Kategorie
Niemowlę

“Czy przesypia już całe noce?”

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Czy tobie także to się przydarzyło? Raz albo dwa, a może tysiąc razy? Rozmawiasz z kimś o swoim maluchu i nagle pada pytanie: Czy przesypia już całe noce? Jeśli powiesz tak, najprawdopodobniej usłyszysz: Gratulacje! Dobra robota!  Ale jeśli odpowiesz szczerze, otworzysz puszkę Pandory. Narazisz się na niechciane rady i instruktaż, jak w prawidłowy sposób nauczyć dziecko spać: odłożyć do łóżeczka i pozwolić płakać, aż padnie ze zmęczenia.

Jeśli Twoje dziecko nie przesypia całych nocy, możesz mieć poczucie, że coś jest nie tak. Niektóre z tych ciągłych pytań i porad zaczynają powodować, że faktycznie zastanawiasz się, czy nie masz jakiegoś problemu, który należałoby rozwiązać.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Karmienie piersią

34 PLN

Praktyczny i mądry przewodnik po całym okresie karmienia piersią, od ciąży do odstawienia od piersi.

Jeśli zaczynasz myśleć w ten sposób, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie: Czy faktycznie uważam to za problem?

Rozważmy na początku, co w przypadku dzieci NIE jest problemem:

  • GDZIE Twoje dziecko śpi: łóżeczko, kosz, kołyska, huśtawka, a może wasze łóżko – dopóki dziecko jest bezpieczne, nie ma to najmniejszego znaczenia. Nie istnieje żadna złota reguła, która ustala jedyne słuszne miejsce snu twojego malucha.
  • JAK często dziecko się budzi: tak naprawdę wszyscy ludzie wybudzają się na chwilę, gdy zmieniają się fazy snu – czasem do 6 razy w ciągu nocy! Dzieci także tak robią, z tą różnicą, że fazy ich snu są krótsze i jest ich więcej niż u osób dorosłych. Więc prawdę mówiąc to fizycznie niemożliwe, aby twoje dziecko przespało całą noc bez obudzenia.
  • CO sądzą na ten temat krewni, sąsiedzi, znajomi i w ogóle inni ludzie: dopóki dana osoba nie mieszka w twoim domu i nie jest bezpośrednio zaangażowana w opiekę nad dzieckiem, jej opinie powinny interesować cię w takim stopniu jak zeszłoroczny śnieg.

Żadna z powyższych rzeczy nie oznacza problemu ze snem, JEŚLI (i to jest sedno sprawy) tata, mama i dziecko są szczęśliwi i wyspani. Gdy wszyscy w domu są zadowoleni i wyspani, to jedynym problemem, jaki macie, są niechciane rady. Jeśli tak jest, powiedz po prostu: Dzięki za twoje pomysły. Dajemy sobie radę. Jeśli rozmówca będzie dalej drążył, utnij temat: Dzięki za troskę, wszystko w porządku. Może tobie to nie odpowiada, ale nam tak.

Przyjrzyjmy się zatem, co tak naprawdę jest problemem:

  • DZIECKO nie śpi zbyt dobrze: przez pierwsze dwa lata życia dzieci potrzebują od 13 do 16 godzin snu na dobę, wliczając drzemki. To konieczność, niezbędna do tego, aby maluchy były w dobrym nastroju i rozwijały się prawidłowo.
  • DOROŚLI, czyli ty lub twój partner, jesteście niewyspani, przemęczeni, nieszczęśliwi: bycie rodzicem i wychowywanie małego człowieka to najważniejsze zadanie w twoim życiu. Jeżeli przez to, że jesteś permanentnie niewyspana, nie możesz z należytą uwagą zajmować się dzieckiem, albo zabiera ci to całą radość, pora znaleźć inne rozwiązanie.
  • To, co działało DO TEJ PORY, już nie zdaje egzaminu. Mogłaś być absolutnie przeszczęśliwa karmiąc nocą noworodka co godzinę lub dwie. Mógł to być najwspanialszy czas twoim życiu. Ale jeśli to, co sprawdzało się do tej pory, już wam nie wystarcza, może jest to pora na zmiany!

