fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Czy można pić alkohol, karmiąc piersią?

Czy można pić alkohol, karmiąc piersią?

W czasie wakacji częściej spotyka się z przyjaciółmi. Sprzyja to pojawieniu się większej ilości alkoholu na stole. Co z karmiącymi mamami? Czy można pozwolić sobie na lampkę wina lub piwo? Czy ma to wpływ na laktację? Czy może wpłynąć niekorzystnie na dziecko?

alkohol-karmienie-piersia

Niestety, nie istnieje ustalona bezpieczna dawka, ponieważ zbadanie tego jest niemożliwe ze względów etycznych. Oto kilka istotnych informacji, które karmiąca mama powinna wziąć pod uwagę, jeśli pije alkohol:

 1. Poziom alkoholu w mleku jest dokładnie taki sam, jak we krwi. Gdy poziom we krwi się obniży, ten w mleku także.
 2. Dla kobiety o przeciętnych gabarytach zawartość alkoholu w mleku po wypiciu jednego standardowego drinka będzie najwyższa po 30–90 minutach i zniknie po ok. 2 godzinach. Dwa drinki znikną z organizmu po 4 godzinach, trzy po 6 itd.
 3. Badania Hale’a wykazały, że nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do senności, osłabienia, głębokiego snu i zmniejszenia liniowego wzrostu dziecka. Inne badania sugerują opóźnienie psychomotoryczne dzieci matek umiarkowanie pijących (2 i więcej drinków na dobę). Zaleca się także unikanie karmienia piersią co najmniej 2–3 godziny po umiarkowanym piciu alkoholu.
 4. Według kategorii ryzyka Hale’a (Lactation Risk Category) alkohol jest pozycją L3, czyli jest uznawany za umiarkowanie bezpieczny. Dzięki szeroko zakrojonym badaniom nad mlekiem modyfikowanym wiadomo, że lepiej by dziecko wypiło mleko mamy z niewielką ilością alkoholu niż mieszankę.
 5. Krąży pogłoska, że piwo poprawia wypływ mleka dzięki podniesieniu poziomu prolaktyny, ale badania wykazały, że wpływa blokująco na oksytocynę, która jest niezbędna, aby utrzymać laktację na odpowiednim poziomie. Przebywanie ze swoim dzieckiem i częste karmienie go jest najlepszą metodą, która wspomaga uwalnianie się oksytocyny i utrzymanie prawidłowej laktacji.

Przyszła mama unika alkoholu przez dziewięć miesięcy. Czasem każdy ma ochotę na kieliszek wina… Co można zrobić? Jak zminimalizować szansę, że pokarm będzie zawierał alkohol?

 1. Nakarm swoje dziecko tuż przed wypiciem drinka. To zwiększy szansę na długą przerwę między karmieniami. Im większe dziecko, tym większa szansa, że jest już ustalony pewien rytm karmień. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że większym dzieciom także zdarza się domagać karmienia częściej. Ale jeśli wiesz, że twoje dziecko śpi trzy godziny zaraz po tym, jak położysz je do snu, to może być idealny moment na wypicie lampki wina, która zniknie z organizmu, zanim dziecko obudzi się na karmienie.
 2. Sprawdź butelkę wina lub piwa. Zobacz, ile alkoholu mieści się w tej butelce lub ile będzie w szklance, którą zamierzasz wypić.
 3. Zjedz coś przed i w trakcie spożywania alkoholu. Należy pamiętać także o piciu wody przed, w trakcie i po nim.
 4. Wybierz napój alkoholowy o najniższej zawartości alkoholu.
 5. Unikaj alkoholu w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka.
 6. Nie śpij z dzieckiem po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. To zwiększa ryzyko SIDS (zespołu nagłej śmieci łóżeczkowej) i jest uznawane za niebezpieczne.
 7. Jeśli przewidujesz, że wypijesz więcej niż 1-2 drinki, ściągnij wcześniej odpowiednią ilość mleka, gdyby trzeba było nakarmić dziecko przed upływem czasu, w którym zmetabolizujesz alkohol.
 8. Przyjmuje się, że jeśli kobieta czuje się trzeźwa i może prowadzić samochód, to znaczy, że może też karmić.
 9. Nie ściągaj i nie wylewaj mleka. Jedyną metoda, która obniża ilość alkoholu w mleku, jest odczekanie. Ściąganie i wylewanie nic nie da.

Wiele kobiet ma szansę cieszyć się lampką wina podczas karmienia, jeśli tylko wybiegnie myślami w przyszłości i to zaplanuje. I tak jak napisano wyżej: mleko matki nawet z odrobiną alkoholu jest lepsze niż mleko modyfikowane.

Tłumaczenie: themilkmeg.com
Foto


Ewa Krogulska

Redaktorka dziecisawazne.pl, psycholog, doula i certyfikowana promotorka karmienia piersią.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://www.facebook.com/ewakrogulskaonline/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?

wychowanie
Bezwarunkowa akceptacja to nie rozpieszczanie

wywiady
“Kocham Cię takim, jakim jesteś” może zmienić świat. Rozmowa z André Stern