Kategorie
Zdrowie

7 zastosowań olejku z trawy cytrynowej

Olejek eukaliptusowy znakomicie oczyszcza zatoki, herbaciany neutralizuje przykre zapachy i odświeża pieluszki wielorazowe, lawendowy uspokaja i relaksuje. Większość z nas odkryła zalety tylko kilku olejków eterycznych, tymczasem olejków eterycznych jest cała masa. Dziś poznajemy zastosowania kolejnego z nich – olejku z trawy cytrynowej, nazywanego (z języka angielskiego) olejkiem lemongrasowym, którego największą zaletą jest moc odstraszania komarów i innych owadów latających.

Olejek z trawy cytrynowej ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, antyseptyczne, ściągające, bakteriobójcze, wiatropędne, moczopędne, fungistatyczne (hamujące rozwój grzybów), uspokajające, owadobójcze, a nawet przeciwbólowe. Jest otrzymywany w procesie destylacji parą wodną liści palczatki cytrynowej Cymbopogon schoenanthus z Gwatemali. Jest jednym z niewielu olejków eterycznych, w których dominującym składnikiem jest cytral (zawartość 75 – 85%). Pachnie niezwykle intensywnie i… cytrusowo. Zapach ten przypada do gustu ludziom, a owadom – wręcz przeciwnie.

Zamiast chemii

Dostępne na rynku preparaty odstraszające owady poza naturalnymi olejkami często zawierają inne chemiczne substancje, np. N-dietyl-meta-tolumamide, czyli DEET, który w dużych stężeniach jest substancją silnie trującą i szkodliwą. Środków na owady zawierających DEET nie powinny używać dzieci ani kobiety w ciąży.

Przepis na spray na owady

Składniki:

  • 100 ml oleju, np. słonecznikowego, z pestek winogron, ze słodkich migdałów
  • 50 kropli olejku z trawy cytrynowej
  • butelka z atomizerem

Przygotowanie: Składniki mieszamy w bezpośrednio w butelce. Aplikujemy bezpośrednio na skórę.

6 innych zastosowań olejku z trawy cytrynowej:

1. Relaks dla mięśni

– jako składnik olejku do masażu rozgrzewa i pobudza organizm, wzmacnia i ujędrnia osłabione, obolałe mięśnie – masaż taki zaleca się sportowcom po kontuzjach oraz rekonwalescentom osłabionym długą chorobą.

2. Remedium na problemy żołądkowe

– dzięki swoim właściwościom antyseptycznym olejek ten pomaga w leczeniu infekcji żołądkowych. Wykorzystywany w masażu i inhalacjach, pobudza apetyt i działa kojąco na stany chorobowe i zapalne okrężnicy.

3. Naturalny dezodorant –

w połączeniu z olejem kokosowym, masłem shea lub sodą oczyszczoną olejek tworzy skuteczny naturalny kosmetyk, który nie eliminuje całkowicie wydzielania potu, ale może zneutralizować nieprzyjemny zapach.

Przepis na dezodorant

Składniki:

  • 1/4 szklanki sody,
  • ok. 20 kropelek olejku z trawy cytrynowej
  • słoiczek do przechowywania

Przygotowanie: Oba składniki dokładnie mieszamy w miseczce. Przelewamy do słoczka. Suchymi dłońmi aplikujemy na skórę pod pachami, delikatnie wcieramy, po czym nadmiar usuwamy chusteczką.

4. Wspomaga leczenie trądziku

– mieszanka oleju ze słodkich migdałów i olejku z trawy cytrynowej pomoże pozbyć się trądziku – zmory nastolatków i nie tylko. Niewielką ilość mieszanki o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym aplikujemy bezpośrednio na chorą skórę.

5. Usuwa bakterie

– olejek z trawy cytrynowej warto dodawać do domowych środków czystości. Jego połączenie z wodą, sodą lub/i octem sprawi, że dom stanie się bezpieczny, czysty i pachnący cytryną.

6. Pomoc dla psów

– po konsultacji z weterynarzem warto stosować olejek jako naturalny odstraszacz pcheł.

Olejek z trawy cytrynowej nie jest toksyczny, ale może podrażniać uszkodzoną lub wrażliwą skórę. Należy stosować go ostrożnie, w niskich stężeniach. 

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.