Kategorie
Ekowiadomości

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie?

Bezpieczeństwo dziecka w aucie – dla większości rodziców (i kierowców) to kwestia priorytetowa, dlatego przed zakupem fotelika dla dziecka uważnie studiują wyniki testów, informacje producenta oraz opinie użytkowników np. na forach. W wypadkach, do których dochodzi w Polsce, co czwarta ofiara jest dzieckiem. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów aut.

W Australii na zlecenie producenta fotelików samochodowych marki  Britax przeprowadzono badania wśród rodziców dotyczące kwestii bezpieczeństwa dziecka w aucie. Okazało się, że ponad połowa australijskich rodziców jest zdezorientowana i nie wie, kiedy ich dziecko powinno zacząć korzystać w większego fotelika. Wydaje się, że podobny problem mają rodzice w Polsce. Rodzice nie do końca wiedzą, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji o kupnie nowego fotelika. Wagą malucha? Wzrostem dziecka – bo nóżki w pierwszym foteliku tyłem do kierunku jazdy wystają i opierają się o siedzenie auta? Bo główka już wystaje ponad górną krawędź fotelika? Wielkością samego fotelika – bo przecież dziecko ledwo już się w nim mieści, jest skrępowane, nie może się swobodnie poruszać?

Żeby wiedzieć więcej przeczytaj wywiad: Co powinniśmy wiedzieć o przewożeniu dzieci, czyli bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.

Kiedy fotelik wydaje się być za mały

Problem pojawia się  w momencie, kiedy dziecko zaczyna siedzieć i pierwszy fotelik (0-13 kg tyłem do kierunku jazdy)  jest już za mały, i należy wybrać większy. Rodzice często zbyt szybko decydują się na zmianę fotelika, co skutkuje tym, że dzieci są przewożone w urządzeniach z nieodpowiedniej kategorii wagowej, zwykle są też zbyt szybko zapinane pasami auta (a nie pasami wewnętrznymi fotelika), co w rezultacie nie zapewnia im bezpieczeństwa.

Pasy wewnętrzne fotelika – pięcio- lub trzypunktowa uprząż – lepiej zabezpieczają dziecko. Pasy samochodowe zaprojektowane są z myślą o dorosłych i z uwzględnieniem ich budowy anatomicznej. Uprząż nie tylko lepiej przytrzymuje malucha w foteliku, ale także zmniejsza prawdopodobieństwo, że sam wypnie się z pasów. Redukuje także ryzyko nieprawidłowego przebiegu pasa. Jeżeli dziecko podróżuje w aucie w odpowiednim foteliku znacznie mniejsza się prawdopodobieństwo doznania groźnego urazu czy śmierci podczas wypadku.

Przepisy w Polsce

Przepisy obowiązujące w Polsce nakładają obowiązek przewożenia dzieci w wieku do lat 12 o wzroście poniżej 150 cm w specjalnych, homologowanych urządzeniach, dostosowanych do wieku i masy dziecka. Stosowne regulacje prawne obowiązują w naszym kraju od 1 stycznia 1999 roku.

Pamiętajmy, że:

  • dzieci nie mogą być przewożone na kolanach pasażerów;
  • zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera;
  • dzieci poniżej 12 r.ż. nie mogą być przewożone bez fotelika na przednim siedzeniu auta (bez względu na wzrost dziecka);
  • najbezpieczniejsze są foteliki wyposażone we własne pasy bezpieczeństwa, które skutecznie przytrzymują dziecko. Ponieważ dziecko rośnie, długość pasów powinna być regulowana;
  • foteliki wykonuje się z materiałów o dużym stopniu pochłaniania energii, co wpływa na podniesienie bezpieczeństwa, a materiały tapicerskie można prać.

Źródło: parenting.kidspot.com.au
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie?”

Mało konkretny artykuł :( Trzeba konkrety, jak padło zapytanie w art. ,,kiedy fotelik jest za maly” to trzeba odpowiedziec na to pytanie. Nie przyłożyła się autorka niestety :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.