Kategorie
Ekowiadomości

7 powodów, dla których warto się przytulać

Dlaczego małe dzieci przytulamy chętnie, a zdecydowanie z mniejszą czułością traktujemy je, kiedy wkroczą w wiek dorastania? Nieprawdą jest, że te starsze nie chcą lub nie potrzebują się przytulać!

Warto się przytulać, ponieważ:

 1. To poprawia relacje. Podczas przytulania wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zaufania i przynależności. Są to fundamenty wszystkich zdrowych relacji. Badania wykazały, że związki (damsko-męskie, rodzicielskie), w których ludzie przytulają się, a czasem nawet wzruszają, są silniejsze, trwalsze niż te, w których te praktyki są sporadyczne.
 2. Jesteśmy narażeni na mniej stresu i lęku. Podczas przytulania w organizmie wytwarzana jest oksytocyna. Hormon ten zmniejsza poziom kortyzolu i obniża ciśnienie krwi. Dzięki temu czujemy się bezpiecznie, spada też ryzyko negatywnych reakcji w stresujących sytuacjach.
 3. Czujemy się szczęśliwi. W momencie przytulania się wzrasta poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Pomaga ona kontrolować poziom dopaminy, która może prowadzić do zachowań agresywnych, gwałtownych.
 4. Czujemy, że spada poziom napięcia. Przytulając partnera, dziecko czy zwierzę, wprowadzamy organizm w stan relaksu. Trzymanie za ręce, głaskanie, przytulanie, masowanie i serdeczne ściskanie mogą uspokoić nas w chwili stresu.
 5. Zwiększa się poczucie własnej wartości. Od chwili urodzenia nasze doznania dotykowe zlokalizowane są w układzie nerwowym. Doświadczenie w dzieciństwie dotyku pełnego miłości rozwija w ludziach poczucie własnej wartości, które w życiu dorosłym jest zlokalizowane na poziomie komórkowym.
Kurs online – Spokój, koncentracja i uważność

Kurs zawiera proste, a zarazem skuteczne ćwiczenia, zabawy i zadania dla tych, którzy chcą wnieść do swojej rodziny więcej spokoju oraz nauczyć siebie i swoje dzieci sztuki panowania nad myślami i emocjami oraz bycia „tu i teraz”.

Dzięki uważności dziecko zyska:

– umiejętność koncentracji uwagi

– lepszą zdolność radzą sobie z negatywnymi emocjami, napięciem, frustracją

– spadek dolegliwości takich, jak: zmęczenie, choroby, niepokój i bezsenność

– wzrost poziomu energii i odczuwania radości

– polepszenie relacji z innymi dziećmi i rodzicami

Największym darem, jaki możesz podarować Twojemu dziecku (i sobie) jest dar uważności (mindfulness).

 • Przywracamy równowagę w układzie nerwowym. Przytulanie stymuluje układ przywspółczulny. Wielu ludzi żyje w ciągłym stanie najwyższej gotowości i wysokiego niepokoju, który sprawia, że współczulny układ nerwowy również nieustannie jest w stanie gotowości. Jeśli często się przytulamy, napięcie spada, stajemy się spokojni i zrelaksowani. Żyjemy wolniej.
 • Poprzez dotyk komunikujemy swoje emocje. Mamy wrodzoną zdolność do dekodowania emocji poprzez dotyk. Jest on o wiele bardziej subtelnym, wyrafinowanym i precyzyjnym sposobem komunikowania emocji niż słowa.
 • Avatar photo

  Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

  Redakcja NATULI Dzieci są ważne

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.