Kategorie
Ciąża i narodziny Karmienie piersią

Jak mądrze wspierać mamy karmiące piersią?

Kobiety od zarania dziejów karmią piersią. Jest to zwyczajna czynność, do której każda z nich jest przystosowana i przygotowana w głębi swej natury. Jednak w obecnych czasach bardzo dużo kobiet doświadcza trudności, a znaczna część rezygnuje z karmienia naturalnego już po pierwszych tygodniach. Czego najbardziej im brakuje? Co powoduje, że się poddają?

Z rozmów z kobietami wynika, że zazwyczaj brakuje im wsparcia. Takiego prawdziwego, empatycznego wsparcia, które przekazuje wiedzę, ale też daje wolność. Które wbrew pozorom nie jest motywowaniem kobiety, by karmiła jak najdłużej, i nie jest “terrorem laktacyjnym”.

Właściwe pojmowanie wsparcie to klucz do sukcesu w pomaganiu mamom. Tylko w sytuacji, kiedy rzeczywiście chcemy pomóc drugiej kobiecie, kiedy chcemy ją zrozumieć, nasze działanie jest w stanie przynieść pozytywne efekty.

Czym jest wsparcie?

  • To pomoc w wyznaczeniu celów i w ich osiągnięciu.
  • To zrozumienie, czego konkretna kobieta chce.
  • To dawanie kobiecie prawa do karmienia zgodnie z jej własnym pomysłem, bez względu na to, czy to będzie 3 tygodnie czy 3 lata.
  • To NIE JEST realizacja naszych celów przez kogoś. Może chcesz, żeby wszystkie dzieci były karmione do samoodstawienia. A może ważne jest dla ciebie, żeby dzieci nigdy nie używały smoczka. Może twoim rodzicielskim pomysłem jest, by dziecko spało z tobą, aż samo z tego wyrośnie, albo żeby wszystkie dzieci mogły mieć dietę rozszerzaną metodą BLW. Choć jest to słuszne i z pożytkiem dla dzieci i ich rodzin, to jednak wspierając musimy zrezygnować z przekonania, że każdy powinien iść jedyną słuszną, wybraną przez nas drogą.

Naszym zadaniem jest: przekazywanie wiedzy, rozwiewanie wątpliwości i… akceptacja tego, że ktoś może po prostu chcieć lub zdecydować inaczej, niż my byśmy to zrobili.

Wsparcie profesjonalne i wsparcie przyjazne

W trakcie realnych medycznych problemów z karmieniem piersią niezbędna jest pomoc specjalisty. Gdy np.: dziecko nie rośnie, nie załatwia potrzeb fizjologicznych, pojawia się nieustający ból przy karmieniu czy duży niepokój dziecka, warto sięgnąć po pomoc osoby do tego wykwalifikowanej. Jednak w zwykłych codziennych zmaganiach karmiącej mamy niezwykle cenna jest po prostu obecność innej doświadczonej kobiety. Dlaczego?

Świadomość, że ona też doświadczyła trudności, zmęczenia, czasem zniechęcenia, wahań emocji i tego wszystkiego, z czym wiążą się początki macierzyństwa, jest ważne dla początkującej mamy i jest dowodem na to, że się da.
W przypadku “zwykłej codzienności” nie ma szczególnie znaczenia, czy masz tytuły, kursy i certyfikaty, bo byłaś w tym miejscu, w którym jest młoda mama, lub znasz to z doświadczenia pracy z mamami. Wiesz, że ona w głębi serca umie rozpoznać, co jest dobre dla jej dziecka i jej rodziny. Potrzebuje jednak innej kobiety, by jej wysłuchała, by pomogła jej określić, czego potrzebuje, i w miarę możliwości i wiedzy, by pomogła jej to osiągnąć.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak wspierać?

Zazwyczaj nie znamy prawdziwych, głębokich powodów, którymi kierują się konkretne kobiety, i być może nigdy ich nie poznamy. Warto pamiętać, że ludzkie decyzje są sumą życiowych doświadczeń i nie do nas należy ich ocenianie.

Uprzedzenia

Chcąc nieść wsparcie innym kobietom, przede wszystkim trzeba uporać się z własnymi uprzedzeniami. Pomocne przy tym jest empatyczne słuchanie, zadawanie pytań, które pomogą nam zrozumieć, czego potrzebuje dana kobieta, i zwykła otwartość na drugą osobę.

Granice

Warto umieć znaleźć własną granicę, poza którą nie umiemy już zrezygnować ze swoich przekonań, więc nie będziemy w stanie wesprzeć tej konkretnej kobiety w jej konkretnej sytuacji. Nie ma w tym nic złego.

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Cele

Warto też pamiętać o tym, że cele mogą się zmieniać w trakcie trwania karmienia piersią, np.: kobieta, która do tej pory chciała karmić maksymalnie pół roku, może po upływie tego czasu chcieć kontynuować mleczną drogę i powoli dojrzewać do kolejnych etapów i kolejnych celów. Wspierając kobietę, bądźmy z nią tu i teraz, bez nadmiernego wybiegania w przyszłość.

„Królowa Matka”

Jedną z ważniejszych rzeczy, którą można uświadomić młodej mamie, jest fakt, że teraz jest „Królową Matką”. Jej głównym zadaniem obok nawiązywania więzi z dzieckiem jest przyjmowanie honorów, udzielanie audiencji i wydawanie poleceń. Po prostu nie musi dbać o wszystko, a dobrze zorganizowany człowiek to nie ten, co robi wszystko sam, ale ten, co potrafi rozdzielać zadania na innych.

