fbpx
Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| Czy dzieci są zdolne do manipulacji?

Czy dzieci są zdolne do manipulacji?

Obserwując dzieci powyżej 6 roku życia (nie wypowiadam się teraz o młodszych) dostrzegam, że stosunkowo często uciekają się do manipulacji. Manipulację definiuję w znaczeniu szerokim – jako działania służące wpływaniu na innych w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Oznacza to instrumentalne traktowanie innych osób – jako narzędzi ułatwiających realizację własnych celów. Zaprzeczanie tendencji dzieci do manipulacji to jak odmawianie im podmiotowości i traktowanie ich jako nieświadome, bierne istoty.

Oczywiście nie jest to kompetencja naturalna. Niemowlęta nie manipulują. Dzieci uczą się tego w procesie socjalizacji. Od dorosłych. Przez obserwowanie, podpatrywanie. Mamy tu do czynienia z modelowaniem czyli ze skupieniem uwagi na takim zachowaniu osoby dorosłej (rodzica), które wydaje się umożliwiać osiągnięcie pożądanych celów, a następnie zapamiętaniu go oraz zastosowaniu we własnym działaniu. Co charakterystyczne, inteligentne dzieci radzą sobie z manipulacją dużo sprawniej. Łatwiej przychodzi im opanowanie społecznych umiejętności potrzebnych do jej skonstruowania. Nauczenie się manipulowania to zresztą kamień milowy ich rozwoju. Manipulacja (podobnie jak kłamanie) wymaga bowiem dużej ekwilibrystyki słownej, większego kombinowania, wyższych kompetencji społecznych (prawda wymaga po prostu mówienia). Manipulacja wydaje się się dzieciom narzędziem zwiększającym poczucie kontroli nad światem. Za jej pomocą próbują zapewnić sobie bezpieczeństwo. Manipulują częściej jeśli wiedzą, że otworzy im to drogę do nagrody lub pomoże uniknąć kary.

Podobnie jak inne rodzaje komunikatów, manipulacja służy wyrażaniu potrzeb. Jest strategią niedoskonałą, ale czasem skuteczną. Działa jednak na krótko i nie buduje zaufania. Warto ją umiejętnie rozbrajać (z ogromnym szacunkiem dla dziecka) i pokazywać, że więcej można osiągnąć otwartą komunikacją.

Jeśli będziesz chciał złapać swoje dziecko na manipulacji, by je ukarać, otrzymasz w zamian, to… czego oczekujesz – manipulację. Z czasem jeszcze bardziej wyrafinowaną. Nie tędy droga! Najbardziej skuteczne jest pokazanie dziecku, że jest akceptowane. Dzieci będą manipulować dużo rzadziej, kiedy po prostu potraktujemy je poważnie, kiedy damy im akceptację i przyzwolenie na bycie sobą. W przyjaznym otoczeniu dziecko nie ma potrzeby stosowania manipulacji, i właśnie dlatego tak istotnym wydaje się stworzenie przestrzeni w relacji z dziećmi, gdzie można się otwarcie i jasno komunikować, bez stosowania sztuczek i wybiegów.


Tomasz Tokarz

- nauczyciel, wykładowca, trener, coach, mediator. Nauczyciel w alternatywnych szkołach. Autor strony: www.innowacyjnaedukacja.blogspot.com
Odwiedź stronę autorki/autora: https://innowacyjnaedukacja.blogspot.com


Czytaj na dziecisawazne.pl

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

odżywianie naturalne
Wegańska Wielkanoc smakuje dokładnie tak, jak tradycyjna! 6 świątecznych przepisów

niemowlę
7 ważnych informacji o masażu wcześniaka

zdrowie
Hałas szkodzi zdrowiu! Jak zadbać o mózg dziecka w pełnym hałasu świecie

rodzina
Zacznijmy traktować ojców poważnie!

rodzina
8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

olini
Zakwas z buraków – naturalny sposób na niedobory żelaza

wychowanie
10 prostych zabaw rozwijających koncentrację uwagi

wychowanie
Swobodna zabawa (bez nadzoru dorosłych!) sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą!

wywiady
Każdy rodzic może być dobrym przywódcą! Rozmowa z Zofią Schacht-Petersen, cz.2

wychowanie
Jak przestać zachęcać dziecko do jedzenia, żeby mogło zacząć jeść