Kategorie
Ekowiadomości

7 powodów, dla których warto pić Rooibos

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów świata, ale  w różnych regionach pije się ją w rozmaity sposób. W Wielkiej Brytanii koniecznie z mlekiem i cukrem, Japończycy najchętniej sięgają po zieloną herbatę, Afrykańczycy wybierają Rooibos.

rooibos

Rooibos jest bardzo zdrowym, podobnym do herbaty, napojem z liści czerwonokrzewu aspalathus linearis rosnącego w południowej Afryce, w górach Rooiberge. Pierwszą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę wybierając tę herbatę, jest jej charakterystyczny zapach, który albo nam się od razu spodoba, albo będziemy musieli się do niego przekonywać z każdą kolejną filiżanką. Rooibos („czerwony krzew”) charakteryzuje się szczególną delikatnością smaku i oryginalnym zapachem oraz wieloma właściwościami leczniczymi:

  1. zawiera polifenole – organiczne związki chemiczne wykazujące działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, antywirusowe (ma 50 razy więcej przeciwutleniaczy niż herbata zielona);
  2. nie zawiera kofeiny, stąd zaleca się ją w przypadku rozdrażnień, zaburzeń snu, podwyższonego ciśnienia, doskonale rozluźnia i odpręża;
  3. wspaniale wpływa na trawienie, łagodzi mdłości, zgagę, wrzody, skurcze (stosuje się ją też podczas kolek u dzieci w postaci lekkiego naparu);
  4. łagodzi objawy alergii: kataru siennego, astmy i egzemy;
  5. stymuluje pracę gruczołów mlecznych, dlatego śmiało mogą po nią sięgnąć kobiety karmiące;
  6. przyspiesza regenerację komórek;
  7. napar nie zawiera kwasu szczawiowego, dlatego mogą go pić osoby mające kamienie nerkowe.

Napój Rooibos posiada wiele cech przypisywanych herbatom ziołowym. I tak, może być podawany w postaci lekkiego naparu niemowlętom, małym dzieciom, mamom karmiącym. Jest źródłem przeciwutleniaczy, korzystnie wpływa na kondycję skóry, szczególnie tej mającej problemy z trądzikiem, wypryskiem czy oparzeniami słonecznymi.  Dodam, iż nie są znane żadne skutki uboczne związane ze spożyciem napoju.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Napój jest też bogatym źródłem minerałów niezbędnych w:

  • przemianie materii: żelazo, potas, miedź;
  • wzmacnianiu zębów i kości: wapno, mangan, fluor;
  • prawidłowym działaniu systemu nerwowego: cynk, magnez.

Rooibos zielona i czerwona

Rooibos (czyt. roy-boss) to krzew kwitnący z czerwonawo-brązowymi łodygami i zielonymi, igłowymi liśćmi. Można mówić o dwóch rodzajach herbat: zielonej i czerwonej. Zazwyczaj gałązki są zbierane, utlenione i suszone na słońcu. To decyduje o intensywnym kolorze czerwonym i ma naturalnie słodki smak, czasem określany jako owocowy lub orzechowy. Zielone rooibos trudniej otrzymać. Proces tworzenia wymaga więcej pracy, jest zatem droższy. Nie utlenia się, ma łagodny, słodowy i lekko trawiasty smak, ale za to aż dwa razy więcej flawonoidów.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Konsultacja merytoryczna: Emilia Lorenc

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “7 powodów, dla których warto pić Rooibos”

Proponiuję przeczytać ze zrozumieniem. jest napisane, ze można podawać niemowlętom to czego nie rozumiecie? 2 latek nie jest niemowlęciem od co najmniej 12 miesięcy….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.