Kategorie
Ekowiadomości

9 zastosowań miodu

Każdy z nas słyszał o tym, że przed wiekami piękna Kleopatra zażywała kąpieli z dodatkiem miodu i mleka. Niech nie dziwi fakt, że ta historia przetrwała tak długo – miód ma ogromny wpływ na skórę.  I to nie wszystko – miód jest także potężnym środkiem antyseptycznym i naturalnym substytutem cukru białego. Czas poznać więcej alternatywnych zastosowań miodu.

Zdrowie

1. Leczy rany, skaleczenia – miód ma działanie przeciwzapalne, regenerujące oraz przeciwbólowe. Zabezpiecza rany przed zakażeniem bakteriami, drobnoustrojami.

2. Łagodzi ból gardła i kaszel – ale uwaga! – miód może powodować podrażnienie, jest to spowodowane stężeniem. Dlatego najlepiej jest zastosować miód w rozcieńczeniu. Często miód stosowany jest w stanach przeziębieniowych, kiedy proces chorobowy nie jest jeszcze rozwinięty. Wówczas wzmaga on odporność organizmu, co chroni drogi oddechowe przed rozwojem zakażenia.

Uroda

3. Nawilżanie – miód nawilża skórę, dodaje jej blasku, chroni przed zanieczyszczeniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pomaga również redukować drobne zmarszczki, odbudowuje w skórze kolagen i elastynę, co opóźnia efekty starzenia.

Przepis na maseczkę z miodem wielokwiatowym

Łyżkę miodu wielokwiatowego łączymy w naczyniu z ½ łyżeczki soku cytrynowego i 2 łyżkami zmielonych migdałów. Nakładamy na twarz na ok. 15 minut. Możesz przykryć twarz ciepłym ręcznikiem. Zmywaj maseczkę z twarzy okrężnymi ruchami palców, wykonując jednocześnie delikatny piling. Maseczka jest dobra dla cery tłustej i normalnej.

4. Poprawia kondycję włosów – miód to naturalna odżywka. Najprościej dodać łyżeczkę miodu do butelki z szamponem. W połączeniu z oliwą z oliwek zapewnimy włosom bardziej kompleksową kurację.

Przepis na maseczkę do włosów

Do 100 g miodu spadziowego dodajemy 1-3 łyżki oliwy z oliwek tłoczonej na zimno. Zwilżamy włosy mieszanką.  Pozostawiamy na 30 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Maseczkę najlepiej stosować na noc. Rano ponownie myjemy głowę swoim szamponem. Maseczka nie jest polecana osobom z włosami z tendencją do przetłuszczania.

5. Miodowa kąpiel – czasem warto zafundować sobie chwilę relaksu. Rozpuszczamy 2 łyżeczki miodu w szklance gorącej wody. Czekamy 10 minut. Dodajemy 2-3 krople ulubionego olejku, np. lawendowego i całość wlewamy do wanny.  Kąpiel uspokaja, koi, odświeża. Jest bardzo aromatyczna.

6. Trądzik – jak miód może pomóc w walce z pryszczami? Aplikujemy bezpośrednio na podrażnione miejsce odrobinę miodu i pozostawiamy na 30 minut.

Jedzenie

7. Dawka energii – potwierdzam, że z kawy trudno zrezygnować. Ale może czasem uda się zamienić poranną filiżankę kawy na herbatę, a kiedy już herbata wystygnie, dodać do niej łyżeczkę pysznego miodu.

8. Zastępujemy cukier miodem w pieczeniu – jeśli przepis zakłada użycie jednej filiżanki cukru, nie ma większego problemu. Cukier może być zastąpiony taką samą ilością miodu (1 filiżanka cukru=1 filiżanka miodu, ½ szklanki cukru=1/2 szklanki miodu). Jednak jeśli wartość ta jest większa, proporcje się zmieniają. Miód jest słodszy od cukru, dlatego wykorzystuje się go w mniejszych ilościach. Zamiast jednej szklanki cukru należy zastosować od ⅔ do ¾ szklanki miodu. Musimy pamiętać także o tym, by dodać sodę oczyszczoną – użycie jednej szklanki miodu w przepisie powinno łączyć się z użyciem 1 lub 2 łyżeczek sody oczyszczonej w celu zneutralizowania lekko kwaskowatego smaku miodu. Ponadto zaleca się zmniejszenie temperatury pieczenia o ok. 10-25 stopni Celsjusza.

9. Dodajemy do mleka migdałowego – przepis

Musimy pamiętać, że miód jest potężnym alergenem. Między innymi dlatego podajemy go dzieciom dopiero po pierwszych urodzinach i to z dużą ostrożnością. Możliwość uczulenia przez miód zależy przede wszystkim od pochodzenia miodu i od aplikowanej ilości.

I jeszcze jedno – kupujmy miód ze sprawdzonego źródła. Miód z hipermarketu nie umywa się do miodu z pasieki. To inny smak, konsystencja. To także inna cena, ale w tym wypadku naprawdę nie możemy oszczędzać.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.