Kategorie
Dieta naturalna

Quinoa – zawiera więcej wapnia niż mleko

Komosa ryżowa zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne – czyli te, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć i muszą być pobierane z pożywienia. Jest więc idealnym pokarmem dla wegetarian, wegan oraz małych dzieci

Quinoa, czyli inaczej komosa ryżowa lub ryż peruwiański, uprawiana była od wieków w krajach Inków i Azteków. Stanowiła tam podstawowe źródło węglowodanów. Nie jest to typowe zboże, należy podobnie jak amarantus do roślin szkarłatowatych. Komosa ryżowa jest blisko spokrewniona z dostępną w Polsce komosą białą, uznawaną powszechnie jako chwast.

Właściwości Quinoa

Komosa ryżowa zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne – czyli te, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć i muszą być pobierane z pożywienia. Jest więc idealnym pokarmem dla wegetarian, wegan oraz małych dzieci.

quinoa

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Quinoa zawiera m.in. lizynę, która jest niezastąpionym aminokwasem egzogennym potrzebnym do odbudowy i naprawy komórek ciała – ma więc działanie antynowotworowe. Nie zawiera glutenu,może zatem być bezpiecznie stosowana przez osoby z celiakią czy nietolerancją glutenu. Ma bardzo niski indeks glikemiczny, to znaczy, iż nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi. Jest idealnym pokarmem dla osób chorych na cukrzycę lub odchudzających się, gdyż po zjedzeniu posiłku zawierającego komosę ryżową poziom cukru we krwi pozostanie przez dłuższy czas na tym samym poziomie, a to oznacza, iż nie będziemy czuć ochoty na podjadanie pomiędzy posiłkami.

Jest bogatym źródłem magnezu, żelaza, miedzi, fosforu i wapnia. Zawiera witaminy z grupy B – w tym również witaminę B6, która w parze z magnezem dba o nasz układ nerwowy oraz krwionośny. Komosa ryżowa ma działanie przeciwmiażdżycowe oraz przeciwnowotworowe, gdyż zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym dobrze wszystkim znane kwasy Omega 3 – zabójcę wolnych rodników, który jednocześnie naprawia i uzdrawia nasze neurony. Dodatkowo zawiera witaminę E, dzięki której kwasy tłuszczowe zachowują swoją stabilność nawet podczas procesu gotowania. Dzięki wysokiej zawartości błonnika przeciwdziała zaparciom, oczyszcza organizm (szczególnie jelito grube) z toksyn. Quinoa zawiera więcej wapnia niż mleko, a co ważniejsze – wapń z komosy ryżowej jest łatwiej przyswajalny niż wapń z mleka! Idealna jest więc dla osób z nietolerancją laktozy.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Quinoa według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Natura termiczna komosy ryżowej jest ogrzewająca – znakomita na chłodne jesienne i zimowe posiłki, rewelacyjna jako dodatek do pożywnych wzmacniających zup oraz zbożowych śniadań. Quinoa ma smak słodki, znaczy to, iż wzmacnia Żołądek, Śledzionę i Trzustkę, odżywia przez to cały organizm, gdyż według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej narządy te są odpowiedzialne za odżywianie. Wzmacnia Yang i Yin Nerek – idealna dla kobiet z trudnościami w zajściu w ciążę, dla sportowców, kobiet po porodzie, osób osłabionych chorobą i długotrwałym leczeniem, np. po chemioterapii. Równoważy funkcje Osierdzia, które według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest strażnikiem serca – przeciwdziała więc miażdżycy naczyń wieńcowych, nadciśnieniu i wysokiemu poziomowi cholesterolu w surowicy krwi. Naturalnym kolorem komosy ryżowej jest kolor biały lub lekko szary; według medycyny tradycyjnej – kolor taki odpowiada Elementowi Metalu – czyli w dużym skrócie – narządom wewnętrznym takim jak Płuca i Jelito Grube. Można więc uściślić, że komosa ryżowa wzmacnia Płuca, a przez to również energię obronną organizmu – Wei Qi, jest więc idealnym pokarmem dla osób często łapiących infekcje – w tym również dla dzieci, szczególnie tych, które zaczynają swoją przygodę w przedszkolu lub szkole.

