Kategorie
ekowiadomości

Czy można pić wodę z kranu?

Pracownicy Sanepidu zapewniają, że “kranówka” nie różni się znacznie od wody butelkowanej, którą kupujemy w sklepie

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Po raz kolejny poruszamy temat wody do picia. Może pora przekonać się do wody prosto z kranu? Choć większości z nas „kranówka” kojarzy się z bakteriami, chlorem i zanieczyszczeniami, pracownicy Sanepidu zapewniają, że nie różni się ona znacznie od wody butelkowanej, którą kupujemy w sklepie.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

35 PLN

Książka, dzięki której poznasz zagadnienia związane z jedzeniem, snem, zabawą, odpieluchowaniem, bezpieczną relacją oraz adaptacją w przedszkolu małego dziecka.

Kompleksowy poradnik, który musisz przeczytać!

Woda w polskich kranach w większości pochodzi z ujęć głębinowych. Woda w kranach w większych miastach pochodzi z ujęć powierzchniowych. Woda ta jest bardzo dobrej jakości, ponieważ jest bardzo często poddawana kontroli. Poza tym, system uzdatniania i oczyszczania wody staje się coraz bardziej nowoczesny. Jeżeli pojawiają się jakieś przekroczenia mikrobiologiczne i chemiczne (głównie w małych wodociągach, szczególnie w Polsce południowej i południowo-wschodniej), to są one wynikiem problemów z kanalizacją czy pozostałości po nawozach azotowych czy fosforowych.

Badania z 2008 roku, które przeprowadził „Świat konsumenta”, wykazują, że woda z kranu podlega w Polsce bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż ta sprzedawana w butelkach. „Kranówka” zawiera jony i wapna, i magnezu, których potrzebuje nasz organizm.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Przegotowywać czy nie?

Generalnie nie ma potrzeby przegotowywania wody wodociągowej, jednak należy zwrócić uwagę na jakość rur w starszych budynkach. Zazwyczaj sposób konserwacji instalacji pozostawia wiele do życzenia. Stare i zaniedbane rury mogą mieć wpływ na jakość wody.

„Kranówka” musi spełniać normy wyznaczone rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Jednak lekarze zalecają, by mimo wszystko dzieciom podawać wodę przegotowaną. Należy pamiętać, aby przed napełnieniem czajnika wodą do wypicia albo przegotowania przez kilka sekund „spuścić” wodę z kranu. Przez te kilka sekund pozbywamy się wody, która może zawierać metale.

Foto

Karolina Ślusarczyk

Autor/ka: Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.

1 odpowiedź na “Czy można pić wodę z kranu?”

To zależy od tego z jakiego kranu. Bo np. woda z kranu w górach np. pod zakopanem, różni się od wody z Warszawy z wiadomych względów. Jak dla mnie w smaku jest zasadnicza różnica. Co nie oznacza, że wszystkie wody butelkowe spełniają dobre standardy. Jednak mimo wszystko te dobre są dużo lepszej jakości. Warto zaufać przede wszystkim swojemu smakowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *