| Biodegradowalne podpaski Organyc

Biodegradowalne podpaski Organyc

Zaprzyjaźniony sklep EkoKobieta przysłał redakcji jednorazowe podpaski ekologiczne marki Organyc “na dzień” i “na noc”. Podpaski od razu przypadły mi do gustu i już przed rozpoczęciem testów podejrzewałam, że spełnią moje oczekiwania. Od ponad roku podczas miesiączki stosuję podpaski wielorazowe oraz kubeczek menstruacyjny. Wcześniej stosowałam podpaski jednorazowe. Teraz mogę porównać ich stosowanie z używaniem wariantu eko.

podpaski-organic

Podpaski Organyc podobają mi się, ponieważ:

  • są bardzo komfortowe w użytkowaniu;
  • są w 100 proc. wyprodukowane z certyfikowanej bawełny organicznej;
  • każda podpaska jest zapakowana indywiduaklnie w opakowanie z bio-plastiku, które jest biodegradowalne, wytwarzane ze skrobi kukurydzianej;
  • są bielone wodą utlenioną, a nie chlorem (dzięki temu nie dochodzi do wytwarzania się w podpaskach i tamponach toksycznych, rakotwórczych dioksyn);
  • mimo iż są wolne od substancji poprawiających chłonność (takich jak pochodne ropy naftowej superabsorbujące pudry czy innych dodatków syntetycznych) są dość chłonne;
  • są w 100 proc. hypoalergiczne, nie powodują odpażeń, nie uczulają (to cenna informacja szczególnie dla pań borykających się z infekcjami);
  • są produkowane we Włoszech (szkoda że nie w Polsce, ale i tak wolę Włochy od Chin!);
  • posiadają certyfikat Global Organic Textile Standard i certyfikat ICEA;
  • i to co lubię w nich najbardziej – są w pełni biodegradowalne – rozkładają się po kilku miesiącach.

Podpaski Organyc stanowią idealną propozycję dla kobiet, które z różnych powodów nie chcą korzystać z podpasek wielorazowych czy kubeczka menstruacyjnego, a chcą mieć wpływ na swoje zdrowie i na środowisko, a góry produkowanych odpadów nie są im obojętne.

Wolę ekologię

Jednorazowe podpaski ekologiczne na pierwszy rzut oka niczym szczególnym nie różnią się od jednorazówek. A jednak! Gdy przyjrzymy im się bliżej, różnic jest cała masa. Przede wszystkim są bezpieczne zarówno dla kobiet, które z nich korzystają, jak i dla środowiska.

Jak się je “nosi”? Bardzo dobrze. Są miękkie, a dzięki skrzydełkom zarówno wersja “na dzień” jak i “na noc” dobrze przylegają do bielizny, nie przesuwają się. Są bezzapachowe i cienkie (nie przebijają się przez spodnie czy sukienkę). Każda podpaska jest zapakowana w biodegradowalną “folię”, dzięki temu spokojnie możemy ją schować w torebce.

Co z chłonnością? Powiem tak: to zależy od dnia miesiączki i jej intensywności. Ja po porodzie mam bardziej skąpe miesiączki i podpaska “na dzień” sprawdza się idealnie właśnie w dzień. Natomiast dla kobiet, które mają obfite krwawienie szczególnie w pierwszych dniach miesiączki, wydaje mi się, że te “na noc” sprawdzą się w dzień (są dłuższe i szersze, poza tym mają wyraźniej tłoczony wzór w porównaniu z podpaskami “na dzień”, dzięki temu są bardziej chłonne). Poza tym należy pamiętać, że chroni nas sama warstwa 100 proc. bawełny (a nie jak w wypadku podpasek jednorazowych – superchłonnej gąbki z żelem w środku). Dlatego częsta zmiana podpaski jest raczej konieczna, to ochrona przed przeciekiem.

Podsumowując, ekologiczne podpaski jednorazowe są świetną alternatywą dla innych jednorazówek. Ja dostrzegam prawie same zalety. Jedyny “minus” to cena, ponieważ za 10 sztuk podpasek ekologicznych Organyc “na dzień” lub “na noc” zapłacimy ok. 16 zł.


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Czytaj na dziecisawazne.pl

Jesper Juul
Juul na poniedziałek, cz. 107 – Szkolny system nagród jest prymitywny i krótkowzroczny

POLECAMY
To relacje z dorosłymi wpływają na rozwój mózgu dziecka!

ekowiadomości
Szkocja ustanawia prawo do “zabawy na dworze jako fundamentalnej części dzieciństwa”

edukacja alternatywna
Skąd się wzięła tradycyjna polska szkoła?

wywiady
Jak porozumieć się w kwestii wychowania dzieci, jeśli każde z rodziców wyznaje inne wartości?

odżywianie naturalne
Jedzmy więcej warzyw! 4 przepisy na zdrowy obiad dla całej rodziny

wychowanie
6 filarów świadomego rodzicielstwa

zdrowie
Jak wspomagać integrację sensoryczną dziecka?

ciąża i poród
Emocje kobiety w porodzie są tak samo ważne, jak jej zdrowe ciało

edukacja alternatywna
Jak wspierać dzieci w rozwiązywaniu szkolnych konfliktów