| Czy w naszej strefie klimatycznej musimy chronić oczy dziecka przed słońcem? Rozmowa z okulistką Anną Klonowską

Czy w naszej strefie klimatycznej musimy chronić oczy dziecka przed słońcem? Rozmowa z okulistką Anną Klonowską

Przyszło wyczekiwane lato a z nim dużo słońca! Nareszcie można do woli korzystać z dobrodziejstw pogody i wystawiać buzię do słońca. No właśnie, jak to jest z tą ekspozycją na słońce? Chronić skórę - wiadomo, a oczy? O ochronę oczu przed słońcem pytamy okulistkę dziecięcą - dr Anną Klonowską.

Czy w naszej strefie klimatycznej musimy koniecznie chronić oczy dziecka przed słońcem?

Nie jest to konieczne. Zdecydowana większość dzieci nie potrzebuje ochrony przed słońcem. Przy dużej ekspozycji na światło najmłodsi mrużą oczy (górna powieka chroni wtedy oko przed zbyt dużą ilością promieniowania UV). Równolegle zwęża się źrenica, jak przesłona w aparacie, redukując ilość promieni wpadających do oka. Są oczywiście pewne wyjątki, kiedy okulary słoneczne są pomocne, np. u dzieci z ostrym, infekcyjnym lub alergicznym, zapaleniem spojówek, kiedy jednym z objawów jest światłowstręt. Wtedy dla złagodzenia objawów można dziecku założyć okulary przeciwsłoneczne. Okulary warto również założyć, kiedy w słoneczny dzień dziecko przebywa nad wodą lub na śniegu, ponieważ wtedy promieniowanie słoneczne odbite od tafli wody lub śniegu, wpada do oka nie osłoniętego powieką dolną. Na co dzień, przy promieniach padających z góry, górna powieka, poprzez efekt mrużenia oczu, chroni nas przed nadmierną ekspozycją słoneczną.

Jak ochrona oczu przed słońcem wpływa na produkcję witaminy D w skórze? Podobno w naszym klimacie mamy jej za mało.

Nie ma to związku. Witamina D powstaje w skórze eksponowanej na słońce, nawet wtedy gdy nosimy okulary ochronne. 

Czy istnieje coś takiego jak “za długa ekspozycja oczu na słońce”? Jeśli tak, to jaki czas możemy uznać za zbyt długi i jakie mogą być tego konsekwencje?

Niestety, w XXI wieku mamy raczej do czynienia ze zbyt małą ekspozycja na naturalne światło słoneczne. Pokolenie dzisiejszych dzieci i nastolatków to domatorzy. Z tego wynikają poważne  konsekwencje dla oczu, z którymi boryka się już cały cywilizowany świat. Mam tu na myśli „epidemię” krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży. Badania naukowe pokazują, że minimalny okres przebywania na zewnątrz to dwadzieścia godzin tygodniowo przez cały rok. Maksymalny czas nie został określony.

Jak chronić oczy niemowląt – czy kapelusz lub czapka z daszkiem wystarczą?

Zdecydowanie wystarczy czapka z daszkiem. 

Czy to prawda, że okulary przeciwsłoneczne mogą wpływać niekorzystnie na wzrok dziecka? 

Okulary chroniące oczy dziecka przed słońcem nie mogą być tylko ciemne. Muszą mieć filtry UV, potwierdzone certyfikatem, a nie wyłącznie naklejką na szkłach. Jeśli nałożymy dziecku ciemne okulary bez filtrów, źrenica przy słabszym oświetleniu poszerzy się i całe promieniowanie UV dostanie się do oka. Kupujmy więc swoim dzieciom wyłącznie okulary certyfikowane, najlepiej u optyka. Jeśli już mamy okulary przeciwsłoneczne i nie jesteśmy pewni, czy mają odpowiednie filtry, warto to sprawdzić przy pomocy urządzenia dostępnego w większości salonów optycznych.

Dr n. med Anna Klonowska jest specjalistą okulistyki od 2006 roku. Staż specjalizacyjny odbywała w Klinice Okulistyki i Onkologii Okulistycznej UJ CM w Krakowie. Przedmiotem szczególnego zainteresowania dr Anny Klonowskiej jest jaskra oraz okulistyka dziecięca. Przyjmuje w gabinecie w Krakowie przy ul. Twardowskiego 36/1 

 


NATULI Dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

ciąża i poród
10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
– Nudzi mi się, – No to chodź się przytulić

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.