Kategorie
Zdrowie

Czystek – na wzmocnienie, na przeziębienie, na boreliozę

Najprawdopodobniej sporo słyszałeś o dobroczynnej zielonej herbacie, która ma silne działanie antyoksydacyjne i wzmacnia układ immunologiczny, chroniąc nas przed chorobami. Jednak zielona herbata zawiera też sporo teiny, w związku z czym nie jest to napój bez wad i szczególnie nie poleca się serwować go dzieciom. Wszystkim tym, którzy chcą unikać substancji psychoaktywnych i szukają dla siebie alternatywy, polecamy czystek – dużo zdrowszy napój ziołowy, który spożywany regularnie, czyni cuda w naszym ciele.

Czystek – na wzmocnienie

To wyjątkowo bezpieczna roślina, której nie da się przedawkować. Napar z czystka można więc pić regularnie, bez obaw o skutki uboczne. Przed zakupem warto upewnić się, że w opakowaniu znajduje się cięte, certyfikowane zioło. Do mielonego czystka dorzuca się niekiedy pozbawione wartości gałązki, które znacznie pogarszają jego skład i sztucznie wypełniają opakowanie. Certyfikat często załatwia sprawę, a dodatkowo informuje o warunkach, w jakich uprawiana była roślina.

Historia czystka sięga czasów wyjątkowo odległych, a w medycynie ludowej jest to powszechnie stosowane zioło w rejonie Morza Śródziemnego, skąd pochodzi. Dużą popularnością napary z czystka cieszą się również w Turcji. Uznawana za jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ odpornościowy, ma dobroczynne działanie również w przypadku kilkumiesięcznych dzieci i znakomicie smakuje z dodatkiem ksylitolu, soku z cytryny lub naturalnego soku malinowego.

O jego skuteczności świadczy wiele badań naukowych. Spora część z nich potwierdza, że czystek:

1. Działa odmładzająco

To najbogatsze wśród roślin europejskich źródło polifenoli, charakteryzujących się działaniem antyoksydacyjnym. Antyoksydacja polega na neutralizowaniu wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie i powstawanie wielu chorób (ale też niszczenie tych istniejących).

2. Leczy przeziębienia i grypę

Polifenole są doskonałą bronią przeciw drobnoustrojom, np. wirusom, ale skutecznie radzą sobie również z grzybami, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych czystek pomaga szybciej pozbyć się symptomów. Podobno jest wielokrotnie silniejszym specyfikiem, niż popularny lek na grypę – Tamiflu.

3. Działa na bakterię wywołującą boreliozę

Chroni przed zakażeniem, ale działa również leczniczo, gdy do niego dojdzie: substacje zawarte w czystku “odklejają” krętki (bakterie będące przyczyną boreliozy), przez co zostają one unieszkodliwione. W przypadku zakażenia można stosować zewnętrznie i wewnętrznie.

4. Pomaga zwalczać ból

Czystek działa przeciwzapalnie i oddziałuje na nocyreceptory, czyli receptory bólu. Mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty przynosi ulgę, z uwagi na swoje właściwości antyproliferacyjne i cytotoksyczne.

5. Leczy łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy…

Ale też powracające infekcje zatok, grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszki i wiele innych schorzeń powodowanych przez wirusy, bakterie i grzyby. Jest skuteczny również w przypadku tych osób, którym nie pomagają antybiotyki.

6. Chroni serce i naczynia krwionośne

Badania pokazują, że śmiertelność w południowej Francji i Włoszech z powodu zawału serca jest niższa niż w północnej Europie i Ameryce. Jak się okazuje, wszystko to zasługa wina, które w południowych kulturach spożywane jest w znacznie większej ilości. A w winie znajdziemy właśnie polifenole. Dokładnie te same, które odnajdziemy w czystku – nieuzależniającym, a więc takim, który może być spożywany bez ograniczeń. Do tego czystek polifenoli ma znacznie więcej, niż wino.

7. Wspomaga higienę jamy ustnej

Można go stosować jako zdrowy zamiennik dla drogeryjnych płynów do płukania ust, w których najczęściej znajdziemy masę toksycznych substancji, w tym triklosan. Napar do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem, który wzmocni działanie antybakteryjne płukanki.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka

Zobacz w księgarni Natuli.pl

8. Redukuje zapach potu

Pijąc regularnie napar z czystka pozbywamy się zapachu potu. Wystarczy stosować codziennie neutralny dla skóry ałun (zamiast sztucznych, zapachowych antyperspirantów blokujących pory i zatrzymujących toksyny w organizmie) i pić czystek, by – nawet przy większym wysiłku fizycznym – nie odczuwać dyskomfortu z powodu zapachu potu.

9. Działa zbawiennie na przewód pokarmowy

Czystek poprawia mikrokrążenie żołądka, działa przeciw kwaśnicowo i rozkurczowo na jelito czcze. Ponadto poprawia wydolność energetyczną komórek nabłonka jelit.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.