Kategorie
Dieta naturalna

Czym się różni cukier wanilinowy od cukru waniliowego?

Producenci lubią zagrać nam na nosie i testować naszą uważność, oraz konsumencką inteligencję. Kilka lat temu duża afera wywiązała się z wypuszczeniem na rynek jajek BjoBjo. Ten, kto chciał jajka bio, w środku znajdował jaja z chowu klatkowego. Nie inaczej jest z cukrem wanilinowym. Teoretycznie prosta, klarowna nazwa, a w środku – syntetyk zamiast prawdziwej wanilii.

I choć kantowanie odbywa się latami, zdaje się że cukier wanilinowy nie ma szans podzielić losu feralnych jajek (ich producentowi kazano zmienić nazwę).

Czym właściwie jest wanilina?

Cukier wanilinowy to tańszy zamiennik cukru waniliowego, który w swoim składzie posiada wanilinę albo etylowanilinę. Co istotne z punktu widzenia konsumenta, syntetyczna wanilina ma znacznie słabszy aromat od swojego naturalnego zamiennika.

I o ile sama wanilina jest związkiem organicznym w laskach wanilii odpowiadających za charakterystyczny smak i zapach, to ta, którą znajdziemy w popularnych cukrach – raczej nie pochodzi z owoców wanilii. Wanilina stanowi jedynie około 1,2 proc. laski wanilii, może więc być z niej wyekstrahowana, tyle że przychody z tego procesu są znacznie ograniczone. Dodatkowo tak pozyskana wanilina stanowiłaby zaledwie 0,3 proc. światowego zapotrzebowania.

Dlatego do celów spożywczych i kosmetycznych wanilinę pozyskuje się w sposób syntetyczny, m.in. z ligniny, eugenolu czy kwasów lignosulfonowych. W 2006 roku japońscy badacze podali do wiadomości informacje o możliwości wyizolowania waniliny z kału krowiego. Za to odkrycie kierownik azjatyckiej grupy otrzymał zresztą Antynobla.

Jak wanilina może wpływać na nasz organizm?

Teoretycznie chodzi wyłącznie o jedną literkę „n”, praktycznie jednak – o nasze zdrowie. Sztucznie wytworzona wanilina znajduje się w rejestrze NIH niebezpiecznych związków chemicznych. U osób wrażliwych może wywoływać podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji i kontaktowe zapalenie skóry. Lepiej jej zatem unikać.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Dlaczego lepiej postawić na naturalny cukier waniliowy?

W naturalnym cukrze waniliowym znajdziemy minimum 27 proc. wanilii. Rzadko można go kupić w „zwykłych” sklepach, częściej w sklepach ze zdrową żywnością. Jest oczywiście znacznie droższy od popularnego cukru wanilinowego. Nic dziwnego, skoro sama wanilia, obok kardamonu i szafranu, jest najdroższą przyprawą świata.

Naturalny cukier waniliowy zazwyczaj tworzony jest na bazie brązowego cukru. Ale wiadomo…. cukier to cukier, więc jeśli szukamy czegoś zdrowszego, możemy samodzielnie w domu przygotować waniliowy ksylitol. Przepis na ten zdrowy specyfik, który urozmaici smak wielu wypieków, prezentujemy poniżej.

Składniki:

  • 200 g ksylitolu,
  • 4 świeże, mięsiste laski wanilii*

*te dostępne w sklepach i pakowane pojedynczo w plastikowe tubki są drogie. W sklepach internetowych laskę wanilii można kupić już za 1-2 zł. Jeśli chodzi o ksylitol, warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Najlepszy, oryginalny ksylitol pochodzi z fińskiej brzozy. Również ten „cukier” bardziej opłaca się zamówić online.

Przygotowanie:

Laski wanilii rozetnij na pół i tępą stroną noża wydrąż czarne ziarenka. Łupiny przetnij na dwie bądź trzy części. Ksylitol wsyp do szklanego słoika, dodaj wydrążone ziarenka i waniliowe łupiny. Zakręć słoik i energicznie wymieszaj całość, by wanilia dotarła także na spód pojemnika. Zakręcony słoik odstaw na 1-2 tygodnie. Po tym czasie możesz używać preparatu jak zwykłego cukru waniliowego, dodając go do ciast, deserów czy słodząc nim aromatyczne napoje.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wanilia – właściwości

Wanilia to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale także roślina lecznicza. Waniliową nalewkę można stosować przy wyczerpaniu organizmu, chorobach reumatycznych i rozstroju nerwowym, pomocniczo także przy stanach depresyjnych. Roślina ta ma działanie pobudzające, jednak nie przejawia właściwości narkotycznych i nie uzależnia. Wanilia wzmacnia mięsień sercowy, działa przeciwgorączkowo i poprawia ogólną kondycję psychiczną. 

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Czym się różni cukier wanilinowy od cukru waniliowego?”

Dziękuje za ten artykuł! Szczerze nie miałam o tym pojęcia wcześniej i jakby nawet nie zastanawiałam się – a teraz będę zwracać na to uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.