Czystek – na wzmocnienie
To wyjątkowo bezpieczna roślina, której nie da się przedawkować. Napar z czystka można więc pić regularnie, bez obaw o skutki uboczne. Przed zakupem warto upewnić się, że w opakowaniu znajduje się cięte, certyfikowane zioło. Do mielonego czystka dorzuca się niekiedy pozbawione wartości gałązki, które znacznie pogarszają jego skład i sztucznie wypełniają opakowanie. Certyfikat często załatwia sprawę, a dodatkowo informuje o warunkach, w jakich uprawiana była roślina.
Historia czystka sięga czasów wyjątkowo odległych, a w medycynie ludowej jest to powszechnie stosowane zioło w rejonie Morza Śródziemnego, skąd pochodzi. Dużą popularnością napary z czystka cieszą się również w Turcji. Uznawana za jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ odpornościowy, ma dobroczynne działanie również w przypadku kilkumiesięcznych dzieci i znakomicie smakuje z dodatkiem ksylitolu, soku z cytryny lub naturalnego soku malinowego.
O jego skuteczności świadczy wiele badań naukowych. Spora część z nich potwierdza, że czystek:
1. Działa odmładzająco
To najbogatsze wśród roślin europejskich źródło polifenoli, charakteryzujących się działaniem antyoksydacyjnym. Antyoksydacja polega na neutralizowaniu wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie i powstawanie wielu chorób (ale też niszczenie tych istniejących).

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
2. Leczy przeziębienia i grypę
Polifenole są doskonałą bronią przeciw drobnoustrojom, np. wirusom, ale skutecznie radzą sobie również z grzybami, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych czystek pomaga szybciej pozbyć się symptomów. Podobno jest wielokrotnie silniejszym specyfikiem, niż popularny lek na grypę – Tamiflu.
3. Działa na bakterię wywołującą boreliozę
Chroni przed zakażeniem, ale działa również leczniczo, gdy do niego dojdzie: substacje zawarte w czystku “odklejają” krętki (bakterie będące przyczyną boreliozy), przez co zostają one unieszkodliwione. W przypadku zakażenia można stosować zewnętrznie i wewnętrznie.
4. Pomaga zwalczać ból
Czystek działa przeciwzapalnie i oddziałuje na nocyreceptory, czyli receptory bólu. Mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty przynosi ulgę, z uwagi na swoje właściwości antyproliferacyjne i cytotoksyczne.
5. Leczy łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy…
Ale też powracające infekcje zatok, grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszki i wiele innych schorzeń powodowanych przez wirusy, bakterie i grzyby. Jest skuteczny również w przypadku tych osób, którym nie pomagają antybiotyki.
6. Chroni serce i naczynia krwionośne
Badania pokazują, że śmiertelność w południowej Francji i Włoszech z powodu zawału serca jest niższa niż w północnej Europie i Ameryce. Jak się okazuje, wszystko to zasługa wina, które w południowych kulturach spożywane jest w znacznie większej ilości. A w winie znajdziemy właśnie polifenole. Dokładnie te same, które odnajdziemy w czystku – nieuzależniającym, a więc takim, który może być spożywany bez ograniczeń. Do tego czystek polifenoli ma znacznie więcej, niż wino.
7. Wspomaga higienę jamy ustnej
Można go stosować jako zdrowy zamiennik dla drogeryjnych płynów do płukania ust, w których najczęściej znajdziemy masę toksycznych substancji, w tym triklosan. Napar do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem, który wzmocni działanie antybakteryjne płukanki.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
8. Redukuje zapach potu
Pijąc regularnie napar z czystka pozbywamy się zapachu potu. Wystarczy stosować codziennie neutralny dla skóry ałun (zamiast sztucznych, zapachowych antyperspirantów blokujących pory i zatrzymujących toksyny w organizmie) i pić czystek, by – nawet przy większym wysiłku fizycznym – nie odczuwać dyskomfortu z powodu zapachu potu.
9. Działa zbawiennie na przewód pokarmowy
Czystek poprawia mikrokrążenie żołądka, działa przeciw kwaśnicowo i rozkurczowo na jelito czcze. Ponadto poprawia wydolność energetyczną komórek nabłonka jelit.