Kategorie
Zdrowie

9 rzeczy, które pozwolą przygotować ciało na przyjście wiosny

Mija kalendarzowa zima. Czas, podczas którego lubimy prowadzić relaksujący, siedzący, mało aktywny tryb życia. Nasze ciała po zimie nie wyglądają często tak, jak byśmy chcieli – może mamy trochę nadprogramowych kilogramów, a może nasza skóra, pozbawiona kontaktu z tlenem i światłem słonecznym, wygląda nieświeżo?

Jak przygotować ciało do wiosny:

1. Zacznij więcej pić

Nawodnienie organizmu to podstawa. Pij wodę (najlepiej w temperaturze pokojowej lub nawet cieplejszą; zrezygnuj z picia wody zimnej, z lodówki). Postaw na herbaty: zieloną, białą, napary ziołowe (np. z czystka – dobrze regeneruje wątrobę, oczyszcza nadmiar gorąca i śluzu).

2. Codziennie jedz zielone warzywa

Zielone warzywa wpływają dobroczynnie na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, czyli narządów, o które wiosną należy zadbać. Może to być szpinak, jarmuż, brokuły, rukola, sałata. Zacznij hodować w domu kiełki (10 powodów, dlaczego warto jeść kiełki). Wypróbuj zieloną żywność (Chlorella i sok z młodego jęczmienia). Warzywami zastąp ciężkie potrawy mięsne i nabiałowe. Spożywaj kaszę jaglaną i gryczaną niepaloną, które alkalizują organizm. Gotuj zupy warzywne.

3. Zadbaj o odpowiedni poziom minerałów!

Po zimie to naprawdę ważne. Pij soki warzywne, szczególnie te zielone – z jarmużu, szpinaku, ogórka zielonego. Dzięki temu twoja skóra, włosy i paznokcie będą silne, zdrowe i lśniące.

4.  Zrób post owocowo – warzywny

Taki post dobrze oczyszcza i alkalizuje organizm. Może to być jeden dzień w tygodniu, kiedy jesz tylko warzywa i owoce – surowe lub gotowane .

5. Ogranicz picie kawy

6. Zrezygnuj z cukru i słodyczy

Zastąp je suszonymi owocami i orzechami.

7. Ruszaj się

Codziennie postaraj się wyjść na krótki spacer. W marcu słońce jest już dosyć wysoko – słońce to źródło witaminy D3 dla naszego ciała. Ruch w połączeniu ze świeżym powietrzem, to wiosenna mieszanka idealna.

8. Spróbuj zastosować prysznic naprzemienny

Zaczynamy prysznic ciepłą wodą, o przyjemnej dla ciała temperaturze. Kiedy poczujemy, że ciało się przyzwyczaiło – zmieniamy wodę na zimną. Rozpoczynamy od stóp, posuwając się coraz wyżej. Nigdy nie polewamy głowy. Następnie zmieniamy wodę na przyjemnie ciepłą. Najkorzystniej wykonywać prysznic naprzemienny rano, zaraz po przebudzeniu.

9. Stosuj domowe peelingi do ciała

Możesz je wykonać samodzielnie, są tanie, w 100% naturalne i bardzo skuteczne.

Przepis na naturalny peeling kawowy:

Składniki:

  • zmielona naturalna kawa – około 5 łyżek,
  • gruboziarnista sól morska lub himalajska – 5 łyżek,
  • 3-5 łyżek oleju kokosowego,
  • mydło w płynie (do uzyskania gładkiej i lejącej konsystencji),
  • miseczka do wymieszania składników.

Wszystkie składniki mieszamy w miseczce, do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie przekładamy do słoika. Stosujemy kilka razy w tygodniu, w zależności od wrażliwości skóry. Szczególnie warto stosować na uda, brzuch, pośladki, ramiona i plecy.

Autor/ka: Anna Szydlik

Terapeuta Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dietetyk. Na terenie Śląska prowadzi warsztaty, seminaria dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Jako dietoterapeuta stara się połączyć tradycyjną, empiryczną wiedzę wschodu z naukowym podejściem świata zachodniego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.