Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

Czemu poród musi boleć?

Żyjemy w czasach, w których możemy wyeliminować ból dosłownie w kilka minut. Ból głowy. Cyk tabletka i bólu nie ma. Ból miesiączkowy. Myk tabletka i ból zniknął. Nie zastanawiamy się, po co nam ten ból. Chcemy, żeby jak najszybciej zniknął.

Inaczej sytuacja wygląda z bólem porodowym. Po pierwsze nie ma na niego magicznej tabletki. A po drugie – jest nam bardzo potrzebny.

Po co nam ból w porodzie?

Ból porodowy nie jest karą. Nie jest też po to, by było nam źle. Jest integralną częścią porodu. 

Ból w codziennym życiu to znak, że coś jest nie tak. Z bólem porodowym jest inaczej. Ból to sygnał, że wszystko dzieje się tak, jak powinno, czyli nasze dziecko przychodzi na świat. 

Ból spełnia konkretne i bardzo ważne funkcje, aby poród był bezpieczny, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Bez zmieniających się doznań porodowych nie wiedziałybyśmy, na jakim etapie porodu jesteśmy. Ból motywuje nas do działania, zmiany pozycji, poruszania się, radzenia sobie z intensywnymi doznaniami. Bez bólu porodowego mogłybyśmy np. spędzić poród wyłącznie leżąc na kanapie, co bez wątpienia zwiększyłoby prawdopodobieństwo komplikacji i porodu zabiegowego. 

Dlaczego niektóre z nas nie odczuwają bólu w porodzie?

Pewnie nieraz zastanawiałaś się, dlaczego jedne kobiety relacjonują ból porodowy jako bardzo intensywny i wręcz nie do zniesienia, a inne jako zupełnie normalne doznanie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Ból jest odczuciem zarówno sensorycznym, jak i emocjonalnym. Nie jest więc bezpośrednio związany z uszkodzeniem tkanek, a ze stresem. Czynnikami, które wielokrotnie wzmacniają sygnał bólowy dochodzący z ciała to:

  • Stres
  • Niepewność
  • Lęk
  • Brak zaufania do własnych sił

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Błędne koło bólu porodowego

Stąd też biorą się indywidualne różnice w doświadczaniu bólu porodowego. Jeżeli boisz się tego, co ma się stać lub tego, co właśnie się dzieje (np. w momencie rozpoczęcia porodu, w chwili przyjęcia do szpitala, podczas rozmowy z personelem medycznym itd.), stajesz się nadwrażliwa i możesz silniej odczuwać ból.

Lęk powoduje napięcie, którego następstwem jest skurcz naczyń krwionośnych i nadmierne napięcie mięśni. Powstaje błędne koło zależności:

LĘK — BÓL — NAPIĘCIE

Na poziomie hormonalnych powoduje to spadek wydzielania endorfin i wzrost wydzielania adrenaliny. Zbyt wysoki poziom tego hormonu w fazie rozwierania się doprowadza do poważnych zakłóceń w akcji skurczowej a co za tym idzie dłuższy poród, zmęczenie, wyczerpanie zapasów energii iiii…silniejszy ból.

Poczucie bezpieczeństwa zmniejsza odczuwanie bólu

Kiedy czujemy się bezpiecznie, mają szansę zadziałać naturalne mechanizmy, które chronią nas przed nadmiernym odczuwaniem bólu. Jesteśmy wówczas w stanie „pomóc sobie” w najwłaściwszy dla nas sposób. Ta pomoc to reagowanie na zmieniającą się dynamikę porodu.

Eliminacja bólu porodowego

O prawdziwej eliminacji bólu porodowego możemy mówić dopiero wtedy, gdy zminimalizujemy lęk przed porodem, jak również napięcie w ciele, które jest ściśle związane z tym lękiem.

Podstawą przygotowania do porodu bez bólu jest oswojenie swoich obaw, zajęcie się ogólnie mówiąc głową oraz negatywnymi przekonaniami na temat porodu. Żadne środki przeciwbólowe nie pomogą w czasie porodu, jeżeli nie zajmiemy się swoją głową. 

