Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Ciąża jest czasem zmian dla nas obojga. Warto doświadczać ich wspólnie

Nie tylko kobieta przygotowuje się w ciąży do nowej roli, jaką ma pełnić za niespełna kilka miesięcy. Dla ojca jest to równie ważne przeżycie. Warto aby rodzice dzielili ze sobą ten czas i otwarcie mówili o swoich oczekiwaniach, nadziejach i lękach. Komunikacja i wsparcie na drodze do narodzin dziecka może wzmocnić związek przyszłych rodziców i go pogłębić.

Kobieta w ciąży się zmienia

Każdy związek ma swój rytm i sposób funkcjonowania. Uczymy się siebie nawzajem i pracujemy nad modelem wspólnego życia. Kiedy dowiadujemy  się o ciąży, nagle wiele się zmienia. Podczas ciąży pojawia się wiele emocji, które wcześniej niby znaliśmy, ale zdaje się, że doświadczamy ich teraz jakoś inaczej. Pojawia się radość, strach, euforia, a zaraz potem lęk. Kobieta uświadamia sobie, że dojrzewa w niej nowe życie. Zaczyna się troszczyć bardziej o swoje ciało, odżywianie, ma zwiększoną potrzebę odpoczynku i snu. W głowie zaczyna się gonitwa myśli i planowanie kolejnych miesięcy. Każda wizyta u lekarza jest jednocześnie radosna, ale i pełna obaw – czy z moim dzieckiem wszystko jest w porządku?

Priorytet – dziecko. Czy to znaczy, że partner schodzi na drugi plan?

Zdarza się, że w tym czasie (a także i po porodzie) partner schodzi na dalszy plan, a priorytetem dla kobiety staje się dziecko. Jest to naturalny stan, na który chyba nie do końca mamy wpływ. Ale spokojnie, tatusiowie! Jest to zupełnie inny rodzaj więzi i miłości. Nikt nie zajmuje waszego miejsca, ani nie „zabiera” wam partnerki. Dziecko po prostu wymaga od nas – zarówno od matki jak i od ojca – opieki. Samo nie jest w stanie przetrwać (szczególnie w pierwszych latach życia).

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Ciąża to zmiana także dla ojca oraz związku obojga partnerów

Kiedy mężczyzna dowiaduje się o ciąży, nim także często targają liczne emocje. Być może pojawia się euforia, ale i strach. Przyszły ojciec może także mieć  potrzebę spełnienia się w nowej roli – ojca i głowy rodziny. W tym niezwykłym czasie, jakim jest oczekiwanie na narodziny dziecka warto, aby kobieta i mężczyzna uzupełniali się wzajemnie. Bez oceniania, wyliczania i uników. Oboje są pełni obaw. Może pojawić się wrażenie, że oddalają się od siebie. Tym bardziej warto zadbać o relację między partnerami. Będąc dla siebie nawzajem wsparciem, z pewnością mogą przejść ten czas razem z uważnością i wzmocnić łączącą ich więź. Niech nowe role, jakie niedługo przyjdzie im pełnić, będą budowane na tych znanym im już fundamentach – wspólnej miłości, szacunku, wsparciu i szczerości.

Mówmy o swoich potrzebach – to nas zbliży nie tylko w ciąży

Komunikacja w związku jest bardzo ważnym (jak nie najważniejszym) jego fundamentem. Przede wszystkim zdobądźmy się na szczerość. Jednocześnie okazujmy troskę i szacunek wobec uczuć partnera/partnerki. Szczerość to nie bolesna krytyka. To dzielenie ze sobą naszych emocji i potrzeb. To porzucenie strachu i ujawnienie swoich niedoskonałości. Mówiąc o swoich potrzebach warto zwracać uwagę na swoje uczucia. Partnerowi/partnerce łatwiej jest wtedy zrozumieć nasz stan. Zatajanie, często nawet w dobrej wierze istotnych dla nas potrzeb, może sprawić, że coraz ciężej będzie nam udźwignąć te tłumione uczucia. Druga strona nie zawsze domyśli się czego w tej chwili nam trzeba. Dlatego nie bójmy się mówić o tym wprost. Pamiętajmy jednak, aby nie formułować swoich potrzeb jak rozkazów. Warto używać słów takich jak „potrzebuję…”, „chciałabym/chciałbym, abyś…”, „czuję się…” itp. Wspólnie pracując nad komunikacją, możemy wiele zyskać – nie tylko w ciąży. To praca, której efekty służyć nam będą do końca życia.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

OK! Nadciąga wsparcie

Warto zastanowić się nad tym, co ja mogę dać swojemu partnerowi/partnerce oraz czego on/ona może potrzebować. Pamiętajmy, że nie każdy zaspokaja swoje potrzeby w taki sam sposób. To, że dla mnie świetną formą odpoczynku jest drzemka, nie znaczy, że mój partner będzie w stanie się zrelaksować w ten sam sposób. Dlatego właśnie szczere wyrażanie swoich potrzeb jest tak ważne. Jak możemy zadbać o siebie nawzajem w czasie ciąży?

