Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Zabawy inspirowane puzzlami Mapa Polski CzuCzu

Lubimy Mapę Polski od Czuczu. Nasi czytelnicy także. Oto ich pomysły na zabawę!

mapa-polski

Nasza własna mapa

Nasi mali artyści robią alternatywne mapy. Na wstępie oczywiście oglądamy mapę, opowiadamy: gdzie góry, morze, lasy. Potem już tylko twórczy szał – robimy swoją mapę: góry z wytłoczek po jajkach lub styropianu, rzeki z niebieskich wstążek, bibuły lub plastikowych rurek z błękitną wodą, morze z szeleszczących niebieskich foliówek, przestrzenne drzewka, mini-makiety miast.  I jeszcze wersja druga, plenerowa – z gałązek lub sznurka układamy zarys mapy. Uzupełniamy tym, co znajdziemy: kamienie jako góry, piasek na plaży, wyżłobione patykiem rzeki wypełnione wodą z kałuży. Jest wesoło!

Krakowska Szkoła Radości

Pokojowa mapa

Rysujemy mapę/plan pokoju dziecka, pokazując przy tym elementy znajdujące się w rzeczywistości. Później rozszerzamy zakres mapy na cały dom, a jeszcze później na najbliższą okolicę. Z młodszym dzieckiem można bawić się w odnajdowanie elementów na mapie i pokazywanie ich w pokoju, jak się już tego nauczy, można pobawić się w poszukiwanie ukrytego skarbu zaznaczonego na mapie pokoju lub domu.

Ze starszym dzieckiem można poszerzyć zakres na miejscowość, pokazując miejsca znane dziecku. Fajnie jest użyć Map Google, można wówczas zaznaczyć miejsce, gdzie mieszkamy, i powolutku oddalać pokazując miejsca odleglejsze od domu.

Rafał Cieciura

Losujemy

Przygotowujemy karteczki z nazwami miast/rzek/gór, które posłużą nam jako losy. Następnie umieszczamy losy w specjalnym pudełeczku, z którego podczas zabawy będziemy wyciągać dowolny kartonik. Po odczytaniu hasła z kartonika, szukamy go na mapie. Co zrobić z wylosowanym i odnalezionym miejscem? Żeby lepiej zapadły w pamięć jego położenie oraz charakterystyczne informacje na jego temat, wymyślamy rymowankę lub piosenkę, którą następnie można wpisać do rodzinnego śpiewnika i zilustrować. Plusy tej zabawy są takie, że angażuje ona różne rodzaje percepcji, przez co zapamiętywanie jest skuteczne i proste, a także przyjemne dla dziecka. Co ważne, możemy bawić się tak w różnych okolicznościach: w trakcie jazdy samochodem, w pociągu, podczas gotowania.

Małgorzata Bagnicka

Gotujemy i uczymy się

Pomysł na zabawę w połączeniu ze wspólnym, rodzinnym gotowaniem. Zamykamy oczka, celujemy paluszkiem i gotujemy potrawę typową dla wycelowanego regionu Polski, a całość okraszamy opowieściami o gwarach, legendach.

Renata Gola

Znajdź stolicę…

Pomysłów na kreatywne zabawy z mapą jest wiele. Gdy każde województwo ma swój kolor, można łatwo, szybko i przyjemnie uczyć się ich nazw. Można też zrobić łódeczki z korków po napojach i kawałku papieru (będzie imitował żagiel) i urządzić wyścigi po Wiśle, kto pierwszy przy Bałtyku ten wygrywa. A jak się poruszać? Dmuchając w korek, który dzięki temu będzie się przemieszczał po mapie. Można zagrać w szukanie, prosimy dziecko o podanie nazwy np. miasta na literę K i dziecko mówi (np.) „Katowice”, po czym pokazuje to na mapie; robimy tak samo z rzekami, górami itd. Można zagrać również z pamięci. I dziecko, i my przypatrujemy się konturom rzek, województw itp., po czym musimy przenieść to z pamięci na kartkę (gwarantuję, śmiechu co nie miara:D). Poprzez zabawę uczymy dziecko, co pływa w wodzie, a co możemy spotkać na lądzie (niekoniecznie tylko w Polsce;)), w jakich językach i gwarach ludzie się porozumiewają. Gdzie znajduje się stolica Polski, jak i innych krajów, oraz stolice województw. Starsze dzieci, dzięki mapie mogą nauczyć się historii danego kraju. Można pokazać dziecku, gdzie można byłoby spotkać dinozaury, mamuty i dawne stwory, gdyby żyły do dzisiaj. Można planować z dziećmi wycieczki w ciekawe miejsca, by później je zrealizować. Jest nieograniczona liczba zabaw z mapą, wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni i chęci do kreatywnego i oryginalnego myślenia. My, rodzice, także odkryjmy w sobie dziecko.

Alex Kosa

Rysowanie, zgadywanie

Na dużym arkuszu papieru rysujemy kontury Polski (przybliżone granice kraju), zaznaczamy punkty odpowiadające położeniu największych miast bądź najatrakcyjniejszych miejsc w Polsce. Ustalamy trasę lądową lub wodną (np. płynąc w górę rzeki). Nazwy napotkanych po drodze miast/miejscowości/rzek/jezior/gór itd. zapisujemy na naszej mapie lub układamy z wcześniej przygotowanych kartoników z literkami. Opowiadamy dzieciom o największych atrakcjach wybranego regionu. Następnie rysujemy/zapisujemy/układamy z kartoników hasła będące symbolem danego miejsca, np. piszemy: „Białowieża”, Park Narodowy, żubr” lub rysujemy las i żubra; piszemy: „Toruń, pierniki” lub rysujemy piernikowe serduszka itd. Dodatkową atrakcją może być poznanie naszych sąsiadów za granicą. W tym celu możemy zapisać/ułożyć nazwy państw sąsiadujących z Polską i narysować ich flagi, które dziecko pokoloruje. Myślę, że wiele ciekawych pomysłów może się zrodzić w trakcie zabawy z mapą. Dzieci są najlepszymi pomysłodawcami, ich wyobraźnia nie zna granic!

Katarzyna Jaroszewicz

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Zabawy inspirowane puzzlami Mapa Polski CzuCzu”

Mapa jest super! Forma puzzli także. Brakuje mi tylko w zestawie książeczki zawierającej informacje o poszczególnych regionach, jego atrakcjach i walorach – takiego mini przewodnika. Myślę, że byłoby to ciekawe uzupełnienie układanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.