Kategorie
Ekowiadomości

10 niekomercyjnych filmów dla dzieci, które można obejrzeć w Warszawie

Kino dla dzieci zdominowane jest technologią oraz poetyką i schematami hollywoodzkich studiów filmowych. Wszyscy dobrze bawimy się przy “Shreku”, “Autach”, “Toy Story” czy “Harrym Potterze”. Podziwiamy realizm postaci, doskonałe odwzorowanie obiektów, inteligencję scenarzystów wplatających polityczne, popkulturowe czy seksualne odniesienia, które rozumieją tylko dorośli.

Jednak świat filmu dla dzieci jest o wiele bogatszy, potrafi poruszać trudne, niefilmowe tematy, zaskakiwać formą, treścią, sposobem prowadzenia narracji. Oto wybór niedostępnych w masowej, kinowej dystrybucji propozycji dla młodych widzów, które możecie obejrzeć podczas zaczynającego się właśnie w Warszawie festiwalu Kino w Trampkach.

Super Plunf (3+)

Chłopiec jada tylko przetworzone jedzenie. Spotyka królika, który marzy o prawdziwej marchewce. W jej poszukiwaniu razem odkrywają, co i jak można jeść.

Przygody Lili (4+)

Niektórym wydaje się, że Lili jest malutka, bo ma 3 lata. Są w błędzie. Lili jest wystarczająco duża na bardzo wielu rzeczy i na pewno chce móc więcej, niż się jej pozwala. Chce o wszystkim decydować, np. kiedy iść spać, co jeść i w co się ubrać. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, bo Lili robi wszystko po swojemu.

Dziewczynka w króliczej masce (5+)

Bunny New Girl – Short Film – TRAILER from Natalie van den Dungen on Vimeo.

Siedmioletnia Annabelle pierwszego dnia w nowej szkole przychodzi ubrana we własnoręcznie zrobioną króliczą maskę. Pomimo łagodnych upomnień pana Borbidge’a nowi koledzy coraz intensywniej próbują się dowiedzieć, co jest pod nią. Kiedy największy klasowy urwis odkrywa sekret dziewczynki, nieoczekiwane wsparcie od Bethany daje jej siłę, by cieszyć się z bycia sobą.

Wodne dzieci (6+)

Elli nie ma rodziców, wychowuje ją bogate wujostwo. Tom zaprzyjaźnia się z dziewczynką. Przebywając w domu Elli, zostaje niesłusznie oskarżony przez jej wuja o kradzież. Chłopiec ucieka, skacze wraz ze swoim psem Tobim do wody i razem opadają na dno. Tam spotykają wydry i od jednej z nich dowiadują się, że mogą wrócić na powierzchnię tylko za sprawą wodnych dzieci, które żyją gdzieś w głębi oceanu.

Mały gangster (7+)

Jak zyskać szacunek kolegów i uwielbienie dziewczyn? Co zrobić, żeby przestać być szkolną ofiarą? Rik wpada na genialny pomysł: postanawia uczynić swego ojca – nadzwyczaj uprzejmego i łagodnego, a w dodatku szalenie naiwnego entuzjastę gry w szachy – bezwzględnym szefem mafii.

Pierścień i róża (8+)

https://www.youtube.com/watch?v=wkCkSotk1VQ

„Proste przyjemności,
Codzienne radości…
Ścian pałacu podpieranie!
I nałogom uleganie!
Głośne czkanie!
I chrapanie!
I wszystkiego olewanie!
Żegnaj, słodkie życie,
Żegnaj, piękny świecie.
Wyznam, co lubiłem,
Nim mnie zabijecie”.

Tak kompletnie niepedagogicznie trzykrotnie już żegnał się z życiem książę Bulbo (w tej roli Zbigniew Zamachowski), nieco nieforemny grubasek, który stał się ładny i zyskał wiele powabu dzięki pewnej róży… Czy ktoś jeszcze pamięta ten rozśpiewany film z połowy lat osiemdziesiątych?

Chór (9+)

Sing | trailer from Kristof Deak on Vimeo.

Zofii w nowej szkole najbardziej podoba się chór. Bardzo chce do niego należeć. Dyrygentka po jej pierwszym występie prosi, by tylko udawała, że śpiewa. I lepiej nikomu ani słowa.

Znaleźć dom (10+)

https://www.youtube.com/watch?v=mGO-kSTGSKs
To niecodzienna szkoła. Są tu dzieci uchodźców z krajów pustoszonych wojną. Magomed, Ali, Sehmus, Heda i Amal znają koszmar ucieczek, bezdomności, paraliżującego lęku o najbliższych. Z przeszłością trudno się uporać, a przyszłość jest niepewna. Na razie starają się żyć normalnie. Uczą się, grają w piłkę, bawią ze sobą i kłócą. Na początku skryci i nieśmiali, powoli poznają nową rzeczywistość i oswajają się z nieznanym językiem, uporządkowanym rytmem dnia, wymaganiami nauczycieli.

To ja, Malala (10+)

https://www.youtube.com/watch?v=vE5gSHJkusU
Jedna dziewczynka staje naprzeciw armii ważących się na wszystko talibów. Malala Yousafzai jest dzieckiem, które nie pozwoli się zastraszyć. Gdy w dystrykcie Swat w północnym Pakistanie talibowie wprowadzają zakaz edukacji dziewcząt, gdy niszczone są kolejne szkoły, Malala zaczyna pisać blog, w którym komentuje rzeczywistość. Ma wtedy 12 lat. Trzy lata później w szkolnym autobusie zostaje na niej wykonany wyrok śmierci. Dziewczyna cudem uchodzi z życiem. W 2014 roku otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla.

Swoją niezłomność Malala zawdzięcza między innymi pięknej relacji, jaka łączy ją z ojcem. To on przez wszystkie lata motywował ją, by walczyła o swoje przekonania.

Moja chuda siostra(12+)

https://www.youtube.com/watch?v=w1jObEt-nmg
Stella nie ma w życiu łatwo. Kocha się w trenerze łyżwiarstwa swojej starszej siostry. Kiedy ten ocenia postępy Katji jak łabędź sunącej po lodzie, Stella z miłością wpatruje się w starszego mężczyznę. Jak powiedzieć mu o swoich uczuciach? Może poradzić się starszej siostry? Katja jest piękna, wysportowana, utalentowana, Stella to trochę brzydkie kaczątko. Mimo że są tak bardzo różne, kochają się i zależy im na sobie. Z wyjątkiem tych momentów, w których Katja robi się naprawdę niemiła.

Już po raz czwarty w dniach od 1–12 czerwca odbędzie się w Warszawie Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży “Kino w Trampkach”, który obejmie trzy kina z różnych części Warszawy: “Wisła”, “Luna” i “Multikino Ursynów”. Na młodych widzów czeka mnóstwo niespodzianek i inspirujących filmowych wrażeń. Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „Sięgaj gwiazd!”.

Szczegóły na stronie: kinowtrampkach.pl

Dzieciom polecamy książkę: Charlie i fabryka czekolady wyd. 4

Foto: flikr.com/decafinata

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.