Kategorie
Artykuł sponsorowany

Akademia Dokumentalna, czyli film w służbie edukacji

Edukacja kulturalna jest tematem traktowanym dość pobocznie w procesie wychowania dziecka. Zazwyczaj szkoła i rodzice skupiają się przede wszystkim na harmonijnym rozwoju fizycznym i intelektualnym, zapominając, że dziecko może być niezwykle wrażliwym odbiorcą sztuki i kultury.

Tymczasem aktywny udział dzieci i młodzieży w życiu kulturalnym i obcowanie z różnymi formami sztuki to doświadczenie niezwykle budujące i wzbogacające. W Skandynawii czy Holandii edukacja poprzez sztukę jest na porządku dziennym. Tamtejsze dzieci uwielbiają kino dokumentalne! Idąc tropem północnych sąsiadów zapraszamy najmłodszych (oraz ich rodziców i pedagogów) do Akademii Dokumentalnej – pierwszego w Polsce miejsca, w którym program edukacyjny jest całkowicie oparty na filmach dokumentalnych.

Dlaczego warto oglądać kino dokumentalne?

Myśląc o filmach dokumentalnych, często nie dostrzegamy w nich waloru edukacyjnego. To błąd! W propozycjach wybranych przez Akademię znajdują się filmy, które doskonale wpisują się w obowiązującą podstawę programową. Cały repertuar pochodzi z oferty festiwalu Millenium Docs Against Gravity – jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce.

Dzięki dokumentom można poznać odmienne style życia i inne kultury, zobaczyć jak żyją inni ludzie: jakie mają poglądy, oczekiwania i jak wygląda ich rzeczywistość. Poza kopalnią wiedzy, filmy te poszerzają świadomość, prezentując często odmienną rzeczywistość, sposób życia i różne poglądy, które zmuszają młodego widza do myślenia i weryfikacji własnych przekonań. Uwrażliwiają na innych i inność, zbliżają do drugiego człowieka, pokazują osobiste historie, uczą empatii i pomagają zrozumieć odmienność i motywy innych ludzi.

Oferta Akademii Dokumentalnej skierowana jest do szkół na wszystkich szczeblach edukacyjnych. Zamysł jest bardzo prosty – spotkanie składa się z pokazu filmu i 45 minutowej dyskusji, w czasie której młodzi widzowie mają szansę porozmawiać o swoich przeżyciach, myślach i odczuciach. To przestrzeń na rozmowę, dyskusję i wyrażanie własnego zdania. Pokazy mogą odbywać się w kinach, domach kultury lub w bardziej zindywidualizowanych formach.

OKI DOKI – cykl filmów dokumentalnych dla dzieci

Filmy dokumentalne dla dzieci nie różnią się za bardzo od tych dla dorosłych. W obu przypadkach chodzi o ciekawe, inspirujące historie ukazane na ekranie. Główna różnica jest taka, że w przypadku filmów dla dzieci historia prawie zawsze opowiadana jest z perspektywy dziecka.  Podobnie jak książki, filmy mocno angażują emocjonalnie: mali widzowie utożsamiają się z oglądanymi bohaterami, wnikają w ich intymne, osobiste światy. Uczniowie ze Skandynawii czy Holandii uwielbiają ten sposób przekazywania wiedzy. Do tego stopnia, że holenderska telewizja zmieniła ramówkę i na jednym z kanałów filmy dokumentalne puszczane są w godzinach porannych, tak by mogły być oglądane w czasie lekcji w szkole. To doskonały sposób na prezentacje trudnych, ważnych i zajmujących tematów. Nie ma mowy o znużeniu – dokumenty dla dzieci trwają o wiele krócej niż te dla widzów dorosłych. Filmy w Akademii  Dokumentalnej prezentowane są w 12 blokach tematycznych:

Temat 1  – Okno na świat

To wstęp do świata filmów dokumentalnych. Pokazuje przekrój form filmowych od klasycznych po animowanie.W ramach jednego spotkania pokazywane są 4 filmy:

  • Bracia (Brothers)
  • Zobacz coś, powiedz coś (See something, say something)
  • Design Ah!
  • To ja i tyle (This is me a this is it)

Temat 2  – Rozumiem cię

Blok obejmuje dwa filmu porusząjące problem porozumiewania się z drugim człowiekiem:

  • Trzy siostry (Tough Cookies: The Three Sisters)
  • Cicha (The Quiet One)

Temat 3  – Mój świat

Blok tematyczny,który porusza temat różnic pomiędzy ludźmi: odmiennych pasji, zainteresowań, przekonań.Porusza także temat pewności siebie i samooceny.

