Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Bezpieczne przewożenie dziecka samochodem

Na bezpieczne przewożenie małego dziecka składa się wiele czynników. Poza zachowaniem rozwagi za kierownicą, istotny jest nie tylko dobór wysokiej jakości fotelika, ale przede wszystkim zakup w pełni bezpiecznego rodzinnego samochodu. O czym zatem nie wolno zapominać, kiedy planujemy przewozić nasze dziecko samochodem?

Sprawdzanie VIN rozwieje wszelkie wątpliwości

Wielu rodziców za bezpieczny samochód uznaje samochód sprawny technicznie. Tymczasem nierzadko zdarza się, że używane auto sprzedawane jako bezwypadkowe, w rzeczywistości ma za sobą nawet kilka poważnych stłuczek i kolizji, których skutkiem mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka usterki mogące zaważyć na naszym bezpieczeństwie na drodze.

Przykładem może posłużyć renowacja pasów bezpieczeństwa zamiast ich wymiana po wypadku oraz montowanie specjalnych oporników imitujących obecność poduszki powietrznej (która wcześniej wystrzeliła w wypadku).

Autobaza.pl – tutaj sprawdzisz historię pojazdu

Właśnie dlatego tak istotne jest sprawdzanie historii pojazdu. Możemy ją sprawdzić na specjalnych  stronach, takich jak autobaza.pl przy pomocy numeru VIN. Rozkodowanie numeru VIN zajmie nam tylko chwilkę, a jednocześnie pozwoli zweryfikować prawdomówność sprzedawcy i lepiej poznać historię sprawdzanego pojazdu.

Informacje jakie jesteśmy w stanie uzyskać to: ewentualne stłuczki i inne incydenty drogowe, sprawdzenie pojazdu w bazie aut skradzionych, weryfikacja przebiegu pojazdu czy rozkodowanie wyposażenia po numerze VIN.

Dzięki raportom historii pojazdu z portalu takiego jak autobaza.pl mamy szansę dowiedzieć się, czy interesujące nas auto brało udział w jakichkolwiek incydentach, o których nie mówi nam lub nie wie jego sprzedawca.

Dzięki podaniu numeru VIN możemy się nawet dowiedzieć czy dany samochód jest przystosowany do fotelików z bardzo bezpiecznym system Isofix.

Historia pojazdu –  jak ją sprawdzić?

Sprawdzenie historii pojazdu jest bardzo proste. Wystarczy wpisać numer VIN w odpowiednie miejsce na stronie autobaza.pl. Jednym kliknięciem myszy uruchamiamy wyszukiwanie informacji na temat tego auta w wielu bazach danych.

O numer VIN poproś sprzedawcę lub sprawdź sama – znajduje się on najczęściej na tabliczce znamionowej, umieszczonej na podszybiu po stronie kierowcy, na słupku bocznym przy drzwiach. Koniecznie zwróć uwagę na czytelność numeru – jeżeli będzie on spiłowany lub będzie różnił się od tego w dowodzie rejestracyjnym to sygnał dla ciebie iż coś z tym pojazdem jest nie tak.

W raporcie historii pojazdu na autobaza.pl zazwyczaj dostępne są dane o incydentach drogowych – jeżeli wystąpiły, o odczytach drogomierza, o wyposażeniu, możesz znaleźć też archiwalne zdjęcia pojazdu, wykaz europejskich baz skradzionych pojazdów i weryfikację czy sprawdzany przez nas pojazd w nich figuruje. Jednym zdaniem – niezbędne dane do weryfikacji auta przed zakupem. I to wszystko tylko i wyłącznie dzięki sprawdzeniu numeru VIN.

Bezpieczny samochód plus bezpieczny fotelik

Po sprawdzeniu historii pojazdu i aktualnego stanu technicznego pojazdu możemy mieć pewność, że zakupiliśmy naprawdę bezpieczny i bezwypadkowy samochód używany. Jednak aby bezpiecznie jeździć nim z dziećmi musimy zakupić odpowiedni fotelik.

W tym celu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę dziecka oraz ocenę wybranego siedziska w testach ADAC.

Na tej podstawie jesteśmy w stanie wybrać fotelik, zapewniający dziecku maksymalną ochronę, dostosowaną do jego budowy fizycznej. Ponadto, zaleca się również taki dobór fotelika, który pozwala przewozić malucha jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy.

Nie bez znaczenia jest także jego montaż wewnątrz samochodu. Za najbezpieczniejsze uznaje się foteliki montowane za pomocą systemu Isofix, jednak nie jest on standardem we wszystkich pojazdach, dlatego przed zakupem auta, jeżeli chcemy mieć system Isofix, warto dokładnie sprawdzić, czy samochód ma możliwość montowania tego typu fotelików.


https://www.youtube.com/embed/K93WVLAGTxw

Czy warto kupić używany fotelik?

Niestety te dobre foteliki, z wysoką oceną w testach zderzeniowych ADAC są naprawdę drogie. Dlatego jeżeli w rodzinie, wśród przyjaciół lub sąsiadów mamy kogoś od kogo taki fotelik możemy zakupić taniej to może być to dobre i ekonomiczne rozwiązanie.

Należy tylko zwrócić szczególną uwagę na elementy mocowania fotelika w samochodzie – czy ich zużycie nie utrudnia mocowania fotelika na kanapie oraz zatrzaski pasów bezpieczeństwa utrzymujące nasze dziecko na miejscu – w używanym foteliku mogą one być wyrobione i przy stłuczce mogą nie spełnić swojego zadania.

Zakup używanego fotelika od znanych nam osób z naszego otoczenia da nam pewność, że nie brał on udziału w wypadku drogowym, co mogłoby osłabić jego konstrukcję i narazić na niebezpieczeństwo nasze dziecko.

Warto również pamiętać, że najmłodszych pasażerów najlepiej przewozić na tylnej kanapie, a jeśli jest to niemożliwe obowiązkowo dezaktywować poduszki powietrzne, zamontowane przy przednim fotelu. Zaleca się również usunięcie z wnętrza samochodu wszelkich ruchomych przedmiotów, które podczas ewentualnego wypadku, mogłoby stać się śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia i życia wszystkich pasażerów.

Autobaza.pl to wiarygodne źródło informacji o historii pojazdu. Portal znany wielu kierowcom, którym raport historii pojazdu pomógł uniknąć kosztownej pomyłki przy zakupie samochodu. Potężna baza wiedzy o polskim rynku samochodów używanych.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.