Jak zapanować nad naszą głową w porodzie?

Jak zapanować nad głową, abyś po pierwsze nie blokowała naturalnego procesu porodowego, a po drugie zarządzała własnym bólem porodowym na znośnym poziomie?

Jest to tak naprawdę pytanie o stres, lęk lub strach przed porodem.

Z odpowiedzią przychodzą techniki hipnoporodu, czyli porodu w stanie głębokiego relaksu. Poród i relaks? O tak – nie dość, że jest to możliwe, to nawet wskazane! 

Techniki hipnoporodu od wielu lat z powodzeniem stosują kobiety np. w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, tam często nawet połowa personelu na porodówkach ma kwalifikacje związane z hipnoporodem. Spopularyzowany przez narodziny tzw. Royal Babies (najpierw stosowała go w swoim porodach księżna Kate, potem Meghan), hipnoporód staje się coraz bardziej znany również w Polsce.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Czym jest hipnoporód?

Hipnoporód to tak naprawdę cały zestaw technik przygotowania do porodu, który sama możesz praktykować w ciąży, aby następnie zastosować je podczas porodu. Metoda ta opiera się na połączeniu ciała z umysłem, wykorzystuje tylko naukowo dowiedzione fakty, a do tego jest zupełnie bezpieczna, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.

Hipnoza, której używamy podczas porodu, przypomina stan marzeń sennych. Jest to taki stan, jakiego doświadczasz codziennie jadąc samochodem, pod prysznicem, oglądając telewizję itp. W czasie porodu macica napina się zgodnie ze swoim rytmem, a naszym najważniejszym i w zasadzie jedynym zadaniem jest jej na to pozwolić, czyli odpuścić. Mamy pozwolić przyjść dziecku na świat, a nie hamować proces swoim lękiem oraz napinaniem ciała, bo wtedy wszystko przebiega dłużej i boleśniej.

W przygotowaniach do hipnoporodu uczysz się więc świadomie rozluźniać ciało i umysł, głęboko oddychać, nabywasz zaufania do siebie, zaczynasz postrzegać poród jako zupełnie naturalne wydarzenie.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jakie są zalety hipnoporodu?

O zaletach hipnoporodu mogłabym mówić godzinami. Do najważniejszych należą:

  • zminimalizowanie bólu porodowego (niektóre kobiety potrafią nawet zupełnie go wyłączyć),
  • oswojenie obaw i lęków związanych z porodem,
  • lepsza dostawa tlenu do macicy i dziecka,
  • ułatwienie dziecku narodzin,
  • odpowiednia produkcja hormonów w czasie porodu (a to dzięki hormonom poród odbywa się prawidłowo),
  • I wiele wiele więcej.

Możesz sama przekonać się na własnej skórze, jak oswojenie strachu przed porodem oraz złagodzenie napięć w ciele wpływa na samopoczucie w ciąży i odczuwanie bólu porodowego w czasie bezpłatnego mini-kursu Błękitny Poród. Właśnie trwają zapisy

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Czemu poród musi boleć?”

A czy trzeba się powoływać na ból głowy i miesiączkowy, i tak to spłycać, tabletka, cyk i nie ma bólu? Moja teściowa od wielu lat chodzi po lekarzach przez migrenowe bóle głowy, nie, żadne tabletki nie pomagają, robi jej się ciemno przed oczami, zaczyna wymiotować. Ja z kolei mam bóle miesiączkowe a tabletki pomagają żeby móc wstać z łóżka, ale ból nie mija, nawet z toalety jest ciężko skorzystać bo ból promieniuje na odbyt i uda. Artykuł poza tym brzmi jakby zachęcał do nie brania znieczulenia. Ok, można coś proponować, ale to nie jest fajne kiedy gdzieś po drodze ignoruje się i spłyca problem bólów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.