Kategorie
Patronat

Mamo, tato – dlaczego nie jemy zwierząt?

W ramach inicjatywy wydawniczej Ratujemy Świat ukazała się książka dla dzieci poświęcona tematyce wegetarianizmu i przemysłowej hodowli zwierząt

W ramach inicjatywy wydawniczej Ratujemy Świat ukazała się książka dla dzieci poświęcona tematyce wegetarianizmu i przemysłowej hodowli zwierząt.

dlaczego-nie-jemy-zwierzat

„Mamo, tato – dlaczego nie jemy zwierząt?” to inspirujące, pełne empatii przesłanie zarówno dzieci i dorosłych. Książka jest napisana w formie dialogu między synem a rodzicami. W przystępny i łagodny sposób przedstawia problematykę hodowli przemysłowej oraz jej negatywny wpływ na planetę i wszystkich jej mieszkańców.

Leo, kilkuletni chłopiec, niezwykle bystry i dociekliwy bohater książki, zadając trudne pytania, odkrywa przed nami smutną prawdę o losie zwierząt hodowlanych oraz niszczeniu środowiska naturalnego. Jednak jego dziecięca wrażliwość i wielkie serce nie pozwalają mu tego zaakceptować – dlatego przyjmuje buntowniczą postawę i postanawia zmienić świat!

Świat widziany oczami dziecka wzrusza i zaskakuje, momentami zawstydza, ale przede wszystkim zmusza do refleksji.

Kolejne strony książki prowadzą czytelnika krok po kroku przez różne aspekty wegetarianizmu, a także weganizmu, wskazując dietę roślinną jako zdrową i pyszną alternatywę dla konsumpcji mięsa, jajek i produktów mlecznych, szczególnie tych pochodzących z produkcji przemysłowej. Mądre wybory żywieniowe – stanowiące meritum książki – zostały przedstawione nie tylko jako sposób odżywiania, ale przede wszystkim jako kwestia etyczna związana z życiem i cierpieniem innych istot, środowiskiem naturalnym oraz sprawiedliwym podziałem pokarmu na planecie.

Mimo trudnej tematyki i momentami smutnej, chwytającej za serce treści, książka prezentuje pełną nadziei wizję przyszłości, zachęcając młode pokolenie do podejmowania świadomych decyzji oraz aktywnego udziału w naprawie świata. Myśl, że każdy z nas może pomóc go zmieniać, stanowi główne przesłanie książki. Każdego dnia mamy bowiem wybór, czy wspieramy okrucieństwo, czy tworzymy nową, lepszą rzeczywistość, w której podstawowe wartości to prawda i szacunek do życia.

Dużym atutem książki są jej ilustracje – piękne i realistyczne, w ciekawy i wzruszający sposób oddają przesłanie lektury. Na szczególną uwagę zasługuje też projekt okładki, który idealnie odzwierciedla kwintesencję treści.

Ta poruszająca książka jest również odpowiedzią na brak zrozumienia dla wegetarian i wegan, a zwłaszcza ich dzieci. Niestety to właśnie one są często wyśmiewane przez rówieśników, którzy robią to pod wpływem opinii zasłyszanych od innych osób. Ogólne niezrozumienie i mity związane z tym tematem przyczyniają się do powstawania przykrych konfliktów, postaw i osądów. Nadrzędnym celem publikacji jest pokazanie i wyjaśnienie tej tematyki zarówno małym, jak i dużym czytelnikom!

Niewątpliwie książka „Mamo, tato – dlaczego nie jemy zwierząt?” ma szansę zapoczątkować ogromne zmiany w podejściu ludzi do kwestii praw i ochrony zwierząt, zwłaszcza z punktu widzenia rodzicielstwa.

