Kategorie
Karmienie piersią

8 zaskakujących faktów naukowych o karmieniu piersią

Promujemy karmienie piersią, piszemy o jego dobroczynnym wpływie na dziecko i mamę, zwracamy uwagę na to, by trwało jak najdłużej. Najczęściej skupiamy się na emocjach i bliskości. Tym razem analizujemy doniesienia naukowców dotyczące karmienia piersią i patrzymy na nie z przymrużeniem oka.

1. Karmienie piersią jest korzystniejsze dla chłopców niż dziewczynek

Naukowcy z Uniwersytetu Australii Zachodniej prześledzili okres karmienia piersią ponad 2900 10-latków. Okazało się, że chłopcy karmieni piersią przez 6 miesięcy lub dłużej częściej odnoszą sukcesy edukacyjne niż ich rówieśnicy niekarmieni piersią. Dzieci te są bardziej biegłe w matematyce, ortografii, czytaniu i pisaniu, a wszystko dzięki mleku mamy. Udowodniono także, że karmienie piersią ma niewielki wpływ na wyniki w nauce dziewczynek.

2. Jeśli karmisz piersią, jest szansa, że urodzisz bliźniaki

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Journal of Reproductive Medicine” wskazują, że szansa na urodzenie bliźniąt wzrasta dziesięciokrotnie, jeśli kobieta karmi dziecko piersią.

3. Prawa pierś produkuje więcej mleka

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Australii Zachodniej w 2006 r. potwierdzają, że 76% mam ma w prawej piersi więcej mleka. To wyjaśnia, dlaczego prawa pierś ma tendencję do bycia większą niż lewa. Nie ma to jednak żadnego związku z tym, czy kobieta jest prawo-, czy leworęczna. Tak działa natura.

4. Mamy chłopców produkują więcej mleka

Wspomniani już naukowcy z Australii zbadali niewielką liczbę kobiet, nieco ponad 70, ale okazało się, że te, które miały synka, produkowały 30 gramów mleka więcej w porównaniu z kobietami, które urodziły córkę.

5. Skład mleka zależy od pory dnia

Lekarze z Uniwersytetu Extremadura w Hiszpanii odkryli, że poszczególne składniki mleka kobiecego zmieniają się w różnych porach dnia. Zależy to od diety kobiety, naturalnego rytmu jej organizmu. Np. w nocy mleko jest wzbogacone o niezwykle ważny składnik, tryptofan, który korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne dziecka, uspokaja je i koi.

6. Skóra piersi zmienia swoją temperaturę

Zaledwie po pięciu minutach od rozpoczęcia karmienia temperatura ciała kobiety, a konkretnie skóry wokół piersi wzrasta. To może tłumaczyć, dlaczego dzieciom w ramionach mamy jest wyjątkowo przyjemnie. To odkrycie naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Tokio.

7. Dziecko rozpoznaje zapach mleka mamy

Dzieci identyfikują swoją mamę po zapachu mleka. To odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Sztokholmie, w Szwecji. Co więcej, małe guzki w okolicy brodawki uwalniają płyn, który pachnie podobnie jak płyn owodniowy. Po dziewięciu miesiącach w płynie w brzuchu mamy natychmiast rozpoznają znajomy zapach, co sprawia, że czują się bezpiecznie i komfortowo.

8. Mamy dłużej śpią

Niespokojne noce to codzienność młodych rodziców. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco w Stanach Zjednoczonych uważają, że kobieta karmiąca piersią śpi dłużej o ok. 45 minut niż mama karmiąca mieszanką.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.