| “Będziesz się bawił i będzie super”. Dlaczego warto mówić dzieciom prawdę o przedszkolu

“Będziesz się bawił i będzie super”. Dlaczego warto mówić dzieciom prawdę o przedszkolu

Część rodziców dopasowuje swoje oczekiwania i komunikaty do wieku dziecka, zapominając jednocześnie o własnej postawie i sygnałach pozawerbalnych, które bywają równie istotne. Taki swoisty dualizm komunikatów i postaw pojawia się choćby w sytuacji debiutu młodego człowieka w przedszkolu. Jakie wpadki komunikacyjne najczęściej w tej materii wszystkim nam się przytrafiają?

“Zobaczysz, będzie świetnie!”

Zazwyczaj przygotowanie dziecka do przedszkola wygląda w podobny sposób – rodzice rozmawiają z debiutantem mówiąc mu, jak miłe to miejsce, jak fajnie będzie się bawić z innymi dziećmi, że będzie tam świetny plac zabaw, urocza pani przedszkolanka i masa ciekawych rzeczy, więc nawet się maluch nie obejrzy, jak rodzice przyjdą go odebrać.

Co z takiego obrazu może wynieść dziecko? To, że przedszkole jest wielkim placem zabaw, więc jest super! Część z maluchów może też poczuć niepokój na myśl o niezauważeniu rodzica, gdy ten wróci odebrać dziecko. Ale najtrudniejszy moment pojawia się w momencie zderzenia z przedszkolną rzeczywistością i lekko zestresowanym rodzicem, który je tam odprowadza.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję

Jak wybrnąć z tej sytuacji?

  •  pamiętaj, że dziecko w wieku przedszkolnym ma do ciebie 100 % zaufanie i wierzy, że to co powiesz się spełni. Nie opowiadaj więc, że przedszkole to jedna wielka zabawa. Przedstaw też obowiązki młodego przedszkolaka, pokaż pełen obraz rzeczywistości przedszkolnej i wytłumacz, dlaczego tak jest. Masz szansę przekazać dziecku, że świat nie jest jednowymiarowy.
  • jeśli wprowadzasz nerwową atmosferę lub/i przesadnie podkreślasz, że mamy/taty nie będzie przy dziecku przez jakiś czas, to nie budujesz stabilności tylko wprowadzasz element niepewności. Twoja chwilowa nieobecność powinna być czymś normalnym, więc nie ma sensu wielokrotnie przypominać dziecku, że będzie samo. Pamiętajmy też o odwrotnej sytuacji, kiedy dziecko słyszy, że zanim się obejrzy rodzic wróci. Warto zadbać o to, żeby czuło się w tej kwestii bezpiecznie i miało świadomość, kiedy spotka się z rodzicem – po obiedzie, po spacerze…
  •  przedszkole to dobry czas na odkrywanie przez dziecko swoich atutów i ograniczeń, zwłaszcza że musi odnaleźć się w grupie i nauczyć w niej koegzystować. Nie lekceważ tego, co dziecko chce ci opowiedzieć, to może być coś co je gnębi lub z czym nie może sobie poradzić. Nie bagatelizuj jego uczuć i doświadczeń. To wasz czas na zacieśnienie więzi i wejście na poziom wyżej w relacjach. 

Katarzyna Daniek

Euforycznie nastawiona do życia osoba z korporacyjnym bagażem doświadczeń. Admiratorka zmian w życiu niezależnie od wieku. Kobieta wskrzeszona, której misją jest udowadnianie każdemu, że warto żyć swoimi pasjami. Aktywna propagatorka Nordic Walking w różnych odsłonach. Właścicielka i założycielka firmy Euforja (euforja.pl)
Odwiedź stronę autorki/autora: https://www.facebook.com/euforjanordicwalking


Czytaj na dziecisawazne.pl

zdrowie
13 najczęstszych błędów w żywieniu dzieci (i jak ich unikać)

wychowanie
Dlaczego dzieci potrzebują edukacji seksualnej? (według WHO)

wychowanie
Zajęcia dodatkowe – realne potrzeby a wyścig szczurów? Cz. 2

POLECAMY
Camp Mazury! – wakacje bez tabletu w najbardziej zielonym rejonie Polski

wychowanie
Zajęcia dodatkowe – realne potrzeby a wyścig szczurów? Cz. 1

edukacja alternatywna
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego? Jedynie we współpracy ze swoim mózgiem!

wychowanie
Dlaczego dzieci dotykają miejsc intymnych i pokazują je innym?

wychowanie
Co to znaczy akceptować dziecko?

POLECAMY
Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na basen?

rodzina
Matko! Bądź dla siebie dobra