Jak przyrządzać?

Gotowana komosa ryżowa jest bardzo delikatna w smaku. Aby przygotować komosę ryżową „na gęsto”, należy opłukać pożądaną ilość quinoa pod bieżącą wodą – najkorzystniej robić to na sicie, gdyż w ten sposób usuwamy ewentualną goryczkę, którą w naturalny sposób pokryte są wszelkie nasionka (ochrona przed zwierzętami roślinożernymi). Jedną szklankę umytej komosy gotujemy w co najmniej 3 szklankach wody lub bulionu przez około 20 – 30 minut. Rewelacyjnie sprawdza się łączenie komosy z innymi zbożami, np. z kaszą jaglaną czy ryżem – gotujemy wtedy obie rośliny w jednym naczyniu. Komosę ryżową można zmielić w blenderze lub młynku do kawy na mąkę, które rewelacyjnie wzbogaci w wartości odżywcze oraz smak słodkich i wytrawnych wypieków. Pyszne są domowe chleby, wypiekane na zakwasie, z dodatkiem mąki z komosy ryżowej.

Biszkopciki z komosy ryżowej (bez glutenu, bez mleka, bez jajek, bez cukru!)

Składniki:

  • 1 szklankę ziarenek komosy zmielić w młynku do kawy lub blenderze na mąkę
  • ½ szklanki mąki gryczanej (z gryki niepalonej)
  • 1/3 szklanki oleju, najkorzystniej kokosowego extra virgin
  • 2 łyżki karobu (można użyć również kakao dobrej jakości)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia – najkorzystniej użyć tego bez fosforanów
  • 1/3 szklanki zimnej wody lub mleka roślinnego, np. ryżowego
  • 3 czubate łyżki syropu ryżowego lub z agawy
  • szczypta soli
  • garść rodzynek

Mieszamy w misce wszystkie suche składniki, czyli mąkę z quinoa, mąkę gryczaną, karob (kakao), proszek do pieczenia i sól. Rodzynki parzymy w gorącej wodzie. Gdy wszystkie składniki się połączą, powoli dodajemy olej o płynnej konsystencji (jeżeli używamy oleju kokosowego, dobrze go podgrzać na kuchence, aby był płynny), mieszamy ręcznie albo za pomocą miksera, aby nie było grudek. Dodajemy następnie wodę lub mleko ryżowe oraz słód. Mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji, następnie dodajemy sparzone i namoczone rodzynki. Rękoma zwilżonymi wodą formujemy małe płaskie placuszki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Biszkopciki należy piec w piekarniku nagrzanym do około 150 stopni Celsjusza przez okres około 15 minut.

Idealny deser dla dzieci – również tych uczulonych na laktozę i gluten. Nie zawiera cukru – zatem może być spożywany (oczywiście w rozsądnych ilościach) przez osoby z cukrzycą. Produkt wegański – nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Wolny od kwasów tłuszczowych trans – w zamian zawiera olej kokosowy bogaty w monolaurynę o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Gdy zamiast kakao dodamy karob – deser będzie wolny od szczawianów i teobrominy, które są niekorzystne w diecie dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących.

Foto

Autor/ka: Anna Szydlik

Terapeuta Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dietetyk. Na terenie Śląska prowadzi warsztaty, seminaria dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Jako dietoterapeuta stara się połączyć tradycyjną, empiryczną wiedzę wschodu z naukowym podejściem świata zachodniego.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

6 odpowiedzi na “Quinoa – zawiera więcej wapnia niż mleko”

Dzień dobry, qunioa zawiera saponiny; przed spożyciem warto więc nasiona wypłukać, namoczyć, potem znowu wypłukać i ugotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.