Kategorie
Polecamy

Biurko dziecięce – najważniejszy mebel w pokoju każdego ucznia

Rozpoczęcie nauki w szkole jest bardzo ekscytującym momentem w życiu każdego dziecka. W tym czasie warto postawić na reorganizację pokoju dziecięcego – teraz powinno w nim się znaleźć biurko dziecięce. Jakie wybrać?

Czasy, w których najważniejszym punktem pokoju naszego dziecka była ogromna szafa z zabawkami, już bezpowrotnie minęły. Teraz jej miejsce powinny zająć nowe meble – przede wszystkim funkcjonalne biurko i ergonomiczne, wygodne krzesło. Wybór wyposażenia zwykle nie należy do najłatwiejszych – często nie wiemy, jaką dokładnie wysokość powinny mieć wybrane przez nas meble, by posłużyły naszemu dziecku jak najdłużej.

Biurka dla dzieci – jak zadbać o kręgosłup ucznia?

Pierwsze lata życia są dla dziecka okresem intensywnego rozwoju motorycznego. Dziecko biega, skacze, wspina się – wykonuje wiele najróżniejszych (i często niebezpiecznych) czynności, które mają bardzo korzystny wpływ na jego narząd ruchu. Gdy idzie do szkoły, rozwój ten zostaje w dużej mierze zahamowany. Pierwszoklasista spędza kilka godzin dziennie w pozycji siedzącej – najpierw za szkolną ławą, później w domu, za biurkiem, odrabiając zadanie domowe. Przez taki rozkład zajęć dziecko nie ma czasu na aktywność ruchową, a jedynym ćwiczeniem, który wykonuje codziennie, jest… noszenie ciężkiego plecaka. Takie działania, niestety, prowadzą do wad postawy, na które cierpi większość polskich dzieci. Najczęściej pojawiają się wady kręgosłupa (skolioza, kifoza i lordoza), ale też wady stóp (płaskostopie podłużne i poprzeczne), a także wiele innych zaburzeń funkcji.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Biurko dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Leczenie wad postawy u dzieci jest trudne i długotrwałe. Część rodziców przez to zaniedbuje korekcję, a to bardzo poważny błąd – należy pamiętać, że narząd ruchu ma nam służyć przez całe życie, dlatego należy o niego dbać od najmłodszych lat. Choć nie ma żadnego sposobu, który w 100 proc. uchroniłby nasze dziecko przed powstaniem wad postawy, warto jak najszybciej wdrożyć pewne działania, które zredukują to ryzyko do minimum. Starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu aktywnie, najlepiej na świeżym powietrzu, zadbajmy o to, by w jego plecaku znalazły się tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Pamiętajmy również, że nasz kilkuletni uczeń wiele godzin dziennie spędza w pozycji siedzącej, nachylając się nad zeszytem lub podręcznikiem, dlatego powinniśmy mu zapewnić do tego jak najlepsze warunki. Nie mamy wpływu na wyposażenie klasy szkolnej, jednak to od nas zależy, gdzie nasze dziecko będzie odrabiało pracę domową.

Biurka dziecięce z regulacją wysokości – idealne meble do nauki

O czym w takim razie należy pamiętać, gospodarując przyjazną i bezpieczną przestrzeń do nauki? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wysokość wybranego przez nas biurka dla dzieci, a także wielkość jego blatu. Wielu z nas zastanawia się, czy nie warto od razu zainwestować w biurko przeznaczone dla osób dorosłych. Nie jest to jednak dobry pomysł – dziecko potrzebuje tak naprawdę niewielkiej przestrzeni do pracy, a wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu jego użytkownika. Oczywiście, dzieci rosną w niesamowitym tempie, dlatego – jeśli nie zamierzamy co kilka lat kupować nowego mebla – wybierzmy biurko dla dziecka z regulacją wysokości. Taki model będzie rosnąć razem z dzieckiem i posłuży mu wiele lat.

Meble w pokoju dziecka – krzesło ergonomiczne

W pokoju każdego ucznia, oprócz biurka dla dzieci, powinno znaleźć się również odpowiednie krzesło. W sklepach znajdziemy mnóstwo krzeseł i foteli – niektóre z nich kuszą nas co prawda ciekawym designem, jednak nie wszystkie będą odpowiednie dla naszej pociechy. Właśnie dlatego, zanim zaczniemy urządzać pokój dziecka, znajdźmy dostosowane do jego wieku i potrzeb krzesło ergonomiczne. Taki mebel pozwoli na utrzymanie prawidłowej postawy, co z kolei przełoży się na kondycję całego ciała. Nie od dziś wiadomo, że długotrwałe siedzenie w jednej pozycji przyczynia się do powstawania wielu chorób (wpływa niekorzystnie nie tylko na kręgosłup, ale też m.in. na układ trawienny). Odpowiedzią na to są właśnie krzesła ergonomiczne, które zapewniają siedzenie dynamiczne. Dzięki temu narząd ruchu jest odciążony, a dziecko nie jest narażone na bóle pleców i szyi. To najlepsza inwestycja w zdrowy kręgosłup naszej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.