Kategorie
Dziecko Naturopatia Problemy zdrowotne

Biegunka u dzieci – naturalne metody leczenia

Gdy do przewodu pokarmowego dziecka trafią wirusy (rzadziej bakterie), organizm natychmiast podejmuje walkę z chorobotwórczym intruzem. W pierwszej kolejności zwykle pojawia się biegunka, choć mogą towarzyszyć jej również nudności, wymioty, złe samopoczucie, ból brzucha, a nawet gorączka. Co robić, a czego unikać, by nie zakłócić tego cennego procesu samonaprawczego? Wyjaśniamy.

Objawy ostrej biegunki u dzieci

Ostra biegunka jest jedną z najpowszechniejszych chorób wieku dziecięcego, a także częstą przyczyną hospitalizacji. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rozpoznaje się ją, gdy dziecko karmione mlekiem modyfikowanym oddaje trzy lub więcej luźnych, wodnistych stolców w ciągu doby. Definicja ta nie dotyczy jednak dzieci karmionych piersią – niemowlęta karmione naturalnie mogą oddawać nawet kilkanaście stolców na dobę i jest to zupełnie normalne. Naszą uwagę jednak powinna zwrócić zwiększona nagle ilość oddawanych stolców lub ich inny charakter.

Biegunka u dzieci – lekkostrawna dieta

Fundowanie wielodniowego postu cierpiącemu na biegunkę dziecku nie jest dobrym pomysłem. Dziś wiemy już, że w takiej sytuacji dużo lepiej sprawdzi się lekkostrawna dieta, którą należy kontynuować do momentu, aż miną niepokojące objawy. Podawajmy choremu dziecku lekkie zupy warzywne, sucharki, kisiel, kaszę jaglaną lub owsiankę z musem jabłkowym – zrezygnujmy natomiast z dań ciężkostrawnych, a także słodyczy i soków owocowych.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Sposoby na biegunkę u dziecka – nawadnianie

Może się zdarzyć, że dziecko nie będzie miało apetytu – o ile sytuacja ta nie będzie trwała dłużej niż kilka godzin, nie nalegajmy na posiłek. To, o czym jednak powinniśmy pamiętać, to odpowiednie nawadnianie. W tym przypadku nie ma taryfy ulgowej – nawet jeśli dziecko odmawia picia, zachęcajmy je do tego. Należy podawać niewielkie ilości płynów w krótkich odstępach czasu (wystarczą 2-3 łyżeczki co 5-10 minut). Najlepiej sprawdzą się doustne płyny nawadniające zawierające elektrolity (których walczący z wirusem organizm pozbywa się w błyskawicznym tempie), ale też niegazowana woda i chłodna, lekko słodzona herbata (zarówno gorzki, jak i ciepły płyn może powodować odruch wymiotny). Jeśli karmimy dziecko naturalnie, przystawiajmy je do piersi jak najczęściej – dotyczy to nie tylko niemowląt, ale też starszych dzieci.

Leczenie biegunki u dziecka

Biegunka u dziecka to naturalny proces samooczyszczania się organizmu i  nie należy go zatrzymywać. Jeśli sięgniemy po leki przeciwbiegunkowe, dokuczliwe objawy co prawda się wyciszą, ale tym samym chorobotwórcze drobnoustroje będą nadal pozostawały w organizmie dziecka. Sytuacja taka jest bardzo niebezpieczna. Aby jednak wspomóc działanie układu pokarmowego małego pacjenta, warto postawić na szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem są również leki homeopatyczne. Mogą być stosowane już u najmłodszych dzieci (a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią), a odpowiedni preparat dopasowuje się pod okiem homeopaty do konkretnych objawów. Mają postać niewielkich, słodkich granulek, które łatwo można rozpuścić w wodzie. Jakie leki wybiera się w większości przypadków?

Biegunka u dziecka – leki homeopatyczne

  • Arsenicum album – jest skuteczny, kiedy biegunka towarzyszy infekcji rotawirusowej.
  • Ipeca – warto po niego sięgnąć przy zakażeniu, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia wymiotów.
  • Nux vomica – sprawdzi się, gdy biegunka jest objawem zatrucia pokarmowego.
  • Podophyllum peltatum – jest skuteczny przy gwałtownej, obfitej i bolesnej biegunce, której towarzyszą gazy, wzdęcia i wyczerpanie.
  • China rubra – warto go wypróbować przy wodnistej, bezbolesnej biegunce, a także wzdęciach będących skutkiem zatrucia pokarmowego lub niestrawności po zjedzeniu zbyt dużej ilości surowych czy niedojrzałych owoców. Lek ten można podawać jeszcze przez pewien czas po wyciszeniu objawów, jeśli utrzymuje się silne osłabienie. Pomoże odzyskać siły i przywróci prawidłowe funkcje przewodu pokarmowego.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Biegunka u dzieci – objawy odwodnienia

Ostra biegunka u dzieci, a także towarzysząca jej często wysoka temperatura ciała, bardzo szybko może prowadzić do odwodnienia. Im dziecko młodsze, tym zagrożenie to jest większe. Właśnie dlatego tak ważne jest częste uzupełnianie płynów małymi porcjami. Niezależnie od tego, czy przyczyną biegunki jest zakażenie wirusami czy bakteriami, zwróćmy uwagę na objawy odwodnienia. Należą do nich między innymi:

  • rzadkie i skąpe oddawanie moczu,
  • płacz bez łez,
  • zapadnięte gałki oczne,
  • suche śluzówki,
  • wzmożone pragnienie.

Odwodnienie u dziecka może stanowić nawet zagrożenie życia, dlatego nie należy go lekceważyć. Taki stan wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Jeśli nawadnianie domowymi sposobami nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, niezbędna może okazać się hospitalizacja chorego dziecka. Cierpiący na biegunkę maluch prawdopodobnie otrzyma w szpitalu kroplówkę nawadniającą, w której znajdują się składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.