Kategorie
Rzeczy dla dzieci

ABC bezpiecznej pielęgnacji skóry dziecka

Dziecięca skóra (a zwłaszcza skóra niemowląt) znacznie różni się od skóry dorosłego człowieka. Jej płaszcz hydrolipidowy jest wyjątkowo cienki, a dodatkowo gruczoły łojowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Zdecydowanie więc trzeba unikać stosowania na takiej skórze kosmetyków, które są przeznaczone dla dorosłych. Wrażliwa dziecięca skóra wymaga odpowiednio dobranych produktów oraz szczególnie delikatnej pielęgnacji. Dziecko jest bowiem narażone na negatywny wpływ wielu czynników zewnętrznych, które mogą przyczynić się do podrażnienia skóry na całym ciele. Skórę dziecka należy chronić przed zbyt silnymi kosmetykami, ale również przed warunkami atmosferycznymi (wysokie i niskie temperatury, promieniowanie słoneczne).

Bezpieczna i delikatna kąpiel maluszka

Kąpiel jest niezwykle ważnym etapem pielęgnacji skóry maluszka. O czym nie można zapomnieć podczas codziennej kąpieli dziecka? Przede wszystkim o właściwych kosmetykach, które powinny być dedykowane dla dziecięcej skóry. Najlepiej, aby płyn, żel lub emulsja do kąpieli bazowały na naturalnych masłach, olejkach i ekstraktach roślinnych. Kosmetyki myjące dla dzieci często zawierają również pantenol, który wykazuje silnie nawilżające właściwości.

Produkty do kąpieli dziecka muszą zawierać bardzo delikatne środki myjące, a wszystko po to, aby nie doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Wiele marek kosmetycznych oferuje płyny do kąpieli, które można używać również do mycia niemowlęcej skóry głowy. Dla starszych dzieciaków dostępne są natomiast specjalne szampony, które nie szczypią w oczy, łagodnie myją włoski i pielęgnują skórę na głowie dziecka.

Jak odpowiednio nawilżać skórę dziecka?

Po kąpieli maluszka należy oczywiście zadbać o odpowiednie nawilżenie wrażliwej, dziecięcej skóry. Warto wybierać kosmetyki nawilżające bez mocnych substancji zapachowych, wazeliny czy sztucznych barwników. Doskonałą propozycją są powszechnie znane oliwki dla dzieci, które mogą być stosowane na skórę zaraz po kąpieli. Dziecięce oliwki pielęgnacyjne zazwyczaj opierają swoje formuły na naturalnych olejkach np.: olej makowy, olej jojoba, olej morelowy, olej ze słodkich migdałów czy olej ze słonecznika. Oliwki pozwalają też wykonać uspokajający i wyciszający masaż ciała maluszka, który przecież ułatwia zasypianie.

Świetnym rozwiązaniem są kosmetyki, które mogą być używane już od 1. miesiąca życia maluszka. Wówczas mamy pewność, że od samego początku odpowiednio chronimy i nawilżamy skórę naszej pociechy. Jakich składników aktywnych warto szukać w kosmetykach dla dzieci? Na szczególną uwagę zasługują takie substancje jak bisabolol i panthenol. Bisabolol (pozyskiwany z kwiatów rumianku) posiada bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, kojące i łagodzące. Natomiast panthenol, czyli prowitamina B5 intensywnie nawilża oraz wspiera naturalne procesy regeneracji skóry. Panthenol jest składnikiem wielu kremów i maści przeznaczonych do pielęgnacji skóry dziecka (np.: produkty Bepanthen).

Co robić przy odparzeniach pieluszkowych?

W pielęgnacji dziecięcej, a w szczególności niemowlęcej skóry, prędzej czy później spotkamy się z problemem odparzeń pieluszkowych. Ciągłe noszenie pieluszki może niestety wpływać na powstawanie podrażnień na skórze. Czy można temu skutecznie zapobiegać? Zdecydowanie tak. Trzeba zadbać o intensywne nawilżenie tych partii ciała maluszka, które mają bezpośredni kontakt z pieluszką. Dlaczego to takie ważne? Bo sucha, odwodniona i przesuszona skóra jest szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju otarcia, pęknięcia i uszkodzenia. Regularna zmiana pieluszek, przewiewne ubranka i dobre nawilżenie powinny uchronić skórę dziecka przed odparzeniami. Z pomocą przychodzą też maści ochronne na bazie wspomnianego wcześniej panthenolu (np.: Bepanthen Baby Maść Ochronna), które dostępne są w bez recepty. Łagodzące maści nie tylko przyniosą ulgę w przypadku podrażnienia, ale będą również działały profilaktycznie. Warto też korzystać z zasypek dla dzieci, które chronią przed otarciami.

Skuteczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Skóra dziecka narażona jest na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie można więc zapominać o kosmetykach, które chronią przed działaniem słońca czy chłodnego wiatru. Zabezpieczenie dziecięcej skóry przed promieniowaniem słonecznym jest niezwykle ważne. Na rynku kosmetycznym można bez problemu znaleźć kremy przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami ochronnymi, które przeznaczone są dla dzieci. Kremy z filtrami SPF warto stosować już podczas pierwszych spacerów z dzieckiem. Skuteczna ochrona przed słońcem musi być całoroczna, również podczas chłodniejszym miesięcy w roku. A jesienią i zimą najlepiej stosować preparaty, które dodatkowo chronią przed niskimi temperaturami. Kremy na zimę wzmacniają bowiem naturalne mechanizmy ochronne skóry oraz jej płaszcz hydrolipidowy.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.