Kategorie
Karmienie piersią

Czy można pić alkohol, karmiąc piersią?

W czasie wakacji częściej spotyka się z przyjaciółmi. Sprzyja to pojawieniu się większej ilości alkoholu na stole. Co z karmiącymi mamami? Czy można pozwolić sobie na lampkę wina lub piwo? Czy ma to wpływ na laktację? Czy może wpłynąć niekorzystnie na dziecko?

Niestety, nie istnieje ustalona bezpieczna dawka, ponieważ zbadanie tego jest niemożliwe ze względów etycznych. Oto kilka istotnych informacji, które karmiąca mama powinna wziąć pod uwagę, jeśli pije alkohol:

alkohol-karmienie-piersia
  1. Poziom alkoholu w mleku jest dokładnie taki sam, jak we krwi. Gdy poziom we krwi się obniży, ten w mleku także.
  2. Dla kobiety o przeciętnych gabarytach zawartość alkoholu w mleku po wypiciu jednego standardowego drinka będzie najwyższa po 30–90 minutach i zniknie po ok. 2 godzinach. Dwa drinki znikną z organizmu po 4 godzinach, trzy po 6 itd.
  3. Badania Hale’a wykazały, że nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do senności, osłabienia, głębokiego snu i zmniejszenia liniowego wzrostu dziecka. Inne badania sugerują opóźnienie psychomotoryczne dzieci matek umiarkowanie pijących (2 i więcej drinków na dobę). Zaleca się także unikanie karmienia piersią co najmniej 2–3 godziny po umiarkowanym piciu alkoholu.
  4. Według kategorii ryzyka Hale’a (Lactation Risk Category) alkohol jest pozycją L3, czyli jest uznawany za umiarkowanie bezpieczny. Dzięki szeroko zakrojonym badaniom nad mlekiem modyfikowanym wiadomo, że lepiej by dziecko wypiło mleko mamy z niewielką ilością alkoholu niż mieszankę.
  5. Krąży pogłoska, że piwo poprawia wypływ mleka dzięki podniesieniu poziomu prolaktyny, ale badania wykazały, że wpływa blokująco na oksytocynę, która jest niezbędna, aby utrzymać laktację na odpowiednim poziomie. Przebywanie ze swoim dzieckiem i częste karmienie go jest najlepszą metodą, która wspomaga uwalnianie się oksytocyny i utrzymanie prawidłowej laktacji.

Przyszła mama unika alkoholu przez dziewięć miesięcy. Czasem każdy ma ochotę na kieliszek wina… Co można zrobić? Jak zminimalizować szansę, że pokarm będzie zawierał alkohol?

  1. Nakarm swoje dziecko tuż przed wypiciem drinka. To zwiększy szansę na długą przerwę między karmieniami. Im większe dziecko, tym większa szansa, że jest już ustalony pewien rytm karmień. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że większym dzieciom także zdarza się domagać karmienia częściej. Ale jeśli wiesz, że twoje dziecko śpi trzy godziny zaraz po tym, jak położysz je do snu, to może być idealny moment na wypicie lampki wina, która zniknie z organizmu, zanim dziecko obudzi się na karmienie.
  2. Sprawdź butelkę wina lub piwa. Zobacz, ile alkoholu mieści się w tej butelce lub ile będzie w szklance, którą zamierzasz wypić.
  3. Zjedz coś przed i w trakcie spożywania alkoholu. Należy pamiętać także o piciu wody przed, w trakcie i po nim.
  4. Wybierz napój alkoholowy o najniższej zawartości alkoholu.
  5. Unikaj alkoholu w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka.
  6. Nie śpij z dzieckiem po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. To zwiększa ryzyko SIDS (zespołu nagłej śmieci łóżeczkowej) i jest uznawane za niebezpieczne.
  7. Jeśli przewidujesz, że wypijesz więcej niż 1-2 drinki, ściągnij wcześniej odpowiednią ilość mleka, gdyby trzeba było nakarmić dziecko przed upływem czasu, w którym zmetabolizujesz alkohol.
  8. Przyjmuje się, że jeśli kobieta czuje się trzeźwa i może prowadzić samochód, to znaczy, że może też karmić.
  9. Nie ściągaj i nie wylewaj mleka. Jedyną metoda, która obniża ilość alkoholu w mleku, jest odczekanie. Ściąganie i wylewanie nic nie da.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wiele kobiet ma szansę cieszyć się lampką wina podczas karmienia, jeśli tylko wybiegnie myślami w przyszłości i to zaplanuje. I tak jak napisano wyżej: mleko matki nawet z odrobiną alkoholu jest lepsze niż mleko modyfikowane.

Tłumaczenie: themilkmeg.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

8 odpowiedzi na “Czy można pić alkohol, karmiąc piersią?”

Zastanawiam się tylko nad jednym jak zdesperowana musi być kobieta która mimo świadomości ryzyka związanego z piciem alkoholu w ciąży czy podczas karmienia sięga po niego. Dla mnie głupota i brak silnej woli.

Picie alkoholu w ciąży jest bardzo ryzykowne, natomiast przy karmieniu to jest inna sprawa. W ciąży zawartość alkoholu we krwi matki = zawartość alkoholu we krwi płodu, co jest bardzo niebezpieczne. Przy karmieniu zawartość alk we krwi = zawartość w mleku, czyli np. mleko zawiera 0,5 promila czystego alkoholu, czyli 0,05%. Czyli dziecko spożywa śladowe ilości alkoholu. A jeśli między piciem a karmieniem jest przerwa, to alkohol zostaje zmetabolizowany i karmienie jest całkowicie bezpieczne.
Jeśli Cię niepokoi alkohol przy karmieniu, to go nie pij, ale nie zarzucaj głupoty wszystkim matkom, które nie są całkowitymi abstynentkami.

Dzieci są ważne, czy zachcianka mamy? Chęć napicia się lampki wina nie może być priorytetowe nad zdrowiem i bezpieczeństwem dziecka.

Kto jest autorem badań, mówiących o blokującym działaniu piwa na oksytocynę? Efekt na laktację po wypiciu Karmi, tak szeroko polecanego przez położne, moim zdaniem wynika z działania relaksacyjnego alkoholu. Kobieta się uspokaja, odstresowuje i w efekcie poprawia się ilość pokarmu. Nic więcej. A wypicie kilku takich piw, podczas karmienia dziecka często co chwilę, może być dla niego szkodliwe. Chciałabym prosić o źródło cytowanych badań, aby móc to wykorzystać w dyskusjach z młodymi mamami, koleżankami. Pozdrawiam redaktorów portalu. Super!

Niestety nie mam linku odnoszącego się bezpośrednio do tych badań. Oto bibliografia: Australian Breastfeeding Association, 2013, Alcohol and breastfeeding, a guide for mothers, ABA ; Hale, T 2010, Medication and mother’s milk, 14 edn, Hale Publishing, Amarillo.

Wg mnie wszystko jest dla nas, matek, tylko z głową. Spożywanie alkoholu w trakcie ciąży jest niedopuszczalne, jednak w trakcie karmienia piersią pozwalam sobie na lampkę wina od czasu, do czasu – zawsze w takiej sytuacji sprawdzam swoje mleko testem Milkscreen (dostępny w internecie w Polsce). Bez stresu i niepewności mogę wtedy nakarmić swoje maleństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.