Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Butelki dla dzieci i niemowląt – 3 podstawowe rodzaje i ich zastosowania

Przymierzasz się powoli do tego, aby zacząć karmić swojego malucha z butelki? Nie wiesz jeszcze, jaki jej rodzaj jest tym najbardziej odpowiednim dla twojej pociechy? Chcesz dobrać optymalną butelkę, by ustrzec swoje dziecko przed kolką, a siebie (i swoje otoczenie) przez rozlanymi płynami? W takim razie przeczytaj ten artykuł, w którym opowiadamy o trzech podstawowych rodzajach butelek dla dzieci i niemowląt. Kiedy warto je stosować? Sprawdź!

1. Antykolkowe butelki dla dzieci i niemowląt

Butelki dla niemowląt typu antykolkowego powstały, by ograniczać występowanie bolesnej kolki, która związana jest z połykaniem przez dziecko nadmiaru powietrza. Butelki antykolkowe są odpowiednie do stosowania od pierwszego dnia życia dziecka, gdy karmienie piersią nie jest możliwe lub preferowane przez matkę.

Czym charakteryzuje się tego rodzaju akcesorium? Przede wszystkim butelki dla dzieci i niemowląt antykolkowe są ukształtowane w taki sposób, by przypominać formą pierś matki. Po drugie – ich wnętrze jest zaprojektowane w taki sposób, aby pokarm pobierany przez dziecko nie był pobierany wraz z nadmiarem powietrza. System odpowietrzający sprawia, że powietrze zostaje w butelce, pokarm zaś trafia do ust dziecka. Efekt? Brak lub znaczne ograniczenie występowania kolek.

Butelki antykolkowe wyposażone są również w specjalne smoczki. Mają one jeden lub wiele otworów (by przypominać formą pierś matki w najwyższym stopni), ułatwiają zasysanie pokarmu, ograniczają przepływ powietrza wraz z pokarmem do jamy ustnej dziecka, a w konsekwencji ograniczają występowanie kolek. Butelkę antykolkową można stosować nawet do szóstego miesiąca życia malucha. W późniejszym okresie życia występowanie kolek jest znacznie rzadsze i warto pomyśleć nad innym rodzajem butelki.

2. Butelki treningowe

Gdy dziecko ma już od czterech do sześciu miesięcy, samo próbuje obejmować butelkę swoimi dłońmi. Prawidłowe i sprawne posługiwanie się butelką przez dziecko samodzielnie to proces, który nie trwa jedną noc. Warto więc wspierać maluszka i podawać mu butelkę, która ze względu na swoją formę ułatwi dziecku naukę posługiwania się tego rodzaju akcesorium. Butelki dla noworodka czy niemowląt różnią się od tych dla dzieci. Butelki dla dzieci nieco większych przybierają postać tak zwanych butelek treningowych.

Te butelki mają specjalny kształt. Są profilowane w taki sposób, aby dziecko miało łatwiejszy chwyt i mniejszą szansę na rozlanie płynu znajdującego się w butelce nawet wtedy, gdy zostanie ona przez nie upuszczona na ziemię. Po obu stronach butelki znajdują się specjalne uchwyty ułatwiające utrzymanie butelki przez dziecko. Maluch uczy się więc, w jaki sposób używać swoich dłoni i butelki, by samodzielnie spożywać pokarm czy wypijać napoje z tego właśnie akcesorium.

By ułatwić korzystanie z butelek treningowych dzieciom, wielu producentów wyposaża je także w specjalne dzióbki, z których dziecko pobiera pokarm bądź płyn. Inne są natomiast wyposażone w smoczki. Tak czy inaczej – są to tak zwane butelki lub kubki treningowe typu niekapek. Płyn z wnętrza butelki nie wypływa samoistnie, a jedynie za sprawą siły ssących dzióbek ust dziecka.

3. Butelki i kubki kapki

Butelki dla dzieci starszych do nauki samodzielnego picia mają też inną postać. Tak zwane butelki i kubki kapki są przeznaczone dla maluchów w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy. Po przechyleniu butelki/kubka płyn swobodnie spływa z jego wnętrza do ust malucha. Trzeba jednak uważać podczas uczenia pociechy picia z butelek i kubków kapiących. Należy zachować szczególną ostrożność i nadzorować cały proces, by dziecko nie zachłysnęło się pokarmem bądź napojem.

Wybór odpowiedniej butelki dla twojego dziecka to istotny krok, który ma ogromny wpływ na komfort karmienia i rozwój malucha. Na rynku znajdziesz trzy podstawowe rodzaje butelek i kubków dla dzieci i niemowląt. Każdy z tych rodzajów butelek został stworzony z myślą o specyficznych potrzebach twojego dziecka w różnych etapach jego rozwoju. Dostosuj rodzaj butelki/kubka do wieku dziecka, a z pewnością ułatwisz mu pobieranie pokarmu i naukę posługiwania się butelką bądź kubkiem – bez uporczywych kolek i innych problemów trawiennych!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.