Kategorie
Rodzina Rzeczy dla dzieci

Co na biegunkę u dziecka?

Każda mama troszczy się o zdrowie swojego dziecka. Niestety niektórych problemów nie da się uniknąć. Wśród częstych dolegliwości, które dotykają nasze pociechy, biegunka jest tą, jaka wywołuje niepokój. To zrozumiałe – może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Istnieją jednak skuteczne sposoby na złagodzenie biegunki.

Dlaczego dziecko ma biegunki?

Z pewnością zastanawiasz się, co jest przyczyną biegunki u twojego dziecka. Może być ich wiele. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały i rozwinięty, przez co trudniej radzi sobie z trawieniem ciężkostrawnych dań.

Przyczyną problemów są więc często błędy w diecie. Za biegunkami stoją m.in. infekcje wirusowe, z reguły spowodowane rotawirusami. Biegunkę u dziecka mogą wywołać również infekcje bakteryjne oraz alergie pokarmowe. Dlatego też, jeśli dolegliwości te pojawiają się często lub są nasilone, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Znalezienie przyczyny biegunki to znacznie szybsze i skuteczniejsze leczenie.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Niezależnie od tego, czym spowodowana została biegunka u dziecka, musimy pamiętać, że może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego też bardzo ważne jest pilnowanie, aby dziecko przyjmowało dużo płynów.

Można podawać do picia:

  • wodę,
  • herbaty ziołowe,
  • preparaty nawadniające.

Te ostatnie doskonale uzupełniają poziom elektrolitów. Napoje, które podajemy dziecku, nie powinny być zbyt gorące. Warto dopilnować, by maluch często po nie sięgał i pił choćby w małych ilościach, ale regularnie.

Objawy odwodnienia u dziecka:

  • apatia,
  • brak łez,
  • suche usta i błony śluzowe w jamie ustnej,
  • sucha skóra.

Uwaga! To znak, że w takiej sytuacji konieczna będzie szybka pomoc lekarska.

Delikatna, lekkostrawna dieta

W czasie biegunki oraz kilka dni po ustąpieniu objawów warto szczególnie zadbać o układ pokarmowy dziecka, który podrażniony jest przez chorobę. Co powinno jeść dziecko? Rzeczy lekkostrawne, takie jak kleik ryżowy, ryż, ugotowany ziemniak, ugotowana i przetarta marchewka. Lepiej unikać owoców, soków owocowych, ponieważ mogą one podrażniać układ pokarmowy dziecka i nasilać objawy. Pod żadnym pozorem nie podawaj dziecku dań smażonych, gęstych sosów, słodyczy czy chipsów.

Dietę dziecka należy powoli rozszerzać w ciągu następnych dni po ustąpieniu objawów. Więcej informacji na temat diety w przypadku choroby znajdziesz tutaj: https://www.mamalekarz.pl/To cenne źródło wiedzy i przydatnych porad dla wszystkich, którzy chcą jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego dziecka.

Jakie leki mogą pomóc?

Poza wspomnianymi już preparatami nawadniającymi organizm można podawać dziecku węgiel aktywny. Bardzo ważne są tutaj również probiotyki – to właśnie od nich można zacząć skuteczne leczenie biegunki. Dlaczego? Sprawdźmy.

Probiotyki – dlaczego warto je podawać

Jeśli twoje dziecko cierpi na biegunkę, postaw także na probiotyki. Czym są? Probiotyk to preparat, w którego składzie znajdziemy szczepy bakterii. Te z kolei korzystnie wpływają na działanie naszego układu pokarmowego. Wspomniane bakterie normalnie znajdują się w naszych jelitach i ułatwiają prawidłowe trawienie.

Biegunki oraz przyjmowanie niektórych leków sprawiają, że równowaga flory bakteryjnej w naszych jelitach zostaje zaburzona. Podając dziecku probiotyk, możesz ją przywrócić. Specjaliści zgodnie twierdzą, że podawanie probiotyków skraca czas trwania biegunki oraz niejednokrotnie łagodzi jej przebieg. Zadbaj więc o to, by mieć pod ręką tego typu preparaty.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.