Kategorie
NATULI

Co powinniśmy wiedzieć o przewożeniu dzieci, czyli bezpieczeństwo dziecka w samochodzie

Rozmowa z Pauliną Zielińską – redaktorką serwisu Fotelik.info. Pytamy o to, jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy, gdzie powinno siedzieć dziecko w aucie i czego unikać podczas jazdy samochodem z maluchem

Rozmowa z Pauliną Zielińską – redaktorką serwisu Fotelik.info. Pytamy o to, jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy, gdzie powinno siedzieć dziecko w aucie i czego unikać podczas jazdy samochodem z maluchem.

Dzieci są ważne: Wiadomo, że podczas jazdy samochodem trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa. Ale czy są one bezpieczne dla kobiet w ciąży? Jak kobieta w ciąży powinna zapinać pasy? A może są jakieś specjalne pasy dla ciężarnych?

Paulina Zielińska: Tak, kobieta w ciąży powinna zapinać pasy, niezależnie od tego, czy jest kierowcą, czy pasażerem. Pas barkowy powinien przechodzić przez środek ramienia, środek mostka i omijać brzuch, biodrowy zaś powinien iść pod brzuchem, poniżej kolców biodrowych, tak nisko, jak to możliwe. Dostępne na rynku adaptery nie poprawiają bezpieczeństwa kobiety w ciąży. Jedynym, który jest dostępny na polskim rynku i można go polecić, jest adapter firmy BeSafe.

DsW: Jak w kilku zdaniach można doradzić rodzicom, czym kierować się podczas wyboru fotelika dla dziecka. Co jest ważne: atesty, marki, cena?

PZ: Przede wszystkim to, czy był testowany w niezależnych testach zderzeniowych, przeprowadzanych chociażby przez ADAC. Ich wyniki dostępne są np. na www.fotelik.info/testy. Następnie fotelik powinien być dobrany do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Przed zakupem, najlepiej w sklepie stacjonarnym, powinien być on także przymierzony do samochodu, by móc sprawdzić, czy jest kompatybilny z jego siedzeniami i czy daje się stabilnie zamontować.

DsW: Czy można kupić fotelik na cały okres “fotelikowania” (oczywiście oprócz  tego pierwszego)? Czy bezpieczniej jest kupować foteliki dedykowane poszczególnym etapom rozwoju i wagi dziecka: 9-18 i 15-36 kg?

PZ: Zdecydowanie bezpieczniej jest kupować foteliki z kolejnych grup wagowych. Nie da się kupić bezpiecznego fotelika dla dziecka od 0 do 12 lat, chociażby ze względu na różnice w anatomii czy rozwój centylowy dziecka, którego nie da się przewidzieć; nie wspominając już o starzeniu się technologii, sprzętu, wymianie samochodu (i ew. problemami z kompatybilnością), itd. Tak, jak nie kupuje się jednej pary butów dla dziecka od 0 do 12 lat, tak nie powinno się kupować takiego fotelika.

DsW: Jaki powinien być optymalny fotelik dla dziecka od 0 do 13 kg?

PZ: Optymalny fotelik to taki, który otrzymał wysokie noty w testach i jest kompatybilny z naszym samochodem. Warto wybierać modele montowane na bazie ISOFIX, ponieważ upraszcza to montaż i minimalizuje możliwość nieprawidłowego zamontowania fotelika. Niemniej jednak dobry fotelik montowany na pasy również można zamontować bardzo stabilnie i zapewni on wysoki poziom bezpieczeństwa dziecka.

DsW: Czy małe dziecko można przewozić w aucie w gondoli?

PZ: Tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach, gdy dziecko jest chore – np. ma problemy z oddychaniem, i nie może podróżować w innej pozycji niż leżąca. Oczywiście mówimy tylko o gondoli przystosowanej do przewożenia dzieci w samochodach i posiadającej dobre wyniki w testach fotelików. 

DsW: Czy dziecko może być przewożone z przodu, na miejscu pasażera?

PZ: Unikamy takiej sytuacji, zwłaszcza ze względu na możliwość konfliktu fotelika z poduszką powietrzną, zaprojektowaną z myślą o dorosłym pasażerze.

