Kategorie
Karmienie piersią

Co zyskujesz karmiąc piersią? 10 laktacyjnych korzyści dla mam

O korzyściach płynących z karmienia piersią wiemy coraz więcej – że to najlepszy pokarm dla dziecka, jaki stworzyła natura i że warto karmić jak najdłużej, by zapewnić dziecku zdrowy start w dorosłość. Ale czy wiecie, że karmienie piersią daje też masę korzyści karmiącej mamie?

Poniżej prezentujemy 10 argumentów za tym, by karmić piersią jak najdłużej, dbając tym samym o własne zdrowie, dobre samopoczucie i… domowy budżet.

Karmienie piersią:

1. Skraca połóg

Wydzielana podczas karmienia oksytocyna odpowiada m.in. za poporodowe zwijanie macicy i wydalanie odchodów. Krwawienie po porodzie u mam karmiących piersią ustaje szybciej, dzięki czemu mama traci mniej żelaza i szybciej wraca do formy.

2. Pozwala szybciej wrócić do wagi sprzed ciąży

Organizm kobiety w czasie ciąży gromadzi zapasy na czas laktacji, tak więc naturalnie po porodzie zostaje nam kilka kilogramów w zapasie. Wyłączne zaspokajanie apetytu malucha piersią, do mniej więcej szóstego miesiąca jego życia, pozwala się tych zapasów pozbyć – karmiąc spalamy bowiem 700 kalorii dziennie, dzięki czemu mamy szansę szybko wrócić do kształtów sprzed porodu.

3. Uwalnia oksytocynę

… której obecność sprzyja opiece i budowaniu relacji z dzieckiem. Oksytocyna zmniejsza stężenie kortyzolu i ciśnienie krwi, podnosi poziom zaufania i działa kojąco. To dzięki niej część kobiet utożsamia karmienie piersią ze stanem błogości, wyjątkowej więzi z dzieckiem i szczęścia. Naukowcy sądzą, że duża ilość oksytocyny, która wydziela się podczas porodu powoduje, że matki “zakochują się” w swoich dzieciach, przez co zdolne są do pełnej poświęceń – w pierwszym okresie życia dziecka – opieki nad nimi.

4. Pobudza instynkt macierzyński

Wszystko za sprawą prolaktyny, czyli hormonu, który wydziela się podczas laktacji. Jej podwyższony poziom może też zapobiegać kolejnej ciąży (choć nie jest to niezawodna metoda antykoncepcji, a wiele kobiet nawet w trakcie karmienia jest płodna) i działa mobilizująco, wprowadzając w organizmie mamy dobry niepokój, dzięki któremu pozostaje czujna na potrzeby swojego dziecka.  

5. Oszczędza czas

Karmienie piersią zajmuje dużo mniej czasu, niż przygotowanie mieszanki. Nie trzeba też sterylizować butelek (często nie trzeba ich w ogóle mieć!), podgrzewać pokarmu i planować kolejnych karmień. Po prostu – gdy dziecko jest głodne, ciepły pokarm już na nie czeka.

6. Sprawdza się w podróży

Karmienie piersią uwiązuje matkę w domu? Wspólny wyjazd samochodem za miasto? Łeekend poza domem? Dużo łatwiej się zorganizować, gdy pokarm mamy zawsze przy sobie. Do tego ciepły, świeży i najlepszej jakości.

7. Jest tanie!

Bo w najprostszej wersji nie kosztuje nas praktycznie nic. Czasem przydaje się laktator, dobry stanik do karmienia piersią… Ale to nadal nie są koszty, które można porównywać do kosztów ponoszonych przez rodziców karmiących dzieci mieszankami. Według obliczeń Gazety Wyborczej średni miesięczny koszt wykarmienia dziecka butelką sięga 160 zł (pomijając koszty dodatkowe, jak zmiana butelki, smoczka, podgrzewacze, sterylizatory). Do 18. miesiąca życia dziecka na mieszanki wydamy więc mniej więcej 2190 zł.

8. Pomaga zapobiegać osteoporozie

Badania pokazują, że w okresie ciąży i karmienia zużywa się nasza masa kostna, która po zakończeniu laktacji ulega odbudowie – i to na wyższym poziomie mineralizacji niż przed ciążą. Efekt ten utrzymuje się aż do okresu przekwitania i po menopauzie, co powoduje, że kobiety, które karmiły swoje dzieci piersią, rzadziej zapadają na tę chorobę.

9. Chroni przed nowotworami

Amerykańscy naukowcy zdołali dowieść, że kobiety, które karmiły piersią choćby jedno dziecko, rzadziej chorują na nowotwory piersi, jajników i szyjki macicy. Karmienie działa jak swoista szczepionka, która pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na którąś z tych chorób.

10. Zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób

Zasada jest taka, że im dłużej karmisz – tym lepiej dla ciebie (i twojego dziecka). Kobiety karmiące dzieci dłużej, niż 12 miesięcy, rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hiperlipidemię i chorobę niedokrwienną serca w okresie menopauzalnym.

Foto: flikr.com/ameli0rate

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.