Jak zadbać o relację w ciąży?

Przyszła mamo:

  • mężczyźni zazwyczaj nie czytają wielu książek i blogów o tematyce związanej z dzieckiem. Nie złość się na partnera, kiedy jego wiedza w tym zakresie nie dorównuje twojej. Wspólnie możecie wybrać się do szkoły rodzenia lub możesz zaoferować mu zgłębienie interesujących go zagadnień. Podziel się z nim swoją wiedzą albo wspólnie szukajcie odpowiedzi.
  • daj mu się wykazać i doceniaj jego starania. Mężczyźni też chcą mieć swój udział w planowaniu przestrzeni dla dziecka, w kompletowaniu wyprawki i innych przedsięwzięciach związanych z dzieckiem.
  • ciąża dotyka psychicznie was oboje. Dlatego warto znaleźć takie aktywności, które pozwolą się odprężyć wam obojgu. Nie tylko mama w tym czasie potrzebuje odpoczynku.
  • tata też się martwi. Nie zawsze to po nim widać, ale często mężczyzna przeżywa trudne emocje związane ze swoją przyszłą rolą jako ojciec. Bądź dla niego wsparciem. Pozwól na te lęki, wątpliwości i razem stawjajcie im czoła.

Przyszły tato:

  • ciąża jest czasem, w którym możesz czasami nie poznawać zachowania swojej partnerki. Tak zwana huśtawka nastrojów potrafi dać się we znaki. Bądź cierpliwy i czasami przymknij oko na złośliwą uwagę albo dziwną zachciankę.
  • zadbaj o to, aby twoja partnerka czuła się kochana. Nie musisz zasypywać jej prezentami. Świadomość tego, że jesteś przy niej i miłe słowo od czasu do czasu na pewno sprawią, że będzie czuła się bezpieczna i kochana.
  • jeśli kobieta z jakichś powodów nie potrafi prosić o twoją pomoc, pytaj o to, czy możesz coś dla niej zrobić, aby poczuła się lepiej.
  • nie bój się rozmawiać z nią na tematy związane z ciążą, porodem i dzieckiem. Pozwoli to na lepsze zrozumienie tego, co przeżywa twoja partnerka.

Co nam daje wspólne przeżywanie ciąży

  • Budowanie wspólnego frontu w rodzicielstwie już od czasu ciąży – zanim na świecie pojawi się dziecko, macie okazję do przedyskutowania wielu aspektów związanych z jego wychowywaniem.
  • Poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia – bez tematów tabu możecie w pełni otworzyć się na drugą osobę. Dzięki komunikowaniu swoich uczuć i potrzeb macie okazję zarówno być zrozumianym, jak i zrozumieć punkt widzenia partnera/partnerki. To z kolei prowadzi do pogłębienia zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa w związku.
  • Pogłębienie relacji w związku – w czasie ciąży otwiera się wiele nowych, do tej pory zamkniętych drzwi. Wspólne przejście przez nie dostarczy wam dużo nowych doświadczeń. 
  • Bezkonkurencyjne wsparcie kogoś, kto zawsze jest obok – wiedza, że mamy na kogo liczyć w czasie ciąży jest nieoceniona. Pomaga nam w przetrwaniu tych ciężkich chwil, jak i cieszy nas fakt, że mamy z kim dzielić te radosne!
  • Uczucie bycia częścią czegoś niesamowitego – bo w końcu rozwój i narodziny małego człowieka są niezwykłym przeżyciem!

Wioska to nie tylko dwie osoby

Bywa, że kobieta nie ma możliwości bliskiego kontaktu z ojcem dziecka w okresie ciąży. Nie jest to sytuacja bez wyjścia. Warto, by przyszłe mamy poszukiwały wsparcia w bliskich członkach rodziny, przyjaciółkach lub innych kobietach, które również czekają na przyjście na świat dziecka. Niektóre z nas wręcz wolą zwierzanie się z tych „kobiecych” tematów innej kobiecie. Tak samo jak niektórzy mężczyźni wolą pozostawić te intymne tematy kobiet właśnie kobietom. I nie ma w tym nic złego. Czas ciąży jest wyjątkowy. Stawia na naszej drodze często wiele radości, ale i trudności. Kiedy mamy wsparcie bliskich nam osób, to doświadczenie jest jeszcze bogatsze.

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Bouhnouni

Psycholożka i niedoszła filozofka. Z zamiłowaniem wspiera tych planujących, wyczekujących i wychowujących dzieci. Swoje zainteresowania i działania zawodowe skupia wokół szeroko pojętej psychologii dziecka, psychologicznych aspektów ciąży oraz edukacji rodziców. Mama Klary, przyjaciółka i żona Kuby. Całkiem smacznie gotuje i stara się wprowadzać w życie zasady slow life.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.