O przyczynach powstania publikacji dowiadujemy się z przedmowy – poniżej wybrane fragmenty:

„Dziś wiemy, że nasze wyobrażenia z dziecięcych lat nie mają nic wspólnego z ponurą rzeczywistością. Hodowla przemysłowa nie pozostawia złudzeń co do prawdziwego losu zwierząt, które traktuje się jak towary na sprzedaż, a nie żywe, czujące istoty. Ich krótkie życie w niewoli pełne jest bólu i strachu. Od narodzin aż do śmierci w rzeźni zwierzęta hodowane na mięso, mleko i jaja żyją w warunkach pełnych okrucieństwa, nie mogąc swobodnie rozwijać się i rozmnażać. Większość nie ma dostępu do świeżego powietrza i naturalnego pożywienia. O przemyśle mięsnym wiele można powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest humanitarny. Ten bezlitosny biznes odpowiedzialny za zagładę miliardów zwierząt rocznie, niszczenie lasów, zatruwanie planety oraz zjawisko głodu na świecie jest niewątpliwie wstydem i hańbą naszej cywilizacji”.

„Wychowując się w społeczeństwie, gdzie spożywanie mięsa jest przyjętą normą i kulturowym zwyczajem, dzieci nie podejrzewają, że kryje się za tym krzywda i cierpienie zwierząt. Tak jak kiedyś my, dorastają w przekonaniu, że zwierzęta hodowlane wiodą szczęśliwe życie na łonie natury, otoczone troskliwą opieką człowieka. W istocie kolorowe ilustracje z bajek prezentują sielankowe obrazy wiejskiego życia: wesołe kaczuszki, kury i gąski dziobią trawę pod błękitnym niebem, słodkie cielaczki i prosięta biegają beztrosko u boku swych mam, a owieczki i kozy pasą się na łące wśród pachnących ziół. Dzieci nie znają widoku smutnych zwierząt lękliwie spoglądających zza krat, ciemnych, ciasnych i brudnych pomieszczeń czy wyrazu ich przerażonych oczu podczas transportu do rzeźni”.

„Dzieci nie kojarzą mięsa z okrutną hodowlą przemysłową i zabijaniem zwierząt”.

„W swej dziecięcej ufności wierzą w dobro i piękno świata, który odkrywają, kierując się intuicją, sercem i uczuciami. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że gdyby poznały prawdziwe oblicze przemysłu mięsnego, nigdy nie zgodziłyby się na jedzenie zwierząt. Ich kochające i wrażliwe serca, niewinność oraz naturalna ciekawość świata zasługują na szczerość. Miejmy więc odwagę i nie ukrywajmy prawdy. Posłuchajmy, co nam odpowiedzą. Dajmy im możliwość zadecydowania”.

Właśnie dlatego powstała ta książka – by ukazać dzieciom prawdę i dać szansę dokonania świadomego wyboru.

Książka dla dzieci i młodzieży

Ratujemy Świat to inicjatywa wydawnicza adresowana do dzieci i młodzieży. Obejmuje pomysł na serię książek o charakterze informacyjno-edukacyjnym, której głównym celem jest inspirowanie młodego pokolenia do podejmowania świadomych decyzji oraz aktywnego udziału w naprawie świata.

W kolejnych publikacjach zostaną poruszone ważne, nierzadko trudne tematy dotyczące naszej planety i wszystkich jej mieszkańców, takie jak: ochrona i prawa zwierząt, ekologia, zdrowe odżywianie oraz inne cywilizacyjno-kulturowe zagadnienia współczesnego świata.

Myślą przewodnią projektu jest założenie, że każdy, dokonując codziennie wyborów, może zmieniać świat. Dlatego świadome wychowanie dzieci jest fundamentem zdrowego społeczeństwa i nadzieją na lepszą przyszłość.

„Mamo, tato – dlaczego nie jemy zwierząt?” jest pierwszą książką z zaplanowanej serii. Prostym i naturalnym językiem przybliża młodym czytelnikom tematykę wegetarianizmu i hodowli przemysłowej zwierząt, będąc jednocześnie rzetelnym źródłem wiedzy dla rodziców.

Informacje dodatkowe:

  • Autorzy: Donata Marfiak, Jerzy Rey
  • Premiera   15 wrzesień 2014
  • Twarda oprawa, gruby kredowy papier,  format poziomy  270×210, 40 stron
  • Cena detaliczna: 29zł

Książka do kupienia TUTAJ
Więcej informacji na stronie: facebook.com/MamoTatoDlaczegoNieJemyZwierzat

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.