Pomoc

Dobrze jest zachęcać kobietę do proszenia o pomoc i do zadbania o siebie. Proszenie o pomoc nie jest skutkiem porażki, a dbanie o siebie nie jest egoizmem – to ważne słowa, które powinna usłyszeć każda mama, każda kobieta.

Emocje

Wspierając kobiety, warto rozmawiać z nimi na poziomie emocji. Słuchać z uwagą i zaangażowaniem. To da przestrzeń, by kobieta nie czuła przymusu naśladowania osoby, która ją wspiera, ale by samodzielnie podejmowała decyzje odnośnie do swojego dziecka.

Empatia

Będąc profesjonalistą, nie wolno zapominać, że jest się też po prostu kobietą, która rozumie drugą kobietę. I że to matka jest ekspertką od własnego dziecka, nawet jeśli specjalista ma dużo większą wiedzę. Należy okazywać młodej mamie szacunek, empatię i słuchać jej. Słuchać, żeby rzeczywiście usłyszeć, a nie tylko po to, by natychmiast odpowiedzieć.

Zauważanie i docenianie ojca

Osobą, która ma nieoceniony wpływ na powodzenie karmienia piersią, jest… ojciec. To od jego postawy zależy, czy mleczna droga będzie dobrą przygodą, czy oprócz codziennych, zwykłych zmagań będzie też zmaganie się z trudnościami w relacji. Dlatego istotnym elementem wsparcia kobiety karmiącej jest pokazanie ojcu dziecka, jak niezmiernie ważną rolę pełni.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Nie zawsze będzie taka możliwość, ale jeśli zdarzy się okazja, by porozmawiać z ojcem dziecka, warto powiedzieć mu:

  • o ramionach, którymi może otaczać rodzinę (dosłownie i przenośni), tworząc bezpieczną przestrzeń dla mamy i dziecka;
  • o pomysłach na bliskość z dzieckiem poza karmieniem piersią;
  • o tym, dlaczego dziecko chce głównie do mamy i że nie jest to sygnał odrzucania jego jako ojca;
  • o dobrych lekturach (np. : „Karmienie piersią”, „Polityka karmienia piersią”) i źródłach, w których może weryfikować usłyszane informacje;
  • o tym, jak może pomóc swojej żonie. Przewijanie dziecka w nocy, zostawienie żonie posiłków, które ta może jeść jedną ręką, i kawy/herbaty w termosie, by miała szansę napić się ciepłego napoju, przejęcie opieki nad maluchem po powrocie z pracy to tylko niektóre z pomysłów, które można podsunąć.

Mężczyzna poczuje się niezwykle doceniony (a tego mu przecież trzeba), kiedy uświadomi sobie, że powodzenie karmienia piersią w dużym stopniu zależy od jego wsparcia.

Szanowanie siebie

Wspieranie innych ludzi może być trudne dla naszych własnych emocji. Za każdym razem chciałoby się jak najlepiej i często trudno jest przyjąć, że ktoś wybiera inaczej. Akceptacja tego, że kobieta chce odstawić od piersi kilkunastotygodniowe dziecko albo nie ma siły walczyć dalej i się poddaje, może być nie lada wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić?

Jedna z ważniejszych prawd, o której warto pamiętać, jest taka, że nie zbawimy każdej mlecznej drogi. Każda para mama–dziecko ma własną drogę i nie od nas zależy jej powodzenie. Świadomość, że nie jest się osobiście odpowiedzialnym za porażkę czy sukces innej osoby, daje dużą wewnętrzną wolność. Jeśli wspierana mama wyjdzie z trudności, to jest to jej własny sukces, a nie nasza zasługa. Nieosiągnięcie obranego celu nie jest też niczyją porażką.

By się nie wypalić i zachować właściwe proporcje i higienę umysłu, dobrze jest znaleźć taką przestrzeń, w której jesteśmy same dla siebie i gdzie nie otaczają nas problemy innych ludzi.
Kiedy czujesz, że masz dość, że już nie dajesz rady, że tych problemów jest za dużo, po prostu… przestań. Przestań pomagać innym w odnajdywaniu ich własnej drogi. Zrób sobie przerwę, skup się na odpowiadaniu na własne potrzeby i potrzeby twojej rodziny. Człowiek nie jest w stanie dać od siebie nic, jeśli jego „szklaneczka empatii” jest pusta.

Wspieranie innych karmiących kobiet może być piękną przygodą, która zbuduje w nich pewność siebie, wiarę we własny instynkt i kompetencje. Która uczyni je matkami świadomymi własnej macierzyńskiej drogi. Podejmując się roli wsparcia, warto robić to dobrze.

Avatar photo

Autor/ka: Magda Karpienia

Mama trójki dzieci, pierwsza w Polsce Liderka międzynarodowej organizacji non-profit La Leche Leauge, światowego autorytetu w dziedzinie karmienia piersią, w której przez 5 lat aktywnie pomagała mamom.

1 odpowiedź na “Jak mądrze wspierać mamy karmiące piersią?”

„Świadomość, że nie jest się osobiście odpowiedzialnym za porażkę czy sukces innej osoby, daje dużą wewnętrzną wolność.”-dziękuję za te słowa. Burzą one moje wewnętrzne więzienie. Być może szukałam czegoś innego czytając pani artykuły. Być może wyrwałam te słowa z kontekstu. Z pewnością za mocno osądzam siebie myśląc. Dziękuję , że w końcu dane było mi „usłyszeć”, że to nie ja jestem odpowiedzialna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.