Kilkanaście lat temu dzieci spędzały popołudnia w bibliotece publicznej, przeglądając dziecięce czasopisma, czytając książki przygodowe (niekoniecznie te obowiązkowe). W dziecięcej bibliotece nigdy nie było cicho i nudno. Pamiętam, jak jako uczennica szkoły podstawowej spędzałam sobotnie przedpołudnia w bibliotece – często organizowano tam dla dzieci zajęcia, w których uczestniczyły tłumy. Pamiętam też, jak tuż po szkole biegłam do biblioteki, by jako pierwsza wypożyczyć lekturę i tego samego wieczora zacząć ją czytać.
Dzieciom do bliblioteki nie po drodze
Dziś również biblioteka oferuje dzieciom wiele atrakcji, ale one już zdecydowanie rzadziej niż kilkanaście lat temu z nich korzystają. Dlaczego? Oczywiście, jako pierwszą przyczynę wymienię postęp technologiczny – dziś niemal każdą książkę możemy dostać w internecie, czytać na e-booku, czy słuchając audiobooka.
Muszę też wspomnieć o jeszcze jednej kwestii – o samym budynku biblioteki. Od dawna nie słyszałam, by w okolicy powstawały nowe biblioteki publiczne. Wręcz przeciwnie, słyszę o kolejnych likwidacjach. To fakt, że biblioteki nie zachęcają dzieci do odwiedzenia. Zwykle mają kilkudziesięcioletnią konstrukcję, z zewnątrz są szare, nijakie. W środku zwykle lepiej, to zasługa książek, one potrafią stworzyć klimat. Porównajmy wnętrze biblioteki do wnętrza księgarni stworzonej dla dzieci. Już taka przestrzeń zachęca do spędzenia czasu z książką. Nic jednak nie przekona dzieci do czytania książek lepiej niż po prostu… czytający rodzice:)
Forma zainteresuje dzieci?
Futurystyczne kształty regałów pnące się w górę mogą być dla dzieci interesujące. Do tego nasycone kolory i przestrzeń inspirująca do zabawy, a zarazem zapraszająca do świata książek… W Monterrey, trzecim co do wielkości mieście Meksyku, powstała na zlecenie Conarte (Rada ds. Kultury i Sztuki Nuevo León) niesamowita biblioteka.
Za projekt odpowiadają projektanci z Anagrama. Ich zadanie polegało na tym, by stworzyć dynamiczną przestrzeń sprzyjającą komfortowej nauce, miłości do książek i zabawie. Biblioteka dla dzieci i centrum kultury powstała wewnątrz przemysłowego budynku magazynowego, w zabytkowym otoczeniu (budynki wpisane na listę UNESCO). Projektanci inspirowali się górzystą topografią miasta Monterrey, stąd asymetria platformy, funkcjonalność półek – do przechowywania książek, ale i do nauki i zabawy. Elementy kolorowe i geometryczne kontrastują z zabytkowym budownictwem, nadając całości radosny i niepowtarzalny charakter. Tak będą wyglądały biblioteki przyszłości.
2 odpowiedzi na “Kto dziś odwiedza biblioteki?”
wygląda jak biblioteka w której Ciekawski George poznawał na czym polega chronologia księgozbioru :)
nawiasem fajny odcinek
od września tego roku Natalka (3 l ) ma już swoja kartę i z początkiem przedszkola zaczęła się nasza przygoda z BIBLIOTEKĄ … poważne miejsce dla poważnego przedszkolaczka :)) (płaczka hehee… )
nasza domowa biblioteczka tez jest powodem do dumy, ale tak jak wspomniano BIBLIOTEKA to magia miejsca… te regały… te zbiory… i postęp z duchem czasu np. 3 grudnia idziemy wymienić książki i przy okazji na spotkanie z … PSEM :) który jest bohaterem innych dzieci bo to Pies od zadań specjalnych tj. dogoterapii :)
Nasza biblioteka jest super ;) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mieszkam w Rzymie i raz w tygodniu z moimi dziecmi (3 i 5 lat) odwiedzam biblioteke osiedlowa. Dzieki temu mamy dostep do ksiazek w jez. polskim i angielskim. Poza tym mozemy wypozyczyc dvd dla dzieci i doroslych. Uwazam, ze biblioteki to super sposob, aby nie gromadzic w domu stosow ksiazek.