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Pakiet: Jak zrozumieć małe dziecko + Rozwój seksualny dzieci

65,55 PLN

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci oraz całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat.

Najważniejsza sprawa to ocena, czy faktycznie coś ci przeszkadza, czy tylko wydaje ci się to problemem, bo ktoś inny zasiał w tobie ziarno niepewności. Skupiaj się tylko na rzeczach, które dotyczą bezpośrednio zdrowia twojego dziecka i szczęścia całej rodziny. Jeśli coś ci przeszkadza, warto zastanowić się nad zmianą. Ciężko być dobrym rodzicem, kiedy nocna opieka nad dzieckiem cię przytłacza. Najważniejsze to nie zostawiać malucha samego, aby się wypłakał. Jest cała masa innych sposobów, które z czułością i łagodnie pomogą dziecku przejść przez tę zmianę.

Przeczytaj: Dokarmianie a karmienia piersią, cz.3. “Kiedy prześpi całą noc?”

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Pamiętaj, znasz swoje dziecko najlepiej na świecie. Zaufaj swojej intuicji i zdaj się na to, co podpowiada ci serce. Ciesz się każdą, bezcenną chwilą!

Tłumaczenie: attachmentparenting.org

Ewa Krogulska

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

5 odpowiedzi na ““Czy przesypia już całe noce?””

Cóż, zaczęłam dobrze sypiac jak odstawilam syna od piersi. Wcześniej czułam sie jak zombi. Wytrzymałam dwa lata.

13 – 16 godzin? Matko… moje prawie dwuletnie dziecko od dawna już w nocy sypia po 8- 9 godzin a w dzień maks 2 godziny. Zastanawiam się dlaczego??? :( ale od urodzenia mało spal. Już jako noworodek miał na moje oko dlugie okresy czuwania… Nocy nie przespałam dopóki nie odstawilam go od piersi w nocy.

Bo to, co autorka artykułu nazywa “niezbędną koniecznością” wcale czymś takim nie jest. Pani Ewa sugeruje, że minimum u dzieci do 2 lat to 13 godzin. Moja prawie dwulatka od dawna już śpi po 9-10 w nocy i do 1,5 w dzień, a jest uśmiechniętym łobuzem. Rozwija się też prawidłowo.
Nie wydaje mi się dobrym pomysłem używanie tak kategorycznym stwierdzeń w przypadku dzieci, bo powoduje to tylko frustrację u rodziców. Długo mi zajęło zrozumienie, że każde dziecko jest inne i to moje wcale nie musi spać tyle ile piszą książki/poradniki/strony internetowe, żeby się dobrze rozwijać.

Ja tez z tym jesten pogodzona, aczkolwiek wszedzie od wszystkich słyszę, ze ich dziecko po 12 godzin w nocy śpi a moj tyle nawet na dobę nie przesypia… i to jest frustrujące ;)

moj synek zaczal przesypiac wszystkie noce (od ok h20 do 7) jak skonczyl 3 mce (karmilam go 7 mcy, pozniej przeszlam na mm), dodatkowo w ciagu dnia mial dwie drzemki po ok 2 h ;) a corcia…po ukonczeniu 2 tyg!! tak po 2 tyg przesypiala ciurkiem caaala noc (tez tak od h20 do ok 5-6 rano), karmilam ja przeszlo 14 mcy (nie dostawala zadnych kaszek ani mm, nigdy nawet nie pila z butelki) ;) tylko niestety w ciagu dnia spac juz nie chciala…dopiero po ukonczeniu roku spala w ciagu dnia ok 1,5 h, teraz ma dwa latka i potrafi spac 2-3 h :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *