Kategorie
Rodzina

Kubeczek menstruacyjny – kobieca ekologia

Czy można miesiączkować, nie pozostawiając odpadów w postaci zużytych podpasek lub tamponów? Przeczytajcie o kubeczku menstruacyjnym, który jest nie tylko bardzo praktyczny, ale oswaja obcowanie z krwią menstruacyjną.

Kubeczek menstruacyjny to pojemnik wielkości małego kieliszka (ma podobny do niego kształt i jest wykonany z silikonu medycznego), który zbiera krew menstruacyjną.

Jesteśmy przyzwyczajone do tego, że krew na podpasce lub w tamponie jest ciemna i często czujemy przykry zapach w czasie ich wymiany. Ciemny kolor jest wynikiem utleniania krwi, a zapach – spotkania krwi z chemią w podpasce czy tamponie. Zapach ten nie pojawia się przy używaniu kubeczka ani wielorazowych podpasek materiałowych, dodatkowo w kubeczku krew pozostaje w naturalnym, żywoczerwonym kolorze.

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek – zrobiony z miękkiego medycznego silikonu – należy złożyć na pół i włożyć do pochwy na tyle głęboko, aby mieć pewność, że jest trzymany przez jej ścianki. Następnie należy przekręcić go w prawo lub w lewo – i już kubeczek jest bezpieczny, a my razem z nim. I to na długi czas. Kiedy mamy średnie upławy, możemy go opróżniać dwa, trzy razy dziennie, przy obfitszych – nawet cztery. Kubeczek można założyć również na noc, choć wówczas warto zabezpieczyć się dla pewności podpaską z materiału, jakby krew z kubeczka się wylała. Jest to możliwe, ale zdarza się rzadko.

Kubeczka nie należy używać, jeśli nie mamy możliwości umycia go przez 12 godzin. Nie należy go też nosić dłużej niż 12 godzin bez wyciągania. Po pierwszych dwóch cyklach każda kobieta zorientuje się, jak często powinna go opróżniać.
Przy pierwszym użyciu możemy odczuwać dyskomfort z powodu ogonka służącego do wyciągania go z pochwy. Wystarczy go wówczas starannie przyciąć nożyczkami o jedną czy dwie kreseczki.

Jak myć kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek przed pierwszym użyciem w każdym cyklu należy wygotować we wrzącej wodzie. Operacja zajmuje 5 minut. Podczas miesiączki kubeczek należy myć po każdym wyjęciu pod ciepłą, bieżącą wodą, najlepiej z dodatkiem mydła lub łagodnego płynu myjącego. To prosty zabieg, który można wykonać dyskretnie w domu, natomiast w miejscach publicznych może być utrudniony.

Zalety kubeczka menstruacyjnego:

  • jest higieniczny
  • jest hipoalergiczny, nie zawierają lateksu i chemii
  • jest bezwonny
  • nie zaburza naturalnej zdolności nawilżania się pochwy i nie wysusza jej błon śluzowych, co się dzieje przy stosowaniu tamponów
  • jest ekologiczny: kobieta zużywa około 150 podpasek lub tamponów rocznie. To odpady, które podlegają bardzo wolnej biodegradacji (dziesiątki i setki lat). Niestety, część z nich trafia prosto do kanalizacji. Oprócz podpaski wyrzucamy również m.in . opakowanie zbiorcze, opakowanie pojedynczej podpaski, foliowe opaski, plastikowe aplikatory
  • jest wielorazowy: kubeczek używany z dbałością może posłużyć nawet 10 lat.

Historia kubeczka menstruacyjnego

Pierwszy kubeczek o nazwie Tassette został opatentowany przez amerykańską aktorkę Leonę Chalmers w 1937 roku. Nie odniósł jednak sukcesu, ponieważ brakowało kauczuku do jego produkcji (czas II wojny światowej), a także z powodu niechęci kobiet do bezpośredniego kontaktu z narządami rodnymi (w tej kwestii wiele zmieniła popularyzacja tamponów). Inny kubeczek menstruacyjny, wykonany z kauczuku – Keeper, został wynaleziony w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. Wiele kobiet odnotowało jednak reakcje alergiczne z powodu zawartego w nim lateksu. Optymalny skład kubeczka uzyskano dopiero dzięki zastosowaniu silikonu. (Za wikipedia.org )

Foto: MeLuna

Autor/ka: Magdalena Sendor

Prowadzi warsztaty dla rodziców o masażu Shantala, chustonoszeniu i o Pozytywnym Rodzicielstwie. Założycielka Ekodzieciak.pl - strony o alternatywnych sposobach bycia z dzieckiem i sklepu z artykułami naturalnymi i ekologicznymi dla dziecka, mamy i domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.