Kategorie
Polecamy

Dezynfekcja w przedszkolu – w trosce o bezpieczeństwo dzieci

Organizmy dzieci są wyjątkowo mocno narażone na atak różnego rodzaju szkodliwych patogenów, ponieważ układ immunologiczny maluchów nie pracuje jeszcze w sposób optymalny. Dlatego tak ważne, aby przywiązywać szczególną wagę do zachowania odpowiedniego poziomu higieny. Dotyczy to zwłaszcza tych miejsc, w których przebywa jednocześnie wiele dzieci. W takich warunkach łatwo o przenoszenie zarazków podczas zabawy, stąd systematyczna dezynfekcja zabawek i dywanów w przedszkolach staje się jednym z kluczowych elementów profilaktyki chorób.

Zachowanie wysokich standardów higienicznych w przedszkolach i żłobkach

Bakterie i wirusy rozmnażają się na tyle szybko, że bez podjęcia zdecydowanych kroków trudno zapobiegać rozwojowi chorób. Dobrze o tym wiedzą pracownicy placówek przedszkolnych. Przy zaniedbaniu kwestii higienicznych przedszkola i żłobki nie mogłyby normalnie pracować, ponieważ nieustannie dochodziłoby do pojawiania się nowych infekcji.

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jednak samo czyszczenie podłogi i dywanów nie wystarczy. Równie dużym siedliskiem patogenów okazują się zabawki przenoszone nieustannie z rąk do rąk (a czasami też do buzi) czy dywany, które z racji swojej struktury są nośnikiem wielu patogenów. Efektywne czyszczenie pluszaków czy klocków musi, zatem obejmować też aspekt dezynfekcji, aby pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów. Z takim zadaniem doskonale sobie radzą zaawansowane technologicznie parownice Tecnovap, które wytwarzają suchą i gorącą parę pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu dezynfekcja w przedszkolu jest prosta, szybka i ekologiczne, a co najważniejsze – zgodna z obowiązującymi zasadmi.

Myjki parowe profesjonalne lepsze niż tradycyjne metody

Woda i szare mydło to dobry sposób na czyszczenie tylko niektórych zabawek. Proste klocki o idealnie gładkiej powierzchni rzeczywiście można doprowadzić do higienicznej czystości za pomocą takiej tradycyjnej metody, ale już takie o nieregularnych kształtach sprawiają większy kłopot. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku pluszaków. Czyszczenie ich wodą okazuje się nie tylko dość niewygodne, ale i mało skuteczne. Kiedy taka zabawka nasiąknie wilgocią, to trudno ją dokładnie wysuszyć, a przecież wtedy staje się dobrą pożywką dla rozwijających się patogenów.

W związku z tym coraz więcej placówek przedszkolnych szuka nowocześniejszych, a przede wszystkim efektywniejszych sposobów na doprowadzenie każdego typu zabawki do stanu w którym nie będą one zagrażały najmłodszym. Rozwiązaniem są parownice profesjonalne, która usuwają wszelkie zabrudzenia nawet z najmniejszych zakamarków, a jednocześnie dobrze dezynfekują. To możliwe, ponieważ para wodna zostaje wyrzucona na zewnątrz pod wysokim ciśnieniem np. 6-barowym, więc szybko rozbija cząsteczki brudu.

Parownica Evo 304 Tecnovap – idealna myjka parowa do dezynfekcji przedszkola

Co ważne, mamy do czynienia z parą suchą i gorącą. Dzięki wysokiej temperaturze giną chorobotwórcze drobnoustroje. Z kolei wilgotność na poziomie 3-5% sprawia, że czyszczone powierzchnie nie przesiąkają wilgocią. Dlatego nawet pluszaki czy dywany niemal od razu nadają się do ponownego użytku – nie trzeba ich specjalnie suszyć, ani też martwić się, że woda zniszczy ich strukturę.

Higieniczna czystość z profesjonalnymi parownicami

Warto podkreślić jeszcze jeden atut czyszczenia parowego, ponieważ usuwanie widocznych zabrudzeń oraz niebezpiecznych mikroorganizmów to nie wszystko. Ważny jest także fakt, że sterylną czystość uzyskuje się bez stosowania agresywnych środków chemicznych. Sucha i gorąca para wodna nie powoduje alergii. Okazuje się całkowicie bezpieczna dla młodych organizmów, czego nie da się powiedzieć o tradycyjnych preparatach czyszczących, które narażają dzieci na kontakt z alergenami. Tego typu substancje często uczulają i powodują problemy dermatologiczne bądź z układem oddechowym. Dlatego nie zaleca się stosowania preparatów chemicznych do czyszczenia miejsc i przedmiotów, do których bezpośredni dostęp mają dzieci.

Myjki parowe są zatem nie tylko skuteczne w usuwaniu brudu i patogenów, ale również w 100% bezpieczne dla wrażliwych organizmów maluchów. Według specjalistów wystarczy raz w tygodniu przeprowadzić zabieg dokładnego czyszczenia i dezynfekcji zabawek w przedszkolach, aby zapewnić dzieciom odpowiedni poziom higieny. W przypadku podwyższonego ryzyka epidemicznego warto jednak zwiększyć częstotliwość mycia, aby rzeczywiście najmłodsi mogli się bawić w naprawdę bezpiecznych warunkach.

Efektywna dezynfekcja zabawek i dywanów w przedszkolach

Czyszczenie i dezynfekcja zabawek oraz dywnaów w przedszkolach z wykorzystaniem maszyny parowej to zatem wyjątkowo wydajny, szybki i bezproblemowy sposób na uzyskanie nieskazitelnie czystych powierzchni każdego rodzaju, także materiałowych. Sucha para dociera do każdej szczeliny, a zarazem nie przemacza. Dobrze rozpuszcza brud, a przede wszystkim umożliwia pozbycie się z zabawek roztoczy, wirusów i bakterii. Co ważne, mycie parowe nie zajmuje się też dużo czasu, a zabawki od razu nadają się do ponownego użytku.

Dodatkowy bonus parownic

Decydując się na zakup parownicy do dezynfekcji przedszkola, otrzymujemy także doskonałe narzędzie do codziennego sprzątania. Parownica oferuje dezynfekcję, ale również doskonałe właściwości odtłuszczające, sprawdzające się w utrzymaniu czystości w kuchni, łazienkach oraz na salach zabaw. Dziękie zastosowaniu myjek parowych z łatwością umyjemy piekarnik, kuchenkę, wyczyścimy szyby czy fugi między płytkami.

Źródła:

  • https://multi-matic.pl/czyszczenie-dezynfekcja-zabawek-w-przedszkolach/
  • https://multi-matic.pl/dezynfekcja-dywanow-w-przedszkolu/
  • https://multi-matic.pl/parownica-do-przedszkola/

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.