego naprawdę potrzebują dzieci

“Dzieciństwo”- norweski film o tym, czego naprawdę potrzebują dzieci

"Wierzę w sens biegania boso, robienia błotnych placków. Wierzę, że każde stworzonko jest moją rodziną, a natura jest naszym domem". Nicolette Sowder

Dzieci potrzebują kontaktu z naturą

Przebywanie w otoczeniu natury i przedmiotów naturalnych przynosi dzieciom wiele korzyści. Natura ugruntowuje wrodzone poczucie piękna i harmonii, daje możliwość obserwacji pulsującego życia, rozwija ciekawość i chęć poznania. Z dorosłym jako towarzyszem, dzieci mają szansę nauczyć się, jak być łagodnym i szanować żywe istoty. Bycie w kontakcie z naturą wzmacnia poczucie własnej wartości oraz przynależności do ziemi, natura bowiem nie ocenia a przyjmuje dziecko jako cząstkę siebie. W czasach, w których dominuje przemoc, nadmiar bodźców i informacji, ekspozycja na przyrodę może pomóc rozwinąć świadomość, że świat zawiera nieskończoną różnorodność rzeczy i wszystkie one są ważne oraz współgrają ze sobą w idealnej harmonii. Obserwowanie natury wymaga od dziecka cierpliwości i cichej czujności.

Dzieci potrzebują czasu

Podobnej cierpliwości, czujności i czasu wymaga dorastanie. Pedagogika waldorfska daje dzieciom mnóstwo swobody na naturalną eksploracje świata i naukę poprzez niedyrektywną zabawę. Proces dorastania i nauczania uwzględnia osobowość, zainteresowania i predyspozycje dziecka. Pedagogika waldorfska unika ocen na rzecz aktywnego wsparcia wszystkich stref naturalnego rozwoju.

Film “Dzieciństwo” przedstawia codzienność norweskiego przedszkola Aurora, prowadzonego w duchu pedagogiki waldorfskiej.  Obserwujemy idylliczne miejsce w lesie – świat wspólnoty dzieci, które uczą się same, bez konieczności dotrzymywania kroku programowi nauki i szkolnym nakazom. W Aurorze dzieci mogą być sobą, rozwijać swój potencjał,  zamiłowania i swoją osobowość. Film, bez komentarzy i interpretacji, pozwala nam obrać perspektywę dziecka i dziecięcymi oczami obserwować zmianę pór roku, kłótnie i przyjaźnie, relacje z nauczycielami a także niezliczone niuanse ich codziennego życia, jakie pojawiają się na styku świata przedszkolnego i poza nim.

Dzieci wymyślają pełne fantazji zabawy, wykorzystując wszystko, co ma do zaoferowania las, wchodzą w relacje z innymi ludźmi i z otaczającą naturą. Dorośli pojawiają się w tym świecie niejako obok, na marginesie a ich rola nie polega na “wychowywaniu”, a raczej dyskretnym towarzyszeniu. Dzieciństwo jawi się tu jako czas na granicy wyobraźni i rzeczywistości, obfituje w magiczne zabawy, obrzędy i obserwacje, niosąc jednocześnie absolutne poczucie bezpieczeństwa. Ten pozbawiony komentarza obserwacyjny i afirmujący życie film prowokuje do refleksji nad istotą rozwoju i nauczania. Czego tak naprawdę potrzebują dzieci? I na czym powinna polegać ich wczesna edukacja oraz praca towarzyszących im wychowawców?

Pokaz filmu dokumentalnego pt. “Dzieciństwo” odbędzie się w niedzielę 13 maja 2018, godz. 11.00, w Kinie Iluzjon  w ramach 15. Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Po filmie planowane jest spotkanie z psychologami i pedagogami oraz panel dyskusyjny na temat edukacji alternatywnej. Szczegóły na stronie www.docsag.pl


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

rodzina
O magii rodzicielstwa, która czasem bawi się z nami w chowanego

rodzina
5 ważnych rzeczy, które ojciec może zrobić dla córki

rodzina
Przestrzeń dla dziecka, czyli letnie inspiracje na balkon, do ogrodu i… na drzewo

wychowanie
Kim jest współczesny ojciec? (fragment książki Jespera Juula)

edukacja alternatywna
Świętowanie zakończenia roku szkolnego wspiera poczucie własnej wartości

edukacja alternatywna
Czy oglądając bajki po angielsku, można nauczyć się języka?

wychowanie
Dzieci potrzebują naszego zaufania! (Krótki tekst o nadmiernej kontroli)

wychowanie
Seksualność trzylatki. Historia jednego popołudnia

wychowanie
Jak uważnie towarzyszyć dziecku? I dlaczego to takie ważne?

POLECAMY
Dom nad Morzem – wakacyjne marzenie