  • Chłopiec orzeł (Eagel Boy)
  • Było sobie drzewo (Once Upon a Tree)
  • Odkurzacze są super (The Vacuum Kid)

Temat 4  – Nie tacy sami

Blok tematyczny dotyczący ważnych tematów: niepełnosprawności i inności.

  • Przez uszy Ellen (Through Ellens Ears)
  • Latająca Anne (Flying Anne)

Temat 5  – Nie poddam się

Osiągnięcia sportowe wymagają nie lada poświęceń. Jak radzić sobie z porażkami i przezwyciężać własne ograniczenia i trudności?

  • Optymista (Optymist)
  • 52 procent (52%)

Temat 6 – Z innego świata

Prezentacja bogactwa i różnorodności kulturowej na świecie. Jak żyją ludzie w odległych zakątkach?

  • O czym marzysz (What Is Your Dream?)
  • Skoczkowie (I Got It ! Jumper Boy)

Temat 7 – Siłę mam w sobie

Blok tematyczny o potrzebie bycia akceptowanym. Porusza ważny temat, jak być lubianym bez konieczności rezygnowania ze swojej indywidualności.

  • Głos Bente (Voice’s Bente)
  • Johan (Johan)

Temat 8 – Mogę wszystko

Blok tematyczny o przeciwnościach losu i o tym, jak je pokonywać.

  • Giovanni i jego wodny balet (Giovanni and the Water Ballet)
  • Usłysz to (Hear this!)

Temat 9 – Uczę się od starszych

Blok tematyczny o relacjach rodzinnych i więzach międzypokoleniowych.

  • Tańczę dla ciebie (Dancing for You)
  • Nie boję się! Wcale się nie boję! (I’m never afraid)

Temat 10 – Wszystko się zmienia

Blok tematyczny o poszukiwaniu własnej tożsamości, sensu życia oraz o tym, że upływ czasu i przemijanie są nieuchronne.

  • Ninnoc (Ninnoc)
  • Dom (Home Sweet Home)
  • Rozdział 11 (Chapter 11)

Temat 11 – Wytańczyć marzenia

Blok tematyczny na temat tańca, samorealizacji i dążenia do doskonałości.

  • Ruth (Ruth)
  • Varicella (Varicella)

Temat 12 – Jak robić film

Blok tematyczny mówiący o tym jak robić filmy i jak za pomocą własnego dzieła wyrażać samego siebie.

  • Heidi w świecie dźwięku (Heidi at the Foley Artist)
  • Mali Giganci: Bram (Little Giants: Bram)

Dużą zaletą filmów dokumentalnych dla dzieci jest ich różnorodność i ponadczasowość prezentowanych tematów. W toku edukacji, młodzieży szkolnej, przeważnie pokazywane są wyłącznie ekranizacje lektur szkolnych, ewentualnie dramaty. Tymczasem filmy dokumentalne są fantastycznym nośnikiem informacji.Ten gatunek nie tylko angażuje emocjonalnie młodych widzów, ale także zmusza do myślenia oraz inspiruje do działania. To także prosty i obrazowy sposób na poruszanie trudnych zagadnień: problemu niepełnosprawności, odmienności, straty. Dzieci są bardzo wdzięcznymi i wrażliwymi odbiorcami sztuki, dlatego taka forma przekazu to strzał w 10!

Szkoły zainteresowane pokazami filmów prosimy o kontakt: akademia@againstgravity.pl

Szczegółowy program Akademii Dokumentalnej na www.akademiadokumentalna.pl. 

Polecamy również wydany na DVD nowy film Erwina Wagenhofera „Alfabet”

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.