Kategorie
Niemowlę Rozwój dziecka

Kiedy dziecko zaczyna widzieć i jak rozwija się wzrok dziecka?

Choć my sami tego nie pamiętamy, a dziecko jeszcze nie może nam o tym powiedzieć, to właśnie wzrok jest podstawowym źródłem wstępnej edukacji dziecka. Taką tezę kilkanaście lat temu postawiły badaczki z Oxfordu – Penny Tassoni i Kate Beith. Z przeprowadzonych przez nie badań wynika, że noworodek odwraca głowę w stronę światła i uczy się koncentrować wzrok, patrząc na karuzelę powieszoną nad łóżeczkiem lub wózkiem. Od szóstego tygodnia życia z kolei uważnie przygląda się twarzom innych ludzi, a także wyrazistym i kontrastowym obrazkom. To czas intensywnego rozwoju wzroku, który warto wspierać, pokazując dziecku otaczające je przedmioty.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Rozwój wzroku dziecka – o czym warto pamiętać?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Rytm ten jest indywidualny i nie należy go przyspieszać. Jednak nie oznacza to, że musimy rezygnować z wszelkich rodzajów aktywności i stymulacji zmysłów. Wręcz przeciwnie – już w ciąży warto się dowiedzieć, jak wygląda rozwój wzroku dziecka i co możemy zrobić, aby go wspierać. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom (które wykonuje większość rodziców – często zresztą nieświadomie), dziecko z każdym dniem będzie widziało coraz lepiej. 

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

W pierwszych dniach życia wzrok noworodka jest bardzo słabo rozwiniętym zmysłem, jednak jego rozwój przebiega bardzo dynamicznie. Noworodek widzi wszystko jak przez mgłę, nie rozróżnia kolorów, nie dostrzega głębi, nie potrafi również skupić wzroku na poruszających się przedmiotach. Początkowo sięga wzrokiem tylko na odległość ok. 20-30 cm, jednak tyle wystarczy, by zobaczyć to, co najważniejsze – twarz karmiącej mamy lub uśmiechającego się taty. 

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? O dalszym rozwoju wzroku

Do drugiego miesiąca życia za ruch gałek ocznych odpowiedzialne są ośrodki podkorowe, później zadanie to przejmuje kora mózgowa. To przełomowy moment w rozwoju wzroku dziecka. Zaczyna ono coraz świadomiej postrzegać świat i płynnie wodzić wzrokiem. Świat nie jest już jednowymiarowy – niemowlę zauważa perspektywę i zaczyna wyciągać rączki do oddalonych o kilkanaście centymetrów przedmiotów. Do tej pory najlepiej widzi granicę między czernią a bielą, jednak zmieni się to w okolicach czwartego miesiąca – wówczas zacznie dostrzegać inne kolory. W piątym miesiącu życia przestrzeń i perspektywa nie będą miały już dla dziecka żadnych tajemnic, a miesiąc później będzie potrafiło ono dostrzec nawet okruchy na podłodze. Od mglistego, niewyraźnego obrazu do najmniejszych detali – oto najlepszy dowód na to, że pierwsze pół roku życia jest najbardziej intensywnym czasem rozwoju wzroku dziecka.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Rozwój wzroku – co może nas zaskoczyć?

W pierwszych miesiącach życia dziecka może nas zaskoczyć kolor oczu dziecka. Warto wiedzieć, że większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, nawet wtedy, gdy rodzice mają brązowe oczy. To zupełnie naturalne zjawisko – barwa tęczówki uzależniona jest od poziomu zawartej w niej melaniny, której produkcja rusza pełną parą dopiero kilka tygodni po narodzinach. Oczywiście część dzieci rodzi się już z ciemnymi oczami, jednak warto pamiętać o tym, że o ostatecznym kolorze tęczówek możemy mówić dopiero wtedy, gdy nasze dziecko skończy trzy lata.

Kolejną rzeczą, która może nas zaskoczyć, a nawet bardzo zaniepokoić, jest zez. W przypadku starszych dzieci objaw ten zawsze należy skonsultować z lekarzem, jednak u niemowląt najczęściej nie stanowi powodu do niepokoju. Mięśnie, które poruszają gałkami ocznymi, są tak słabe, że na tym etapie zachowanie równoległości ruchu jest praktycznie niemożliwe. Zez powinien całkowicie zaniknąć w okolicach szóstego miesiąca życia.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć – stymulacja wzroku

Noworodek widzi najlepiej ostre kontrasty i wyraźne kształty. Właśnie dlatego już od pierwszych dni życia warto sięgać po przedmioty, które będą stymulować wzrok dziecka. Nie musimy jednak wydawać fortuny w sklepie z artykułami dziecięcymi – zbyt duża ilość gadżetów może nawet przytłoczyć niemowlę, dlatego lepiej postawić na minimalizm. Co sprawdzi się najlepiej?

  • książeczki kontrastowe – czarno-białe, kontrastowe zestawienia obrazków o wyraźnie zarysowanych konturach świetnie wspomagają prawidłowy rozwój wzroku dziecka.
  • karuzela do łóżeczka – zawieśmy ją ok. 30 cm od twarzy noworodka, najlepiej nieco z boku. Z czasem zauważymy, że dziecko zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się elementami karuzeli.
  • ruchome zabawki – grzechotki, maskotki, pacynki w jaskrawych kolorach. Przesuwajmy je powoli w polu widzenia malucha.
  • lustra – niemowlęta uwielbiają przeglądać się w lustrach, choć nie wiedzą jeszcze, kto znajduje się po ich drugiej stronie. Wybierzmy bezpieczne, nietłukące się lustra i bawmy się do woli.

Źródło: Diploma in Childcare and Education, Heinemann Educational Publishers, Oxford, 2002

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “Kiedy dziecko zaczyna widzieć i jak rozwija się wzrok dziecka?”

Rozumiem, że przez „noszenie przodem do świata” – autorka miała na myśli noszenie na rękach? Bo w kontekście zdania, w którym padło słowo „nosidełka” mam obawy, żeby czytelnicy nie zrozumieli, że maleństwo trzeba nosić w nosidle przodem do świata… co jest z oczywistą wielką szkodą dla kręgosłupa, bioder itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.