Na jakie lampy warto się zdecydować, by wnętrze stało się funkcjonalne, a przy tym oświetlenie nie zagrażało niemowlakom? Kilka praktycznych wskazówek zamieścimy w dalszej części tekstu.
Oświetlenie w pokoju niemowlaka – do czego służy?
Oświetlenie w pokoju dziecięcym uznaje się za jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Nie zawsze jednak tworzy się system powiązanych ze sobą lamp, które nie dość, że zapewnią pełen komfort korzystania z danego wnętrza dla opiekunów, ale też będą w pełni bezpieczne dla maluszków.
We wnętrzu dla najmłodszych dzieci należy skupić się bowiem na dwóch podstawowych typach opraw. Nie może w nim zabraknąć oświetlenia ogólnego, które pozwala na swobodne przemieszczanie się po pokoju i wykonywanie różnych czynności – od przebierania po pielęgnację i karmienie. Oprócz nich trzeba zaopatrzyć się w oświetlenie boczne, równocześnie budujące klimat wnętrza oraz ułatwiające zaglądanie do śpiącego malucha. Gdzie szukać odpowiednich opraw? Szeroki wybór zróżnicowanych produktów oferuje choćby sklep z lampami LightPlus.
Lampy główne w pokoju dla najmłodszych – jak wybrać odpowiedni produkt?
Jakie lampy nadają się do wykorzystania jako oświetlenie główne? W tej roli najczęściej stosuje się oprawy sufitowe (w tym również plafony) oraz modele wiszące. Zdecydowanie odradza się wykorzystywanie w pokoju niemowlaka rozbudowanych żyrandoli z wieloma źródłami światła, jeśli nie mają one opcji regulowania natężenia strumienia świetlnego. Pamiętajmy bowiem, że zbyt ostre światło potrafi podrażniać, a niekiedy nawet uszkadzać, delikatny wzrok malucha, a także dostarczać za dużo mocnych bodźców dla dopiero rozwijającego się układu nerwowego. Idealnym rozwiązaniem są modele z zabudowanymi kloszami lub abażurami, pozwalające uzyskać mocno rozproszone, delikatne światło.
Z tego samego powodu warto zadbać o to, by w oknach pojawiły się zasłony lub rolety, pozwalające na regulowanie ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. Rekomenduje się też umieszczanie lampy głównej w pewnym oddaleniu od dziecięcego łóżeczka, by niemowlę nie znajdowało się bezpośrednio pod źródłami światła. To też minimalizuje dyskomfort u dziecka. Niekiedy wręcz można całkiem zrezygnować z używania lampy głównej na rzecz opraw bocznych w pierwszych miesiącach życia nowego członka rodziny.
Oświetlenie boczne i nocne dla maluchów – praktyczne wskazówki
Kiedy przydają się lampy boczne? To wręcz idealne rozwiązanie w pomieszczeniach, w których przebywają na co dzień całkiem małe dzieci. Nie powodują one dyskomfortu, nie oślepiają, a przy tym zapewniają swobodę podczas przemieszczania się po wnętrzu nocą, bez konieczności włączania głównej lampy, która mogłaby obudzić i oślepić noworodka.
Do kategorii oświetlenia uzupełniającego zaliczają się także lampki nocne, czyli niezbędny element wyposażenia dziecięcego pokoju. Można zdecydować się na model stojący lub kinkiet, lampkę z pozytywką lub wielobarwny projektor. Każda z nich powinna jednak dawać mocno rozproszone, niezbyt ostre światło ciepło białe (optymalna temperatura barwowa to: 2200-2700K). Sprzyja ono wypoczynkowi i wyciszeniu, co przydaje się zwłaszcza przed snem.
Co wybrać? Ciekawym rozwiązaniem są produkty LED RGB, które nie dość, że wyróżniają się wysoką energooszczędnością i żywotnością, to również pozwalają na modyfikację parametrów oświetlenia w zależności od bieżących potrzeb lub okoliczności. Występują też w wielu wariantach stylistycznych, więc łatwo dopasować je do każdej aranżacji. Sporo inspiracji można znaleźć na stronie: kreatordom.com.pl.
Praktyczne i piękne oświetlenie do pokoju dziecięcego
Odpowiednie oświetlenie do pokoju dla dziecka musi zapewniać pełną wygodę korzystania z wnętrza dla rodziców, a także być komfortowe i bezpieczne dla najmłodszych. Zaplanujmy zatem cały system już na samym początku, podczas aranżowania całej przestrzeni, by stworzyć wspaniałe miejsce do rozwoju i wzrostu dla nowego członka rodziny.