Dsw: Czy foteliki z niemowlętami powinny być montowane przodem, czy tyłem do kierunku jazdy? W jakim miejscu samochodu powinny być montowane? Co, jeśli w aucie są poduszki powietrzne?

PZ: Foteliki dla niemowląt można mocować wyłącznie TYŁEM do kierunku jazdy. Dzieci powinny jeździć w ten sposób najdłużej, jak to możliwe. W Szwecji wozi się je tyłem nawet do 6. roku życia. Najlepiej, gdy jest to środkowe miejsce tylnej kanapy, a jeśli nie ma takiej możliwości – miejsce z tyłu za pasażerem. Jeśli przewozimy dziecko z przodu, co jest niezalecane, to poduszki powietrzne powinny być wyłączone.

DsW: W jakim miejscu samochodu powinno siedzieć starsze dziecko? Czy powinno siedzieć na tylnych siedzeniach pośrodku, czy przy oknach? Co o miejscu zainstalowania fotelika mówią wyniki crash-testów?

PZ: Dzieci w fotelikach usadzamy z tyłu samochodu, najlepiej dalej od okien, czyli pośrodku. Kolejnym miejscem jest siedzenie za pasażerem. Unikamy sadzania dzieci na przednim siedzeniu.

DsW: Foteliki dla starszych dzieci często nie mają opcji rozkładania do spania. Czy bezpiecznie jest odchylać fotelik, żeby dziecko leżało poziomo, kiedy zdarzy mu się usnąć podczas jazdy?

PZ: Nigdy nie wolno tego robić.

DsW: Na państwa stronie znalazłam informację, że podstawki pod pupę dla dzieci powyżej 15 kg nie są bezpieczne. Dlaczego?

PZ: Ponieważ nie zapewniają dziecku żadnej ochrony bocznej, co może prowadzić do poważnych urazów głowy, powodują także złe prowadzenie pasów i zjawisko zwane nurkowaniem, czyli wślizgiwaniem się pod pasy bezpieczeństwa, które miażdżą narządy wewnętrzne (w jamie brzusznej).

DsW: Czy bezpiecznie jest kupować używane foteliki samochodowe? Jakie ryzyko może się z tym wiązać?

PZ: Nie kupujmy fotelików używanych, ponieważ nie znamy historii danego fotelika – nie wiemy, czy np. nie uczestniczył on w wypadku i nie jest uszkodzony. Poza tym foteliki, jak inne sprzęty, zużywają się i starzeją. Starzeje się także technologia.

DsW: Zdarza się, że dziecko przewożone jest w bezpiecznym foteliku, ale koło niego siedzi pasażer bez zapiętych pasów. Czy taka sytuacja niesie zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka?

PZ: Każdy niezapięty w pasy pasażer stwarza zagrożenie dla innych podróżujących. Dla dziecka zagrożeniem jest również zapięty pasażer, który może głową, ręką lub całym swoim ciałem uderzyć w dziecko, powodując poważne urazy, bądź nawet śmierć. Dlatego podróżujące mamy (lub innych opiekunów) zapraszamy na przednie siedzenie pasażera, a dzieci zapinamy w foteliki na tylnej kanapie samochodu.

DsW: Co – oprócz zagrożenia bezpieczeństwa – grozi rodzicom, którzy przewożą dziecko bez fotelików samochodowych?

PZ: Mandat, proces i pogrzeb…

DsW: Dziękujemy za rozmowę.

Konsultacja: Paweł Kurpiewski

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

3 odpowiedzi na “Co powinniśmy wiedzieć o przewożeniu dzieci, czyli bezpieczeństwo dziecka w samochodzie”

Cenne informacje, bo wybór właściwego fotelika to jak się okazuje niezłe wyzwanie :-)
Jeszcze kilka lat temu kupowało się po prostu fotelik. Jednak jest wiele rzeczy na które warto zwrócić uwagę aby zapewnić dziecku podstawowe bezpieczeństwo.

a co w sytuacji gdy chcemy przewieźć wcześniaka który waży ledwie 2kg? Nawet z nakładką dla noworodków zapada się w fotelik. Czy w takiej sytuacji można podłożyć coś pod pupę? Czy są jakieś atestowane rozwiązania? Czeka mnie podróż 100km i nie bardzo wiem jak to rozwiązać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.