Kategorie
Rodzina

8 książek o zimie

22 grudnia minionego już roku oficjalnie przyszła zima. To piękna, nieco tajemnicza pora roku. Najlepiej odkrywać ją samodzielnie, poprzez spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dotyk, wzrok, słuch – te zmysły działają bardzo intensywnie, lecz szybko okazuje się, że pewne zjawiska są dla nas zagadką. Na szczęście książki o zimie pozwalają nam je rozwikłać

22 grudnia minionego już roku oficjalnie przyszła zima. To piękna, nieco tajemnicza pora roku. Najlepiej odkrywać ją samodzielnie, poprzez spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dotyk, wzrok, słuch – te zmysły działają bardzo intensywnie, lecz szybko okazuje się, że pewne zjawiska są dla nas zagadką. Na szczęście książki o zimie pozwalają nam je rozwikłać. Jeśli ktoś nie lubi zimy, to może książki to zmienią? Mamy taką nadzieję! Oto nasze zimowe propozycje książkowe dla dzieci w każdym wieku.

1.“Królowa Śniegu”

Autor: Hans Christian Andersen; wiek: 5+; Wydawnictwo M

W tej baśni musi być coś magicznego, skoro zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych, i to od pokoleń. Jej akcja rozgrywa się w mroźnej scenerii, wśród śniegu i przejmującego zimna, opowiada o potędze prawdziwej przyjaźni, która potrafi stopić lód. Polecamy szczególnie wydanie z ilustracjami znakomitego Vladyslava Yerko (ilustrował m.in “Alicję w Krainie Czarów” i “Harry’ego Pottera”).

2. “O zimie”

Autor: Görel Kristina Näslund; wiek: 2+; Wydawnictwo Zakamarki

Garść informacji o zimie, podana w poetycki sposób. Tekst przeplatany jest bardzo zabawnymi rymowankami. Dowiadujemy się, że śnieg pada, że mróz maluje szyby, że jedne ptaki odlatują do ciepłych krajów, a inne nie. Że bałwany lepimy, że na sankach jeździmy, że orzełki na śniegu robimy, że zimowy dzień jest krótszy i szybko robi się ciemno.

3. “Charlie i Lola. Najbardziej na całym świecie lubię śnieg”

Autor: Lauren Child; wiek: 3+; Wydawnictwo Media Rodzina

Sympatyczni bohaterowie, znani także ze szklanego ekranu. Charlie, starszy brat Loli, pokazuje jej świat. Tym razem Lola z niecierpliwością czeka na pierwszy śnieg i marzy, by padał codziennie. Hmm…

4. “Zimowe popołudnie”

Autor: Jorge Lujan; wiek: 1+; Wydawnictwo Czerwony Konik

Dziewczynka czeka na mamę przylepiona do zmrożonej szyby okna. Czas upływa jej na rysowaniu palcem po szybie i nasłuchiwaniu dźwięków płynących z otoczenia. Przychodzi Mama i nastaje czas przytulania. Tekstu jest niewiele (w języku polskim i angielskim), ale za to piękne i duże ilustracje.

5. “Zagubiona w śniegu”

Autor: Holly Webb; wiek: 7+; Wydawnictwo Zielona Sowa

Książkę polecamy szczególnie małym miłośnikom zwierząt. Wzrusza, wzbudza zainteresowanie, buduje napięcie. To historia o dziewczynce, która pragnęła mieć kotka i musiała przekonać do tego swoją mamę. Zanim kotka Pusia trafi do małej Eli, przeżywa mnóstwo ciekawych przygód. Akcja rozgrywa się w zimowej scenerii.

6. “Zima Muminków”

Autor: Tove Jansson, wiek: 10+; Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Klasyka. Kto z nas, dorosłych, nie czytał czy nie oglądał Muminków w dzieciństwie? Nawet jeśli nie każdy bohater wzbudzał naszą sympatię (czytaj: Buka). W tej książce Muminek odkrywa Dolinę zimową porą i porównuje ją z okresem letnim. Nasz bohater budzi się w uśpionym domu, samotny, w czasie ciemnej, długiej, fińskiej zimy, i nie może ponownie zapaść w sen. Świat na zewnątrz jest zupełnie obcy. Skupienie akcji na Muminku i jego wewnętrznych rozterkach i przygodach w trakcie zimy sprawia, że „Zima Muminków” to książka trudniejsza, podejmującą tematy takie jak samotność, śmierć, niezrozumienie przez otoczenie i przez najbliższych.

7. “Mroźna noc. Opowieści z Parku Percy’ego

Autor: Nick Butterworth; wiek: 4+; Wydawnictwo Ameet

Książka o zimie, dozorcy parku Percym i jego przyjaciołach zwierzętach. Sympatyczny dozorca dokarmia zwierzęta, które mieszkają w jego parku. Pewnego dnia odkrywa jednak, że samo jedzenie nie wystarcza, postanawia im pomóc. Ciepła opowieść rozgrzeje nas w zimowe wieczory. Do książki dołączony jest piękny plakat – niespodzianka.

8. “Mama Mu na sankach”

Autorzy: Tomas Wieslander i Jujja Wieslander; wiek: 3+; Wydawnictwo Zakamarki

„Mama Mu na sankach” jest kolejnym przykładem na to, że dziecięca literatura skandynawska nie bez powodu cieszy się tak wielką popularnością. Mama Mu to… dziwna krowa. Przyjaźni się z Panem Wroną. Dla krowy nie ma rzeczy niemożliwych. Uczy się pływać, jeździć na rowerze, na sankach, budować dom na drzewie, wspinać się na drzewo, tańczyć. Lista jej niezwykłych poczynań jest dosyć długa. Książeczka baaardzo pozytywna.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.